1. 1.
  charles darwin'in türlerin evrim teorisini ve bunu destekleyen bulguları yazdığı kitabı.

  orjinal adı: the origin of species by means of natural selection
  4 -3 ... medeni hali medeniyetsiz
 2. 2.
  hiç araştırılıp okunma gereği duyulmamasına rağmen, birçok insan tarafından yazarının ateist olarak suçlanmasına sebep olan bilimsel kitaptır.
  ... gigantic
 3. 3.
  evrim teorisinin bilimsel temellerini gösteren kitap.

  darwin önce tahminler (hipotez) oluşturmuş, sonra bu hipotezi verilerle desteklemiştir. aynı einstein'ın ışığın kütleçekim tarafından bükülebileceğini tahmin etmesi*, sonra bu tahmininin 1917'de yapılan bir deneyle doğru çıkması gibi, darwin de galapagos ispinozlarının ortak bir atadan türediğini söylemiş, dna testleriyle de bu doğrulanmıştır.
  1 ... khutuck
 4. 4.
  http://www.infidels.org/l...darwin/origin_of_species/ adresinden orijinal metni okunabilecek kitaptır.
  1 ... khutuck
 5. 5.
  şiddetli hoşnutsuzluk tepkilerinin yanı sıra büyük bir ilgi uyandıran bu yapıt, eskiden yaşamış olan canlılar alemine ilişkin, zamandan bağımsız ve dinsel görüşe karşı öne sürülebilecek tek bakış açısını bilime soktu.
  ... vernon sullivan
 6. 6.
  charles darwin in 1859 yılında yayımladığı, üzerinde çok fazla laf dönen kitabıdır. darwin bu kitabını yayımlamadan önce bir çok tür üzerinde galapagos kuşlarından tutun da hiv e kadar çalışmalar yapmış ve önermeler de bulunmuştur. türleşme mekanizmalarını anlatmış yeni türlerin nasıl oluştuğu hakkında homolojilere dayanan örnekler sunmuştur. doğal seçilim in katkılarını göstermeye çalışmış, sonraki çalışmacılara sosyal darwinizm diye bir temel ortaya atmıştır. ne yazık ki darwinist diye nitelendirilen evrim karşıtları her zaman bu kitaba biz maymundan gelmedik diye laf atmaktadırlar. okuyup anlamayı bırakın bir yana bu adam ne demiş diye bir kez olsun düşünmeye çalışmamışlardır bile. duymuşlardır bir şey fırat misali nasıl olsa ben bununla bir şey yaparım mantığıyla dolanıp dururlar. fırat bile düşünüyor yahu yazıktır etmeyin.
  4 ... ne sihirdir ne keramet
 7. 7.
  Çok detaylı gözlemlerin yer aldığı, ne hikmetse kitabı okumayan bir sürü insanın hakkında ileri geri konuştuğu, bilimsel bir eserdir.
  4 ... vicious blue
 8. 8.
  darwinin evrim teorisini açıklayan gösterişsiz fakat çok kuvvetli kitabıdır. evrim teorisiyle ilgili atıp tutmadan önce hiç değilse bu kitap okunmalıdır. edebiyat dersinde okunacak kitap verdikleri gibi liselerde biyoloji dersinde bu kitap okutulsa, fizikte de evrenin zerafeti * okutulsa pek bir süper olur da böyle bir uygulamaya henüz hiç rastlamadım.
  3 -1 ... zenithh
 9. 9.
  çok fazla sallamış kitap.

  darwin çok uçmuş. denize, balık avlamak için giren bazı ayıların zamanla balinaya döndüklerini söyleyebilecek kadar ileri gitmiştir. *
  -3 ... caesarrige
 10. 10.
  (bkz: türklerin kökeni)
  2 -1 ... poepoe