1. 1.
  insan bazen merak ediyor. gerçekten şamanist olarak kalınsaydı, bu toprakların %99.9'u şamanist olsaydı neler olurdu acaba... günümüz türkiyesi nasıl olurdu?

  sanırım ağaç kesildiği, hayvanlar öldürüldüğü zaman ülkede isyan çıkardı.
  7 -3 ... cecen kizi
 2. 2.
  Zor soru. Binlerce denklemi var.
  1 -1 ... profesyonel kamikaze pilotu ii
 3. 3.
  Türklerin şamanizm ile ilgili durumu % 100 net değil ama diyelim ki eski türkler full şamanizme inanıyordu. O zaman türkler araplarla savaşmaya devam ederdi.
  1 -1 ... ali candan
 4. 4.
  bugünden daha iyi en azından daha medeni bir halde olacağımızı düşünmekten kendimi alamıyorum.
  3 -1 ... liz queen
 5. 5.
  Japonya hiç olmadı güney Kore seviyesinde muasır bir medeniyet olurduk.
  3 ... consigliere
 6. 6.
  Bu kadar geri bir toplum olarak kalmazlardı.
  3 -1 ... fikrimfirarda
 7. 7.
  şu an dünya devi olurduk. en aşağı güney kore, japonya ayarında bir devlet olurduk. milletimiz aşırı ahlaklı ve onurlu bir millet olurdu. arab'ın hiçbir ahlaksızlığını benimsemez ve türk kadınına, türk vatanına ve hayvanlara gerekli değeri verirdik...
  türkler'in tarih sahnesine çıktıkları dönemdeki gerçek dinleri şamanizmdir kardeşim! hiç bir arap inancı türk'ün öz değeri ve dini olamaz! türkler ya şaman olsun ya dinsiz olsun; yeter ki arap olmasın artık!
  https://www.youtube.com/watch?v=kcBGumAsmxM+
  3 ... sandro botticelli
 8. 8.
  Birincisi,

  Anadolu'ya gelip de şaman olarak kalmak mümkün değildi. Bunun sebebi, dönemin arap ve fars kültürlerinin sanat, felsefe ve bilim alanında türklere göre çok daha ileri bir seviyede olması ve ortadoğu coğrafyasının çoğunlukta müslüman olmasıdır. Yani sen asya'dan geleceksin, felsefenin "f" sini bilmiyorsun, adam aruzla sanat harikası yaratırken, senin hiçbir şiir derinliğin yok. Yani kısacası, anadolu'ya gelip de bu kültürlerden etkilenmemen mümkün değil.

  ikincisi,

  Geldiğin yerde (anadolu ve mezopotamya) arab'ı var, rum'u var, acem'i var... Bu kültürleri etkilemen için, bu kültürlerden yüksek bir birikime ve nüfusa sahip olman gerekiyor.

  Velhasıl, ben özellikle farslar ile türklerin tanışmasının, türklere yarar sağladığı kanısındayım. Araplar için ise bir fikrim yok.
  4 -2 ... la petite tristesse
 9. 9.
  Daha iyisi için (bkz: Hz Muhammed keşke türk olsaydı).
  ... dalya rock yazar
 10. 10.
  bugünden daha dipte olacağımız kimsenin iddia edemeyeceği karşılaştırma.
  ... stallion