1. 1.
  türkiye'de yaşayan türkler ile finlandiya'da yaşayan finler arasındaki farklardır.
  bu dünyanın aslında ne kadar acımasız ve bi o kadar da ikiyüzlü olduğunun kanıtıdır.onlar da insan bizler de insanız aşağı yukarı aynı şekilde (saç burun göz vb. şeyler farklılık gösterebilir) yaratılmışız ya da evrimleşmişiz ve onlar ile aynı fonksiyonları yerine getirmekteyiz, ama ''acaba gerçekten bizim yaşadığımız mı asıl hayat yoksa onların yaşadığı mı?'' diye düşünmekten de kendimizi alıkoyamayız.

  farklar;

  -o kişinin bir günü ile bizim bir günümüz aynı değildir.
  biz bir gün uyandığımızda 44 kişinin osuruktan bir nedenle öldürüldüğünü duyabilir ya da izleyebiliriz.
  ama bir finli'nin bir güne başladığında duyacağı en korkunç haber komşunun köpeği fino'ya araba çarpması ve hayatını kaybetmesidir.

  -jeopolitik konum.
  finlandiya'nın komşu olduğu ülkeler norveç isveç ve rusya'dır.en maraz çıkarabilecek ülke rusya gibi görünse de türkiye'nin komşularının çıkaracağı kadar çıkacağını zannetmiyorum.olsa olsa sizin kızlar mı güzel bizim kızlar mı güzel diye kavga çıkarırlar ancak.
  oysa türkiye batıda yunanistan kuzeybatı'da gürcistan-rusya gerginliği doğu'da karabağ sorunu güneybatı'da nükleer denemeler yapan iran güney'^de hala savaşın devam ettiği ırak ve mayınlar ile yeniden gündeme gelen suriye.ayriyetten komşu olmamamıza rağmen bulunduğumuz konum itibari ile istemesek de müdahil olduğumuz bölge orta-doğu.
  (bu sorun aslında biraz da faydalıdır.çünkü olaylar sürekli güncel olduğu için dünya'da ne olup bittiğini bir finli'den daha iyi anlayabiliyoruz.finliler'in ya da avrupalıların sorunları daha çok bireysel olduğu için ve daha fazla kendilerini geliştirmeye çalıştıkları için dünya haberleri ile pek içli dışlı olamıyorlar.olamadıkları ya da olmadıkları için de türklere ''sizde deve var mı?'' gibi absürd sorular yöneltebiliyorlar.)

  vs vs vs ...
  1 ... kapcikagazliyazar
 2. 2.
  biri kahverengi göze hasta kalır, diğeri mavi göze.
  -1 ... shakesbeer
 3. 3.
  finler uralic, türkler altaic'tir.
  ... sadaeke