1. 1.
  genellemenin bokunu çıkartaraktan şu şekilde olduğunu beyan ederim;

  1. sıra elbette trt1'in hakkıdır. özellikle uzun yıllarıdr her saat başı ajansı dinleyen "dede" kısmısının vazgeçilmezidir bu. arada güzel yabancı filmler de vermiyor değiller hani.

  2.,3.,4., 5. sıralar 4 büyüklere ayrılmıştır. show tv, atv, kanal d, star tv'nin aralarında değişik kombinasyonlar üretilir. çünkü en iyi diziler ve filmler bu kanallardadır. evin annnesinin gündüz kuşağı programları, eğlence programları bu dörtlünün içindedir.

  6. sıra muallaktadır. burası için favorimiz 5. büyük olan tgrt'dir. iha'nın haber güvenirliği iyi bir haber kanalı da yapmıştır tgrt'yi. ama dediğim gibi burası jokerdir. birisinin evine gittiğinizde başka bir kanal görürseniz sakın şaşırmayın.

  7. sıra muhafazakar kesim için kesinlikle kanal 7'nindir. dini yayınlar, programlar, arada bi çektikleri güzel diziler artı puandır kanal 7'ye. kutsal gecelerde aranan kanaldır kanal 7. muhafazakar olmayan kesim bunu bilir ve 7 olmasa da hatrı sayılır bir konuma yerleştirir bunu.

  8. genel olarak tv 8'indir. premier lig maçları, italya ligi maçları, zaman zaman isminden daha çok duyurduğu sürpriz programlar (dikkat şahan çıkabilir, yaşamdan dakikalar) ilk 10'a girmesine yetiyor bu kanalın.

  9. 10. sıralar haber kanallarınındır. çok el altında olmasına gerek kalmayan fakat kumanda da tek hamleyle açılmak istenen kanalladır. bunlar tabi ki de ntv ve cnn türk oluyor. ntv mallık yapıp premier lig maçlarını ve formulayı kaptırmasaydı belki de 6. sırayı hakedecekti. cnn turk'ün adı yetiyor. her ne kadar yanlı yayın yapsa da halkımızın bildiği tek yabancı kanal olan cnn'den çağrışımı ilk 10'a girmesine yetiyor.

  11. sıraya cnbc-e yakışır gibi bence. hani takımı tamamlayan 11. futbolcu gibi. yabancı dizilerdi, filmlerdi, ustalara saygıydı derken iyice benimsedik bunu. e tabi bi de adı üzerinde ekonomi kanalı. koca kafalı business man'larimiz izler gündüzleri bunu.

  12. sıradan sonra allah kerim. ister müzik kanalı koyun isterseniz trt serisini devam ettirin. muhafazakar kısmın kanallarından stv de ilk sıraları alabilir bu andan itibaren.
  10 -2 ... arjen robben
 2. 2.
  hiçbir mantığa dayanmadan ayarlanmış tasarlanmış bir kültürdür. ve her evden her eve değişkenlik gösterir. kiminde başlarda olan bir kanal diğerlerinde sonda olabilir tabii bunda tv izleme kültürü zevki devreye girmektedir. kimi kesim yarışmalar, kadın programları vs izlemeyi tercih ederken kimi kesim belgeseli izler, bazen müzik kanlları ilginizi çekerken bazen de haber programı diye kriziniz tutabilir.

  *1,2,3 nolu kanallar genelde trtgilleri kapsar. diğer trt kanlları** * sallanmadığı için 4,5 nolu sıralara layık görülmez.
  *4 nolu kanal cnbce nin yeridir. bunda akşamları yabancı dizilerin öğlenleri de ekonomi haberlerinin rolü büyüktür.
  *5 nolu kanal kanal d ye aittir.
  *6 nolu kanal star tv nindir
  *7 nolu kanal show tv nin, 8 nolu kanal atv nindir. bu numaralandırma alfabetik sıra içermez kesinlikle içten gelen duyguların sıralamasıdır.
  *9 nolu kanal cnn türk ayrılmış olup, 10 numaralı kanaldan itibaren fox tv, stv, fb tv kanaltürk, ntv, d spor vs gibi kanalların dizilmesini gerektirir.

  sıralama kültürü tamamen duygusal olup ayarlamaya renk ve tatlar katmak ayarlayanın zevkine kalmıştır.
  1 ... invincible
 3. 3.
  bir de anten ayarlama kültürü vardır ki o da bambaşka bir alemdir.
  1 ... t square
 4. 4.
  televizyon kanalına isim ayarlanabilen televizyonlarda boku çıkan kültürdür.
  1. kanala çocukken anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı?diye sorulan lanet sorunun içsel karşılığı olabilecek şekilde anne ya da babanın adı yazılır.
  2.kanala gene 1. kanala anne yazıldıysa buraya baba,baba yazıldıysa buraya anne yazılır.
  ya da aile fertlerinin özdeşleştiği kanallara isimleri verilir.
  trt veya ntv ye babanın ismi verilebilir. annenin izlediği dizi miktarına göre en çok hangi kanalı seyrediyorsa o kanala ismi verilir.
  sonra arkadaşa uyuzluk olsun diye feyşın tv onunla bütünleştirilir.
  amca,dayı,kuzenler,hala,annane,dede allah ne verdiyse tv kanallarına isimleri yazılır. sevgili de unutulmaz tabi.
  bir eve misafirliğe gittiğinizde o evin sülalesi hakkında bilgilenirsiniz böylece. maşşallah ne bereketli bir sülaleymiş dersiniz. ya da fotoğraf albümüne bakar gibi:
  - aa bu kim mahmutcan? diye meraklanıp sorarsınız.
  sevgilinizin evine gittiğinizde paranoya sahibi olup çıkarsınız.
  -anam bissürü kız ismi var bunlar kim? kaç kişiler? anam yoksa gruplar mı ühühühühü..
  ... birgarip
 5. 5.
  kişinin dünya görüşü hakkında ipuçları verebilir. örneğin ilk sırada kanaltürk'ün olması ciddi biçimde ulusalcılık ve kemalistlik göstergesi olabilir. bunun yanında kanal 7 ve samanyolu gibi kanallarla başlayan sıralamalar da dini hassasiyetleri oldukça ağır basan kişilerin tercihidir. hatta daha radikal islamcı akımlar kendilerini televizyonda kanal 7 ve samanyolu gibi kanallar dışında kanalların bulunmamasıyla gösterir (genelde çocuklar diğer kanalları izlemesin dejenere olmasın diyedir). bunun yanında daha reytingçi takılan daha kafasına göre yaşayan yurdum insanında kanal d ve show gibi kanallara öncelik verilir. iş hayatıyla haşır neşir insanlarda borsa hakkında bilgi veren cbnce, ntv ve cnntürk gibi kanallar ilk sıralara yerleşmişken, emekli bürokrat ya da eski toprak kişilerde ilk sıralara trt kardeşlerin yerleştirilmesi bir vazgeçilmezdir.
  1 ... westphalia
 6. 6.
  (bkz: ilk 20 kanala porno kanalları ayarlayan türk)
  2 ... suluboya
 7. 7.
  o kadar alışmışız ki;

  --spoiler--
  başkasının evinde bir kanalın kumandada farklı numaralandırılmasını garipsiyorum.1'de ATV olur mu lan hiç? doğaya ters
  --spoiler--
  1 ... tekerecomaksokan
 8. 8.
  ilk sırayı trt 1'in kolay kolay kaptırmadığı ayarlama kültürüdür.
  1 ... son samuray yandim ali
 9. 9.
  1-trt 1 (bana göre hiç bu sırayı hak etmiyor, tv.yi benden başka izleyen yok, ama mecbur gibi bu sıraya koyuyorum, bilinçaltı)
  2-stv
  3-atv
  4-star
  5-show
  6-ntv
  7-kanal 7
  8-fox (bu kanalı hayatımda on dakkadan fazla izlediğimi hatırlamam, ama niye burda bilmiyorum. ntvspor yakışır buraya)
  9-kanal d
  10-kanal 24
  11-cnnturk
  12-habertürk
  1 ... lehtar
 10. 10.
  5 numara daima star olur, star5 den kalma alışkanlıktır.
  2 ... guneyk