1. 1.
  okur yazar oranı yüzde yüz olan ve dış borcu olmayan tek türk toplumudur. bayrağındaki 5 motif ülkedeki aşiretleri temsil eder. * * * * *
  13 -3 ... serander
 2. 2.
  zamanında türkmenbaşı'nın hakkında yabancı bir ülke gazetesi tarafından yazılmış kötüleyici bir yazının internette yayınlanması sonrası, ülkede 2 ay boyunca interneti yasaklayan, bir nevi diktatorist rejime sahip ülke.
  3 -1 ... blindguardian
 3. 3.
  (bkz: turkmenistan)
  (bkz: turkmenistan airlines)
  (bkz: turkmenbasindan sonra turkmenistan)
  (bkz: niyazov sonrasi turkmenistan)
  (bkz: turkmenbasi ndan sonra turkmenistan)
  ... pilotmont
 4. 4.
  eğitim sistemini bir türk'e emanet etmiş ülke. şöyle ki: yeni devlet başkanı berdimuhammedov, türkmenistan'daki türk okullarının genel müdürünü, milli eğitim bakanı yardımcısı yaparak, bu okullara olan güvenini tüm dünyaya göstermiştir.
  2 -1 ... kutt
 5. 5.
  Eski sovyetler birligi rejiminden kurtulmus diger Turki cumhuriyetler gibi benligini kazanmaya calisan Turk oraninin Rus oranina neredeyse ayni oldugu ulke.
  3 -2 ... ethem
 6. 6.
  bu ülkeden türkiyeye okumaya gelen üniversite öğrencileri genelde fethullah gülen grubuna yakınlığı olan yerlere takılırlar. bundan 20 sene sonra bu grup türkmenistan'da türkiyeden daha güçlü bir merkez üssü kurabilirler.
  ... palta
 7. 7.
  Başkenti: Aşkaabat, (Nüfus: 450.000)
  Yüzölçümü: 488.100 km²
  Önemli Şehirleri: Aşkaabat, Marı (Merv), Türkmenbaşı, Daşhovuz, Çarcev, Bayram-Ali, Nebit-Dağ, Kerki, Köhne, Ürgenç.
  Komşuları: Batısında Hazar Denizi, doğu ve kuzey doğusunda Özbekistan, kuzeyinde Kazakistan, güneyinde iran ve güney doğusunda Afganistan bulunmaktadır.
  Nüfus: 4.483.000 (1995), Türkmen(%) : 77 , Özbek(%) : 9.2, Rus(%) : 6.7, Kazak(%) : 2, Diğer(%) : 4
  Kadın Nüfus: 2.258.000
  Erkek Nüfus: 2.225.000
  Kentli Nüfus: 2.020.000
  Köylü Nüfus: 2.463.000
  iklimi: Ülke yüz ölçümünün büyük bir bölümünün çöl ve güneyden de dağlarla çevrili olması, sert ve karasal iklimin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.
  Önemli Nehirleri : Tecen, Amuderya (Ceyhun), Murgap, Etrek.

  kaynak: http://www.turkcu.net
  2 -1 ... azkurt
 8. 8.
  ekonomik olarak 10 yılda inanılmaz reformlar göstermiş ülkedir.sapar murat türkmen başının katkıları oldukça büyüktür*.başkent aşkabat oldukça güzel bir şehir görünümünde. türkmen şair mahtum kulunun bir sözü *mert çıkar mihmana güler yüz bilen'' mert misafirleri güler yüzile karsılar anlamına gelir.sözün kısası gidilmesi görülmesi gereken topraklardır.** *
  1 -1 ... belgarionwulfgar
 9. 9.
  Yakın bi zamanda çalışmaya gideceğim ülke.
  1 ... silonay
 10. 10.
  Moloko adlı rus tatlısını afiyetle yiyenlerin ülkesidir. Türkmenlerin yanısıra Ruslar da yoğun olarak yaşar bu ülkede. Birbirlerine "hey vasyö!" ve "billeê!" diye seslenen Maksat'la Yuri'nin kanka olması işten bile değildir, bu yönüyle etnik çatışmanın olmadığı ülkedir. Fakat bu Türkmenlerin asimilasyonuyla sağlanmış gibidir, Rus kültürü ve dili baskın konumdadır. Türkmenistan, öz Türkmen rus Türkmeni demeden her yıl binlerce vatandaşını ülkemize okumaya gönderir, karşılığında da bize doğal gaz satar. Ülkemize gönderdikleri öğrencileri hoparlör tipi kulaklık müptelasıdırlar. Kızınca da "hoşunuza gidiyor sanıyordum." diyerekten yalandan bir mahçubiyete bürünürler. Türkmenistan'da canlı hayvan ticareti yaygın olmalıdır ki Türkmenler beş litrelik su şişelerine koydukları kemikli etleri(rengi kavurmaya benzer) çiğnemekten ayrı bir zevk duyarlar. Moloko ve kavurma bir araya gelince oluşan, burunda bağımlılık yaratan esans her koklanışında Türkmenistan tuvaletlerinin manzarayi umumiyesini anlatır, Türkmenistan'ın en önemli propaganda aracıdır bu. Fethullah Gülen'nin ne biçim bir adam olduğu on yıldır eğittiği Türkmen gençliğine bakılarak anlaşılabilir.
  2 -1 ... ahmet ruhi elmas