1. 1.
  dünyadaki tüm milletleri inceleyen ultra mega süper bir profesörün ifadesi.
  4 -1 ... kutt
 2. 2.
  (bkz: yan gel osman dört dönüm bostan)
  2 ... cartoon pierre
 3. 3.
  2500 yıldır tarih yazmaktan yorulmuş bir millettir türkler. son 20-25 senedir de biraz dinlenmektedirler. bir çoğu da artık bir soluklanıp tekrar işe koyulmaya karar vermiştir bu son habur mitinginden sonra...
  1 ... hommm
 4. 4.
  böyle bir iddiada bulunmak "bardağın altını delip, sonra bak bu bardak boş" demeye benzer. neden sonuç ilişkisinde yerler değiştirilirse hiç bir sorun çözülemez. türk milleti tembel değildir, özal'ın ülkemize hediyesi olan başı bozuk piyasa ekonomisi yöntemi ile tembelleştirilmiştir. özellikle tarım sektöründe "hiç üretme daha karlısın" mantığı çiftçilerin aklında yer etti artık.
  ayrıca rasyonel olmak da gerekir. çok çalışmak ama kimin için çalışmak. çalışarak zengin olmuş ülkeler için en güzel örnek japonyadır. kendi refahın için çok çalışmaya herkes katılır ama çin gibi amerikanın fabrikası olunacaksa, geçimlik ücrete boyun eğilecekse, evde yat daha iyi.
  2 ... rakamsal
 5. 5.
  atalarımızın dediği "armut piş ağzıma düş" sözü ile bünyeler rahatlamış, tembelliğe alışmıştır. bütün suç atalarımızındır.
  ... tttddd
 6. 6.
  Babamın anamın hayatı boyunca dinlendiğini görmedim.

  Babam üç vardiyalı işinde çoğu zaman mesaiye kalır hatta pazar bile çalışırdı.

  Annem öğretmendi okula git gel, sonra iki baş belası çocukla uğraş, ev hanımlığı yap.

  dedem köylü.

  Kaç yaşında adam hala malların peşinde dolaşır (inek, kömüş vs).

  Anneannem desen öyle.

  Ha bu iddiada bulunan birinin anası alemden aleme akıyorsa, babası içip içip kumar oynuyorsa, dedesi de keza aynı şeyleri yapıyorsa bilemem.

  lakin Türk milletinin gerikalmışlığı sistemsizliktendir tembellikten değil. Hele de bu ülkede kimse tembel adama ekmek vermez. piyasa şartlarını bilmeden etmeden Boş boş konuşmak gerizekalılıktan başka bir şey değildir.

  bahsettiğimiz sistemsizlik de Türk milletinin suçu değil yüzlerce yıldan beri ağını ören devşirme yönetimlerdendir

  ha siyasi konularda biraz akılsız mıyız?

  akılsız değil safız daha doğrusu.
  2 ... selim pusat
 7. 7.
  yanlış önerme. en tembel millet araplardır.
  ... kuru pilav
 8. 8.
  gülmemek mümkün değil. güzel kardeşim çok uzaklara değil azıcık aşağılara bir bak denilesi saçma sapan önerme. evet biraz güneye hatta biraz doğuya. evet kordinatları veriyorum yazıyormusun. yazmıyormusun yoksa? tembellik yapma ama! arap cografyasını biraz incele bakalım. ne görüyorsun.? gördüğün çalışkan insanların medeniyeti değil mi?
  ... aribra
 9. 9.
  "Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini kaybetmeye mahkûmdur."

  demiş Atatürk... bugün çok düşündüm bunu. iddia pardon iddaa kuyruğunda, üzerindeki lise formasıyla sırada bekleyen liseliler gördüm falan.

  aynı mustafa kemal türk milleti zekidir de demiş, çalışkandır da... demek ki değişmişiz balböceklerim benim, değişmişiz... hala zekiyiz ama, çalışkan değiliz.

  üretim toplumundan tüketim toplumuna geçtiğimiz ve popüler kültürün dibine dibine vurduğumuzdan beri de çalışkan değiliz abi. bugün acun ılıcalı nın programına milyonlar başvuruyorsa, bir gecede zengin olma hayali birçok insan için cazip geliyorsa, ve en kötüsü de hayallerimiz bu kadar kısırlaştıysa...

  çalışkan değiliz biz... ya da atatürk ün gördüğü biz, o biz değiliz... değişmişiz.
  2 ... densenblood
 10. 10.
  dünya daki bütün milletlerin çalışkan olduğunu bilen bir ilerizekalının tespitidir. ayrıca evet, bu tespitçi kişiliğin zencilerin ne kadar çalışkan olduğu hakkında detaylı bilgiye sahip olduğunu da düşünüyorum. * * * *
  ... ottoman3541