1. 1.
  tencere dibin kara seninki benden kara trajedisi.

  biraz duyguları sömürmek istiyorum açıkcası. her zaman kötü bir şey değildir duyguları sömürmek. 100 yıllık iki kutuplu ayrımclığın yanında bu hiçbir şey sayılır aslında. mesela onlar vatanımızı bölmeye çalıştı bizde amına koyduk bülent başkan meselesinin ötesinde olmalı artık. çocukca bahaneler uydurmaya şiddet için faşistlik için insanlık dışı tüm eylemler için geçer sebep yaratmanın bir anlamı olmadığı anlaşılmalı artık.

  kemalizmden nefret ediyoruz. dindarları ayırıyorlar çünkü, kürtleri ayırıyorlar çünkü, kemalist olmayan herkesi aşağılama karakterine sahipler çünkü. haklı mıyız? bu bizi vatan haini mi yapar yoksa soroscu mu? 3 dil öğrenmiş doktora tezini vermiş, t.c pasaportu taşıyan ve gece gündüz para kazanmak için kafa patlatan birinin klavyesinden bunların dökülmesi tüm bunları yapabilir mi? yarın bir gün dağa mı çıkar yoksa olası bir iç savaşta eline kalem yerine silah mı alır, yoksa ülkeyi bir hançerle zart diye ikiye dörde mi böler? para için yaşayan zevk orospusu birinin tüm bunları yapabilme ihtimali var mıdır?

  imkansızdır. anlatmaya çalıştığımız şey de budur. bir ülke ne bilgisayar başında bölünür ne de kurtarılır. okuldan işten gelen herkes kalabalıklarda dile getiremediğini buralarda söylüyor. sözlükler bu yüzden var biraz da, bu sebepten her gün en az iki sözlük kuruluyor, gençlik ter bezlerini buralarda atabiliyor. konuşmak sadece konuşmaktır bazen. düşünmek sadece düşünmek. hayal etmek sadece hayal etmektir bazen. illa eyleme geçilecek diye bir şey yok. zaten bu kapitalizm de bize bu fırsatı pek vermiyor.

  bir küme var. türkçü, milliyetçi, atatürkçü.. işte bu küme kendisinden olmayan kimseye tahammül edemiyor. yüzlerce kez söyledik belki bunu ama ne yapalım elimizde klavyemizden başka bir şeyimiz yok. daha da söyleyeceğiz bu iğrenç düşüncenin yıkılması için.

  bugün kürtler eskiye oranla çok büyük demokratik haklar elde ettiler. ama hala yeterli değil. sosyal hayatta hala eşit değiller türklerle. sanatta da sporda da hala aşağılanmaya devam ediyorlar. sırf diyarbakır takımı olduğu için bir takımın küme düşmesi isteniyor. o takımda belki 3-4 tane kürt oyuncu varken bütün futbolculara pis kürtler diye laf ediliyor. pkk damgası yiyor bursa diye göçmenlerin olduğu bir şehirde, ona tepkilerini gösteriyorla maçın birinde en haklısından, hakem maç oynatmıyor. kalbi kırık birisini anlamak çok zordur. bursa'da kendini piç gibi hissetmek bir türk tarafından anlaşılacak bir şey değildir.

  tüm türkiye'de kendini azınlık olarak hissetmek, melanomluymuş gibi bakışlara şahit olmak anlaşılacak bir şeydir bir türk için. en azından kan isterük türkçüsü için.

  sokaklarda kürt aksanıyla türkçe konuşmaya çalışan, eğitimsiz brakılmış büyük şehirde yaşamaya çalışan bir kürdü anlamak kolay bir şey değildir. iki dakikalığına kürt olmak gerekir bu toplumda. empatinin kralı olacaktır. bilimin belirlediği 3- 5 tane kan grubu var. kürtler de onların birine sahip. ama kanı yeşil olarak addediliyor. bu anlaşılacak bir şey değildir.

  inanmıyoruz bazı demeçlere. biz faşistlik yapmıyoruz, vatanı sevmek faşistlik mi diyenlerden bilhassa uzak durunuz diyoruz. en azılı kafatasçılar onlar oluyor genellikle. bu ön demeç yapacaklarının bir maskesi zira.

  üstün olmanın çoğunluk olmak olarak algılandığı bir pradigmadan bahsediyoruz. çoğunluksan üstünsün düşüncesi egemen. bu üstünlük sadece demokratik haklar biçiminden değil, zeka, öngürü, insanlık, beceri, iyi huyluluk gibi şeyleri de içeriyor. asıl içerlediğimiz de bu zaten. ve bir yandan ağlayarak güldüğümüz de...

  edit: fon morrissey nobody loves us
  4 -20 ... abi deme lazim olur
 2. 2.
  alakası yoktur. böyle şeyleri söyleye söyleye insanların beyinine gercekten böylemiyiz diye soru işaretleri oluşturmayı başarmıştır bölücüler.

  böyle olmasını istediğinizden böyle düşünüyor olmayasınız...
  ve evet bölücülerden, teröristlerden iyidir her insan, hangi millet'den olduğu önemli değil.
  1 ... ohrschmerz
 3. 3.
  kürtlerin senelerdir uyguladıkları eziklik piskolojisindendir.
  4 ... frekans
 4. 4.
  bütün dünya tarihinin ve gerçeklerin gösterdiği olgudur türklerin kürtlerden farklılığı. orhun abidelerinin türk kanının nasıl korunacağına dair öğütlerini nesilden nesile bırakarak miras edinen büyük milletimiz, devlet geleneğini karakterinin bir parçası haline getirmiş ve bunu muhteşem askeri yetenekleri ile birleştirerek dünya tarihinin yazımında baş aktörlerden birisi olmuştur. kürtlerse bizim üstünlük mücadelesi içinde olduğumuz bir millet değil sadece kadim tarihimizin içerisinde yönettiğimiz küçük ayrıntılardan birisidir. biz kürtler olmasın derdinde değiliz . sadece kürtlerle türklerin kız alıp vermesi yasaklanmasını, iki milletinde özelliklerinin karışmasının önlenmesini bekliyoruz. iki milletin görgü şartlarının da birbirinden çok farklı olduğu ortadadır. bunun kanıtları batıya göç eden kürtlerin türk toplumu üzerinde yarattığı olumsuzluklar olarak gösterilebilir.kürtlerin çirkin burun yapıları , genelde biçimsiz kafatasları ve dengesiz yapılı vücutlarını da istemiyoruz. kuzey ırakta ki oluşum bir şanstır. türk devleti türkiyede yaşayan kürtleri oralara göç etme konusunda maddi ve manevi teşvik etmelidir. bu iki milletinde iyiliğine olacak bir eylemdir. bu ülkede bölünme demokratik olarak tartışılabiliyorsa bu fikirlerde hesaba katılabilmelidir.
  1 -1 ... forever autumn
 5. 5.
  ya ne olacağdı.
  6 -3 ... paronayak
 6. 6.
  türkler kendilerini üstün görmez.
  zira kürtler yıllardır kendilerini o kadar ezik görür ki türkleri hep önlerinde yüce ırk gibi görür, korkarlar.

  ayrıca bu ülkede herkes eşittir.
  ne diyor anayasanın 66.maddesi;
  " Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür. "
  5 -1 ... cekilin bakayim
 7. 7.
  tüm dünyanın türk olduğunu iddia eden, bazı faşist ötesi ırkdaşlarıma karşı, açılması çok gereksiz bir başlık.
  ben artık biliyorum ki ne yaparsak yapalım bu kafa yapısı değişmeyecek ve hala beyaza siyah diyecekler.
  kendileri siyah gördüğü için değil haaa, sırf ona yem verenler siyah dediği için.
  adamın kendi inancı uğrunda ölmesi gibi bir kaygısı yok çünkü, ne beklersin ki?
  annesi babası yıllarca kime oy verdiyse öyle devam ederler.
  al sana tartışılacak adam.
  -2 ... hectoruk84
 8. 8.
  yerinde tesbittir, kürt kültüründen bilminden örnekler verin aksini kanıtlayın, (türklüğünden utanan) orhan pamuk dahi türklerin birbuçuk milyon ermeniyi katllettiği iddiasını ortaya atmadan nobel edebiyat ödülünü alamamıştır, o bile türklere muhtaç olduğunu kanıtlamıştır...!
  2 ... aurora sin
 9. 9.
  türkler kendini hiçbir zaman üstün olarak görmemiştir. görmeyecektir de. evet aşırı milliyetçilerin birazdan eksilerini görür gibiyim.

  hayır, benim milletim o kadar yüce, o kadar asil gönüllü ki kendisini üstün görmek gibi zavallılara yakışacak bir şeyi yapmaz. yapamaz.

  diyoruz ki klavye başından vatan kurtulamaz.
  özellikle bu cümleye (bkz: nah) demek istiyorum. insanlar haberleri nerden öğreniyor? gazetelerden değil mi. peki gazetelerdeki köşe yazarlarının düşünceleri gündemi etkilemiyor mu? sırf taraf gazetesi yüzünden açılmadı mı bu kadar dava?

  demek istediğim şu ki bizler de birer misyoneriz. bu ülkenin geleceğini etkileyecek düşüncelerimizi göstererek yardımcı olabilir. sorarım size hangi birinizin klavyesinden daha etkili bir yöntemi var? zannediyorum ki bir çoğumuz öyle çok zengin değil.

  insan doğru inandığı düşüncelerini, daha doğrusu vatanı uğruna doğru olduğuna inandığı düşünceleri savunmalıdır. yaymalıdır. kimsenin köşe yazarı olacak hali yok. eh aramızda bir ünlü de yokki çıksın televizyonlara bakın genç nüfus böyle düşünüyor diye.

  biz yüzyıllar boyunca kürtlerle aynı çatı altında yaşadık. onlarla toprağımızı paylaştık. ekmeğimizi paylaştık. kız alıp verdik. ve ister inanının ister inanmayın bir çoğunuz uzaktan da olsa onlarla akrabasınız.

  hayır, biz asla kürtleri hakir görmedik, onlarla birlikte yaşadık.

  son zamanlarda olan kürt açılımı gibi olaylar, kürtlerin güya ezildiğini ve demokratik haklarını elde etme çabalarının sonucu diyorlar.

  bunların hepsi provakatör.

  kürtlerin herhangi bir türkiye cumhuriyeti vatandaşından hiçbir eksik hakkı yoktur. hiçbir fazla hakkı da olmayacaktır.

  şimdi eminim niye doğu anadoluda eğitim seviyesi düşük, niye buralarda okullar yok üniversiteler yok diye çemkirecek olanlarınız olacaktır.

  bunun tek nedeni pkk dır.

  ve asıl suçlu, pkk ya inanan kürtler, ve daha da acı vereni, toprağındaki insanları bir avuç orospu çocuğuna karşı koruyamayan hükümetlerdir.
  1 -2 ... catstark
 10. 10.
  kürt kültürü olsa olsa töre cinayeti, berdeldir, ayrıca töre cinayetlerinin büyük çoğunluluğunun yakın akraba ilişkilerinden kaynaklandığı da yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır...!
  ... aurora sin