1. 1.
  kitapları kalın diye, sınıf geçmek zor diye, ders notları 'oku babam oku bitmez,' diye tıp ve hukuk kazanan ya da okuyan öğrencilere herkesin merhamet duyması, biraz da takdir etmesi.
  2 ... yagmurbesleyen
 2. 2.
  hukuku zor saymıyorum ama tıp okumak, eşcinsellik gibi bir tercihtir. tercihlere saygı duymak gerekir. ortalama 18 yaşında üniversiteye giren birey, hayatın kaç köşe olduğunu az çok bilir.

  nitekim, evrensel bir geçerlilik de sayılabilecek bir durum olarak, puanı yüksek olan her bölüm ızdarapla okunan bölümdür. istisna olmazsa da sonunda mükemmel paralar karşılığında çalışırlar.

  alan memnun, veren memnun.
  -2 ... ali ekber rodos
 3. 3.
  aslında acınacakta bi durum yoktur. tıp ve hukuk fakültesine giren öğrencilerin oraları bitirebilecek potansiyeli vardır. önemli olan ilkokulu bitirmekte zorlanan birinin meslekyüksek okulunu bitirebilmesidir.
  2 ... diebenkorn
 4. 4.
  insanların tıp veya hukuk fakültesi okuyan öğrencilere acımaktan çok daha farklı anlamlar yükleyip onları birer Mehmet öz yada cumhuriyet baş savcısı sanıp 'oğlum benim şu sol küreğimin altı ağrıyo biliyon mu hele bana bir akıl ver ilaç içmekten bıktım' diyen yaşlı teyzeler gibi veya
  bedava giderilen sağlık ve adli ihtiyaçların durumu aklına gelen aile yakınlarının eş dostun 'yavrum okulun bitince baba beleş bakacan mı' demesi gibi
  kendisi kazanamayıp içine dert olmuş yaşıtların sa 'tıpın önünü kapayacaklarmış devlet özel muayenehaneleri kapattı yarın döner sermayede vermez; hem sevinme girmek mesele değil , okuması zor tıpın (kendi 6 yıllık temel eğitimi absorbe etmişçesine bir tavırla sorulur.)
  sonuç olarak insanlar acıkmaktan ziyade sevinme ve kıskanma gibi duygulara kapılırlar (ama bunun öğrenciyi düşünerek değil tamamen kendini düşünmelerinden yaparlar.)
  (kendim de bir tıp öğrencisi olarak bu yazı tamamen gerçek yaşanmış olaylardan alıntıdır.)
  ... manast