1. ?.
  türkiye cumhuriyetininde yaşayan,türk ırkına mensup kişilerde bulunan en baskın potansiyel güçlerdir.
  -türkiye toprakları,
  -kültürel miras,
  -bayrak,
  -dil,
  -din,
  -koskoca şanlı bir tarih,
  -vatan sevgisi,
  -ahlaki yapı,
  -samimiyet,
  -seferberlik,
  -zorluklarla mücadele vb.
  21 -13 ... asiti kaçmış kola
 2. ?.
  cesaret *
  6 -1 ... baybars
 3. 1.
  "süngü tak"

  bu artık, bir türk ün en güclü hale geldiğini gösteren cümledir.

  süngü takmak ölümü kabul etmek demektir.

  bu emir başka milletlere de verilebilir belki, ama uygulayabilen kaç millet cıkar bilinmezdir.

  bunu ekonomik ve sosyal hayata uyguladığımızda şu sonuç cıkarılabilir.
  kimseyi süngü takmak zorunda bırakmamak gerektir. zarar görme ihtimaliniz büyüktür.
  136 -15 ... pilotmont
 4. 2.
  dünyanın en eski medeniyeti olmanın verdigi özgüven,iman gücüdür ve cok güzel bir söz acıklar bunu:
  ''baska milletin askerleri savasa sadece öldürmek için gider,fakat bizler türk askerleri,anamıza yazdıgımız mektubu gögsümüze koyar,dudagımızda yare bir türkü yakar bu vatan için ölmeye gideriz''...
  17 -2 ... karpuzkabugu
 5. 3.
  sanırım zamanın ötesi olacak ama, bu güçler hiç de tahmin edildiği gibi optimist değildir.bir çoğu kötü niyetli kişilerin eline geçmiştir.daha bu sabah iki adamın sopalı kavgasını kırılan kamyon camlarını görmüş bir kişi olarak.Bir iş arkadaşımızın akrabasnın daha henüz küçücük bir kızken beylikdüzünde parçalanmasını da göz önünde bulundurarak gerekirse bu güçlerden feragat ederek sıradan bir insan olmayı seçerim.
  hala geçmişle avunduğumuzdan geleceğimizi çalmışlar haberimiz yok.ben uyanayım dedim mümkün olmadı...
  ekleme: töre cinayetlerini eklemeyi unutmuşum. masumların kanını akıtma gibi bir gücümüz var...
  9 -4 ... karga
 6. 4.
  gencler, hayati damarlarinda hisseder.. ama doya doya yasamak icin onun olumle tanismasi gerekir de, farkinda bile degildir. buyuk laflara kanar genclik.. suslu makyajli kizlara nasil ici gecerek bakiyorsa; gucu, hakimiyeti ve buyuk olmayi da oyle sever. ne oldugunu pek bilmeden, pek tanimadan ve sadece yeni filiz veren duygulariyla.. yanindaki kucucuk otlari, agac yerine koyan taze bir filiz gibi aynen.. ama yazik, kocaman bir postal basini ezmeden once kendine gelip gercegi gorebilen pek azdir. olumden korkmamak, yasamayi bilmemektir.

  turklerin sahip oldugu gucler, yoktur. ama bunu anlamak kolay degildir. en cok kendinin zannettigin ellerin sana ihanet ettiginde biraz farkedersin bunu. sonra zaman gelir, o cok guvendigin aklin sana ihanet eder. kendinden igrendigin yerlere goturur seni.. hic kimseye guvenemezsin bazen.. bir ara, aslinda en buyuk dusmanin kalbin duygularin, ve hepsinden ote ruhun oldugunu gorursun. kendine dusman olursun.. yok olursun.. yokluk colunde su yoktur, yuzunu oksayan ruzgar yoktur, dislerinin arasindan cikardigin solucanlar vardir. gunes vardir, olumune yakan herseyini. kumlar vardir, yuzunu bir pacavraya donduren.. ve o colu astiginda genc degilsindir artik.. yasli, porsumus bir yuz gorusun aynada.. kirisiklarin arasinda kaybolmus gozlerle bakarsin dunyaya. bir zamanlar guzel kizlarin optugu ellerin, artik ellerin degildir, istemezsin olmasini..

  ve ancak o zaman anlar insan, yok oldugunda, artik kendi olmadiginda.. turkler, der yandan taraftan bir genc.. aci aci gulumser yasli adam. sinirlenir bazen hatta. elindeki bardagi firlatir gence.. kizmistir, ama aglamaktadir aslinda, acimaktadir cocuga.. ama cok gururludur cocuk, devam eder konusmaya.. dinlemeye gerek yok, bos laf hepsi..
  1 -2 ... child
 7. 5.
  türk milleti pek çok iyi özellik ve güce sahiptir.

  türk milletinin bazı özelliklerinin veya güçlerinin olduğu gerçeğini bilmek, bir avuntu sayılmamalıdır.

  bu bindiğiniz arabanın iyi taraflarını bilmeniz gibi algılanmalıdır. ki gitmek istediğiniz hedefe en kolay şekilde ulaşasınız.

  " (bkz: türk öğün çalış güven) "

  bu söz herşeyi anlatıyor. öğünüp yan gel yat şeklinde bir öğüt tabidir ki düşünülemez.

  geçmişle öğünürsünüz. bu size yeni atılımlar yapmak için güç verir. geçmişte yapılanları aşmak içinde, çalışırsınız, çok çalışırsınız.

  sonuçun ne olacağından şüphe ettiğiniz zamanda atalarınızın çok şeyler başardığını, kendinizinde, onlardan aktarılmış meziyetler olduğunu düşünür, kendinize güvenirsiniz.
  -1 ... pilotmont
 8. 6.
  (bkz: 10 kaplan gücü)
  2 -2 ... nirvana
 9. 7.
  (bkz: ruhumuz yeter)
  1 -2 ... eqin
 10. 8.
  (bkz: omuz)
  2 -1 ... karga