bugün

Bir kadın tarafından edilmiştim.

Turist kara çarşaflı bir Arap abla tarafından.
Çok rahatsız edici bir durum. Bir keresinde otobüste kızın biri götümü ellemişti. Sesimi çıkaramadım ama 3 gün gizlice ağladım.
Tekrarlı ve rahatsız edici söz yada davranış yada her ikisine maruz kalma durumu.
Yemin ediyorum böyle yavsaklar yüzünden kadınlarla konuşmaya korkar olduk. Bazen adres soran falan olursa üzerine basa basa abla diyorum. is abla demekle bitmiyor ama o kadar ki toplumun psikolojisini bozmuslar durup dururken korkma benden zarar gelmez diyecek seviyeye getirdiler.
üzülerek söylüyorum ; ülkemizde bol bol görülendir.

yanlız bu yukardaki arkadaş doğru söylüyorsa sıkıntı büyük demektir.

ulan erkeklere de sarmaya başladı amk sapıkları.

sokağa çıkamıyacağız lan. ahahahaha.
Dünyanın en kötü şeylerinden biri.Bana bile metrobüste taciz etmeye çalıştılar ya.Kadınlar ne yapsın.Böylelerini yok edeceksin ya.
Türkiye'de çoğu kadının en az bir kez başına gelmiş olaydır.
bu nasıl anlatılır ki günlerce içimde yaşadım. nasıl yazılır. nasıl akıtılır.

büyünüz, abiniz,babanız gibi gördğünüz insan karşınıza geçip tabi alkolün de verdiği etkiyle. abuk sabuk konuşmalar, duygu patlamaları yaşıyorsa ve bunların hepsi sizi korkutuyorsa bunun adı tacizdir. oradan koşarak uzaklaşmak istersiniz. o anlamlı bakışlar o içinde bastırdığı duygular.

ve 2 gün sonra karşıma geçip hiç bir şey yaşanmamış gibi ciddi durması çok şaşırtıcı. ben kendi kendime rüya mı gördüm acaba dedim. adam o kadar ciddi o kadar vurdum duymaz sanki beni korkutan o değil. yine eski kimliğine geri dönmüş ve eskisinden daha sert.

sözlü bile olsa bu müthiş bir hayal kırıklığı. insanın içine bir kere düşer kurt. ve o kurt kemimir bitirir her şeyi. *
Berbat bişey hayvanlık resmen.
bir kadının başına gelebilecek en korkunç durumlardan biridir. şaşkınlık, ne yapacağını bilememe, korku... hepsi birbirine karışır.
ışıklarda arabayla dururken bir kızın "şöyle arabası olan sevgilim olsun, 3 gün altından çıkmam." demesidir. erkek haliyle başını çevirip bakmaya utanır insan. ruhsuzluk ve kişiliksizliğin en net örneğidir taciz.
bazen teşvik edilmek, özendirilmek anlamına gelebilmektedir. örneğin yolda yürürken sokağın birinden bir evden elektro gitar ya da davul sesi duyarsınız ve hemen eve gidip gitar çalmak istersiniz. ritim ya da duyduğunuz melodi sizi tahrik eder; hemen evinizin yolunu tutarsınız.
taciz, hukuken yanlistir ve bunun bir cezasi vardir...

bunu goz onunde bulundurarak dusunelim: herhangi bir kadin, turbanli olsun, cirilciplak olsun, sokaga ciktigi anda, ona edilen minimum taciz derecesi nedir? sapik sapik ve yargilayan bakislardir. bu her ciktiginda, her erkegin bakip yaftalamasiyla, sokakta karsilastigi bir cok kadinin da "bu bana kiyasla nasil biri?" temali bakislariyla hep kendini en iyi ihtimalle podyumdaymis gibi, en kotu ihtimalle de kolosseum'da cikan bir gladyator gibi hisseder.

ve bu taciz olayi, her gun her yerde yasandigi icin (neredeyse her derecede) bu kadin ne yapacak? her igrenc bakana saldiracak mi? her dokunana, laf atana ayar verip mahkemelik mi olacak? omru gecer bunlarla- iste bu yuzden tacizi hafif ve normal bir olaya donusturebildiler. "onlar" deyince de ozellikle bu yazida anlattigim sekilde dusunen kisileri kast ediyorum: türkiye nin bastırılmış cinsellik sorunu/#5112993.

"aa bu taciz degildir, ancak tecavuz falan taczdir" diyenler maalesef coktur; "e kadin yan gozuyle bakti, tecavuzu kesin hak etti" diyen disi sineklere zaafi olan hayvanlara ise soyleyebilecegim baska soz yoktur.
yeni başladığınız işinizde size işi öğreten kişiden* geliyorsa daha da içinden çıkılmaz hale gelir. yanlış anlıyorum dersiniz bir süre. ama sonra bakarsınız yok lan baya baya taciz bu. sözle kalsa yine iyi. kızarıp bozarırsınız. uyarana kadar da devam eder.
orospu çocuğu ile karşılaşma durumudur.
sözlükte dahi her daim seks kadının orası burası durmunu açıklayan yazılar bile tacizdir.
sözlü ya da bedensel rahatsız edici durumlarla karşılaşmak, asabın bozulması, sinir yaylarının gerilmesi.