1. 1.
  türklerin orta asyadan dünyanın dört bir yanına dağılmalarıyla gelişen tarihtir. şanlı bir tarihtir. halen devam etmektedir
  1 ... mikr0fibersalgam
 2. 2.
  Jean paul roux'un Kabalcı yayınevinden çıkan eseri okunması önerilir.
  5 ... taless
 3. 3.
  doğan avcıoğlu'nun akıcı bir dille kaleme aldığı 5 ciltlik eser. orta asya'dan başlayıp selçuklu dönemine kadar olan türk tarihini ele almaktadır.
  ... usualsuspects
 4. 4.
  türklerin tarihini anlatan kitaptır.
  -1 ... mo ni fe
 5. 5.
  türklere bok atmak için yazılmış bir kitaptır.
  1 -1 ... corbadaksinekkanadi
 6. 6.
  --spoiler--
  'Türkler dışardan evlenme eğiliminde oldukları ve eşlerini türk olmayanlar arasından seçtikleri, rastlantısal her kavimle karıştıkları, dilleri çok büyük bir çekim gücüne sahip olduğu ve pek çok topluluk da bu dili benimsediği için türklerle ilgili karakteristik denilebilecek fiziksel herhangi bir özellik saptama olanağı kalmamıştır. Yeryüzünde saf ırk olmadığını biliyoruz. Ama bu konuda daha ileri gitmek ve türklerin saf ırk olmadıklarını söylemek zorundayız. Türklerin hiçbir ırksal özelliği yoktur. Dolayısıyla kendi içinde bir türk ırkından söz edemeyiz.'
  --spoiler--
  3 -1 ... hasan samsuni falan filan
 7. 7.
  ilber ortaylı'nın yazdığı, benim de okuduğum kitaptır. orta asya'dan günümüze kadar gelen türk devletleri'nin yönetim biçimlerini, sosyal, kültürel hayatını, dinini ve diğer devletler ile olan ilişkilerini ele alıyor. güzel kitap, tavsiye edilir.
  3 ... gakgos
 8. 8.
  10 numara kitaptır. hakkını vermiştir hoca.
  2 ... murren13
 9. 9.
  Jean Paul roux'un bitirdiğim kitabı gayet güzel bir kitap.
  ... kama tarkan kagan
 10. 10.
  ilber ortaylının okumuştum ben de başta sıkılırım bırakırım gibi duruyordu ancak ilber hocanın akıcı dili sıkmadan kitabı okumamı sağladı.
  ... caravan