bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  şair ismet özel'in denemelerinden oluşan, aynı zamanda kitaptaki son denemeyle aynı adı taşıyan eseri.

  "insanın taş yemeye ihtiyacı yok diyorsun. Öyleyse şunu düşün: insanın ihtiyacı olandan fazlasını elinde tutması kendisi için taş gibidir. Bu yalnız mallar, servet, güç gibi nesnelerde geçerli değil. Merhamet, şefkat, tevazu gibi şeyler için de böyle. Bilgi için de böyle. Eğer herhangi bir şey insanların istifadesine açıksa ancak istifade edildiği kadar o "şey" olur, o şeyden istifade edilmezse artık o taştır ve gerçekten onu istifadeye konu etmeksizin kullananlar taş yemiş olurlar. Sana yaramıyorsa bırak başkasına yarasın. Sana yaramadığı halde sende olan hem senin hem başkasının aleyhinedir. Taşları yeme, taşları yemek yasak."

  şeklinde vurucu cümleleri ihtiva eden deneme.
  5 ... huruf
 2. 2.
  isminden, ismindeki çağrışımdan niteliği belli olan, kavramların ve düşünme yöntemlerinin alt üst olduğu günümüz dünyasına merhem olacak bir kitaptır.
  2 ... basroldeki figuran
 3. 3.
  inşaat mühendisleri için jeoloji dersinde Hocanın olası uyarısı. Ulan taş yalatıyorlar bee.
  -2 ... taymaskh
 4. 4.
  ismet özelin büyük yankı uyandırmış şahane kitabı.
  4 ... akustikcinayet
 5. 5.
  ismet özel'in, ne kadar derin bir mürefekkir olduğunun kanıtı olan, kitabı.

  *********************************
  arka kapak yazısı şöyle ola ki:

  modern yaşama biçimi küfr ile iman arasına çizgi çekmeyi bilen hiçbir müslümanı yozlaştırmaz. yozlaşanlar modern yaşama biçimiyle karşılaşmadan önce de böyle bir çizgiyi hayatlarına önemli saymamış olanlardıur.

  *********************************

  ve kitapta , önemli gördüğüm ; altını çizdiğim bazı cümleler:

  '' islam'ın yeni bir düşünme yolu olduğunu anlayabilmek özgür olmaya dayalıdır. islam özgür olmanın bilgisidir.''

  ''bizim için en iyi durumun aklımızın başında bulunması öğretilmiştir. aklı başında insan denilince dengeli, mantıklı, uyumlu ve davranışlarında aşırılık göstermeyen insanı anlarız. bu haliyle aklı başında adam bulmak zor değildir. hepimiz aklı başında sayılabiliriz bu tanım esas alınırsa. çünkü hepimiz yeryüzünde silahların,tahtların ve borsalrın kurdukları denge içinde dengeli, üretim despotluğuyla inşa edilmiş sistemin matığıyla mantıklı, günlük hayatımızın bizi kıskıvrak sıkıştırdığı ortamda uyumlu ve nihayet boyutları insanın tek başına ulaşamayacağı ölçüde azgınlaşmış bir yaşama atmosferi içinde aşırılıklardan uzağız.''

  ''biz islam'ın hayatiyetine bağlanmaz isek , allah bu bağıika edecek yeni müslümanlar halkeder''

  ''müslim çamur olduğunu anlarsa şeriat onu biçime sokar; başka insanlar müslümanı mucessem ve müşekkel görürler, mü'min hamur olduğunu anlarsa şeriat nu pişirir ve başka insanlar imanın kendilerine ne kadar gerekli olduğunu anlarlar; karınları acıkıyormuş gibi imanı isterler; eğer muhsin su olduğunu anlarsa şeriat onu tarlaları sulamasını sğlar, böylece başka insanlar kıraçlıktan kurtulur; daha münbit bir hale gelirler''
  3 ... zwystone
 6. 6.
  kitabın arka kapağında '' modern yaşama biçimi küfr ile iman arasına çizgi çekmeyi bilen hiçbir müslümanı yozlaştıramaz. yazlaşanlar modern yaşama biçimiyle karşılaşmadan önce de böyle bir çizgiyi hayatlarında önemli saymamış olanlardır.'' der . yozlaşmayı çok güzel özetler , anlatır.
  ... pflaster
 7. 7.
  şimdilerde yani baskısı tiyo yayınların dan çıkmaktadır. yalnız hacmi ve fiyatı ciddi şekilde artmış.
  2 ... pflaster
 8. 8.
  Önsözü şu şekildedir:

  "Bir Türk, Türkler için yazdı bu kitabı. Bu kitabı cenabetlerin okumasında bir fayda yok. Kıblesizlerin Türklükle kurmağa çabaladıkları bağı yok eden bir kitap bu."
  ... eby23
 9. 9.
  ismet Özel'in ne yiyip ne içtiğini ciddi manada sorgulamaya başladığım bir öğretilir. Bir de şu adamı tartışma programlarına çıkarıyorlar ya hakikaten üzülüyorum. Hem kendisi için hem karşısındaki için...
  ... xyzww