1. 1.
  öncelikle 16 büyük devlet olayı tamamen yalandır. bu 1960'lar da ki bir yazarın uydurmasıdır. yazarın ismini şu an hatırlamıyorum ancak isteyen olursa araştırıp ismini bulabilirim.

  bir diğer rivayetse 200'e yakın bir sayı verirki bu da gerçeği yansıtmamaktadır. bilinen türk tarihi mö209'da başladığını kabul edersek. 2013 yılına hgeldiğimizde yani 2222 yıl içerinde 200 devlet demek her 11 yılda bir devlet kurup devlet yıkmak demektir.

  gerçeğe bakacak olursak türk devletleri ve beylikleri birlerine bağlı yaşamışlardır. dönemin şartlarına göre uç beylik olarak kabul edilen devletler bile ayrı devlet olarak tarihe geçerse ki bu büyük bir hatadır. ''bu sefer ya biz çok devlet kurmuşta yaşatamamışız anlayışı doğar.''

  gerçek şu dur ki tüm türk devletleri birbirinin devamıdır. türkiye cumhuriyeti de osmanlının devamıdır. devletin yönetim sistemi değişti, osmanlı hanedanı kayboldu, araplar devletten ayrıldı diye türkiye ayrı devlet mi oldu? eğer türkiye ve osmanlı ayrı devletlerse italya 12 adaları neden türkiye'ye bırakmak istedi? o adaları osmanlı'dan almıştı halbuki.

  tarihte bir tek türk devleti kurulmuştur. göktürk, hazar, gazneli, selçuklu, osmanlı gibi aileler bu devletlerin hizmetçisi yani yöneticisidir.

  türk ırkı sağolsun!
  3 -2 ... siganfudaki onbasi
 2. 2.
  verilen listede peçenekleri ayırdı gözüm nedense. peçenekleri orada görünce listenin gerisini okumadım. ilgiliyi cahilliğiyle başbaşa bırakmak isterdim ama gönlüm el vermedi yine: peçenekler bir türk boyudur evet ama tarihte hiç devlet kurmamışlardır. genelde başka devletlerin paralı askerliğini yapmışlardır (bkz: bizans)
  ... topukkremi
 3. 3.
  bu devletlerin kaçını yine türkler yıktı sorunsalını akıllara getiren sorunsaldır. -sorunsal nedir o da ayrı bir sorunsaldır-
  1 -2 ... maweraunnehir
 4. 4.
  arkadaş bununlamı övünüyoruz dedirten önerme. Bu kadar büyük bir milletiz. Tarihimiz geçmişimiz övünülmeli ve dersler çıkarılmalı. Ama 16 devlet kurduk nedir. Demek olmamış ki 16 defa silbaştan yapmışız. Bir tane kuraydık tam olsaydı. hep 16 devlet kurmusuz diyoruz. hiç 15 devlet batırmışız demiyoruz.
  1 ... kutuk
 5. 5.
  16 büyük devletle birlikte toplamda 125 adet irili ufaklı devlettir.
  1 ... stackoverflov
 6. 6.
  efenim bu konuda çeşitli söylentiler vardır.20-30 kadar derler. hatta 250-300 e kadar çıktıkları görülmüştür.
  1 ... kurenai
 7. 7.
  çağdaş olan türk devletlerini hesaba katmayıp "200 devlet demek 11 yılda devlet yıkıp kurmaktır. " tespitine götürebilir bu sorunsal.

  aslında sorun edilecek bir şey de değildir kanımca.

  edit: ayrıca ben şöyle diyeyim sayısını varın siz düşünün, birinci dünya savaşı' ndan sonra trakya' da bir devlet kurulmuştur. aynı şekilde karadenizde de bir devlet olması gerekiyor. tam emin değilim. sonra bu devletler türkiye cumhuriyeti' ne katılmıştır. aslında bir türk devleti dağıldıktan sonra her beylik de birer devlettir. bağımsızdır.
  ... androcek
 8. 8.
  aynı anda birden fazla devlet kurulamayacağını sanılması nedeniyle sorulan sorudur.
  1 ... mysft
 9. 9.
  araştır ismini bul bilader ben istiyorum!
  1 ... la fa la sol ismail
 10. 10.
  Şu an 17. Türk devleti olup sonsuzluğa doğru, insan gibi yaşamak için emin adımlarla yürüyerek devlet ve millet olma adına diğerlerinden daha üstün olmaya çalışıyoruz.
  1 ... mhmtalltr