1. 1.
    istanbul ve ankara dışındaki şehirlerde yaşayan veya uzun süre yaşamış, türk zihin genlerini büyük ölçüde kaybetmiş çıkarcı kişilerdir.

    Genelde ticaretle uğraşırlar. Yerel market zinciri, markaların o şehirdeki toptancısı, eczacı vb esnaftır çoğu. hafriyat ve inşaat da favori sektörlerindendir. Akademisyen ve avukat olarak da bolca karşımıza çıkarlar. Nadiren de olsa ufak çaplı üretim işlerinde yatırımları olabilir.

    Siyasi partilerin taşra teşkilatları tamamen bunların kontrolündedir. Liderin zayıf olduğu partilerde merkez yönetimi de kontrollerine geçer.

    Bunlar için doğru diye bir kavram olmamakla beraber doğrunun temsilcisi rolünden çıkmazlar. Yörenin baskın inanç yapısına göre dini ve ideolojik kimliklere bürünürler. Yeri gelir fetö en doğru olur, yeri gelir şeyh x en doğru olur, yeri gelir milliyetçi, yeri gelir atatürkçü, yeri gelir devrimci olurlar. Artık kime ne denk gelmişse. Karşılarındaki kitlenin ne kadar saf olduğunu bildiklerinden Her duruma karşı bir açıklamaları, savunmaları vardır. Ülkenin kimyasını bozan en önemli unsurlardandır.
    ... mahmut sezar