1. .
  bu özellik hem bireysel, hem de tarihsel bir alınyazısı ya da trajedi şeklinde türkler var olduğu sürece peşini bırakmamış en belirgin kimliksel dezavantajı veya zaafıdır.

  bireysel bazda incelediğimizde, kendi ve yakın çevresinin geleceğini güven altına almaktaki beceriksizlikleri sadece çevremizde rastgele bir kaç örnek üzerinde bile rahatlıkla saptanabilir. eline geçeni yarına ilişkin sağlam alanlara yatırmak yerine şaşaalı bir hayat ve gösteriş budalası hal ve hareketleriyle en kısa zamanda öncekinden de daha aşağı düzeyde bir konuma hızla yol alır. ilk aklına gelen çaresi çevresinden borç bularak onları da mümkünse kendi batağına çekmek, olmazsa önüne gelene ağlamak, zırlamaktır.
  tarihsel bazda ise bir çok kez devlet kurma ve yıkma tecrübesine rağmen ne bir ders ne bir devamlılık örneği çıkarabilmiştir.
  1 -2 ... halka arz
 2. .
  (bkz: herkesi kendin gibi sanmak)
  tüik raporlarına göre yapılıyorsa bu genelleme tamam. ama yok ben geleceğe yatırım yapamadım, ele güne borcum dağ gibi olmuş, sözlükte şunu bi paylaşayım da kafam dağılsın gibi gerekçeyle yazdıysan olmamış.
  -1 ... ibnedison