1. 1.
  yeni nesilde biraz da olsa azalan aMA ülke içinde çokça kabul görmüş durumdur.
  -2 ... itaat edin
 2. 2.
  arap isminden ziyade kuran'da geçiyor olması,güzel insanlardan esinlenmesi sonucu gerçekleşen durum.ancak dini anlamadan yorumlayanlar bunu zorunluluk olarak hissedebilir.Önemli bir dini kaynak çocuğa "güzel ve manalı" isim konulmasında ailenin büyük sorumluluğu vardır der.Lakin Osman,Ali gibi isimler de islamiyetten önce vardılar,islamiyetle şereflendiler.Öztürkçe isimleri koymanın bir zararı yoktur sonuç olarak.
  1 -1 ... mubayka
 3. 3.
  ally, johannes, david, zachariah vb. ne o zaman diye sorarlar adama.
  1 ... acaibvegaraib
 4. 4.
  isim konusunda dinsel öğeler her zaman ön planda olmuştur. her kültürde bu böyledir. güzel anlam önemlidir. tarihte kök bulunan özdeşim kurulacak isimler konulmasında her zaman için yarar vardır ve bu konuda islam yayılırken ilk çilesini çekmiş mümtaz şahsiyetler ırkçılıktan arınarak her zaman tercih edilebilir. türkçe isim konulmasında da bir beis yok tabi. türkçe isim konulması da güzel. herkesin kendi anlayışını, zevkini bağlar. isim konulmasında dahi ırkçılık yapanlar islami mantığı kavrayamamış insanlardır.
  ... haricname
 5. 5.
  geçmiş kültürel özelliklerden ve dini inanıştan dolayı olan bir durumdur. yadırganması mantıksız, herkesin bir seçimi vardır. zaten bu durumda sadece türkiye'de yok.
  -1 ... yalaniarayangercek
 6. 6.
  ulusların birbirinin isimlerini kullanmalarında bir mahzur yoktur. her milletin kendi dilinden türettiği isimler olmakla beraber genelde aynı dine mensup uluslar birbirlerinden isim alıntısı yapabilirler. ancak isim alınan ulusa karşı bir özenme durumu var ise isim o dilden o dilin kurallarına göre geçer.

  yani uzun lafın kısası sen oğluna muhammet, ahmet vb gibi isimler koyabilirsin ama nüfus müdürlüğünde çocuğunun kimliğini çıkartırken bu isimleri illaki muhammed veya ahmed şeklinde yazdırmak istersen müslümanlık ile araplığı karıştırıyorsun demektir.
  ... euphratess
 7. 7.
  özünde araplar da biz de yahudi isimlerini kullanmaktayız.

  abraham = ibrahim
  salamon = süleyman
  jozef = yusuf
  jacob = yakup
  ishmael = ismail
  david = davut
  jonah = yunus
  zakatiah = zekeriya
  elias = ilyas
  aaron = harun
  moses = musa
  (... daha onlarcası)

  şaiılacak bir şey yoktur. dikkatinizi çektiyse bunların hepsi eski ahitteki peygamberlerin isimleridir.
  1 ... arbutus unedo
 8. 8.
  gerek dinimiz gerekse osmanlı devleti kaynaklı bir durumdur. kanımca yadırganacak bir şey yoktur.
  ... phoenixs ashes
 9. 9.
  çocuğuna gavur ismi verince milliyetçiliği bozulmayanları rahatsız eder en çok nedense, "selamınaleyküm" dediğim için kızıp "selam desene sadece" demişti bu tiplerden biri, sanki selam göktürkçeymiş gibi,
  sorunu araplarla değil dinledir bunların.
  3 -1 ... yetiyour