1. 1.
    iştahsız ya da moralsiz insanın yemeğini bitiremeyip tabakta bırakması.
    1 -1 ... legend of the stranger
  2. 2.
    arkadan ağlayacak ya da öldükten sonra hesap soracak yemek parçalarını göze almaktır. çok kandırıldık küçükken çook.
    1 ... bana bebegim de
  3. 3.
    anneleri sinir eden bir davranıştır. ama alışkanlık yapıyor, bir süreden sonra, doymasanız da sanki tabakta yemek bırakmak zorunluluğu hissediyorsunuz.
    (bkz: ben kendimden biliyorum)
    3 ... jikase
  4. 4.
    Eğer küçükseniz "o yemek biteceeeek !! " azarına muhattap olursunuz.
    3 ... tasslehoff
  5. 5.
    annemin "o lokmalar seni kovalar, tabakta kalmasın haa" şeklindeki telkinleri yüzünden, çocukken karabasan görmeme neden olmuş olaydır. şimdi akıllandım, çözüm buldum tabii; ya hiç yemek yemiyorum* ya da tabak kullanmıyorum. dönem dönem değişiyor seçimim.

(bkz: teşekkürler anne)
    2 ... if not than what
  6. 6.
    çin kültürüne göre yemek bitince tabakta ufak bir miktar yemek bırakılmalıdır, bırakılmadığı takdirde kötü şans getirdiğine inanılır. saçma ama adamlar inanıyor yapacak bişi yok.

(bkz: chin chan chon)
    2 ... turcoman
  7. 7.
    (bkz: arkandan ağlar ama)
    2 ... iyipekimadem
  8. 8.
    lezzetin doyum noktasina ulasildiginin, veya midenin fiziksel doluluk kapasitesinin en ust duzeyde oldugunun da isaretidir.
    ... revolter00
  9. 9.
    eğer yapılan karnıbahar buğulama tam pişmemişse, ve de ocağın üzerinden alınıp direk sosa konmuşsa, yapılması kaçınılmaz eylemdir. **
    2 ... seni sectim pikacu
  10. 10.
    annenin küçükken peşimizden koşarak arkandan aglar demesi ve biz çocukların genelinin buna inanması.
    2 ... pessimism