1. 1.
  Sözlükte gülücük kullanılmaz denilmesi gereken yazar beyanı. Forum değil dostum burası.
  1 ... anarsik kuzu
 2. 2.
  hayal dahi olmayan bir kavram.
  1 ... bekleyin ben geliyorum
 3. 3.
  kime göre neye göre nasıl ve hangi ölçütlerle bu kanıya vardın sorusu sorulduğunda götüne far kaçmış tavşan gibi kalacak olan ak koyun iddiasıdır.
  ... sute giren semsiye
 4. 4.
  şey dostum o liste güncellendi artık 9. orduyuz.
  -1 ... eleftheria eleftheriou
 5. 5.
  Süper güç demek ekonomik, askeri olarak elini kolunu sallayarak aklına eseni yapan ve kimsenin buna ses çıkaramadığı ülkeler için kullanılır. Bugün bu tanıma karşılık olarak ABD gelirken tarihte Moğollar, Roma imparatorluğu, makedonya ve osmanlı ise örnekleri vardır.

  Bugün Türkiye ise bırakın süper güç olmayı yanına bile yaklaşamaz. GSYH'miz küresel ekonominin %1,04'üne denk gelirken süper güç ABD'nin %23.3, Çin'in 16.1, Japonya'nınki 5.6'sına denk gelmektedir. ABD dünya rezerv para birimine sahipken, Türkiye komşu ülkelerle bile tl üzerinden ticaret yapmamaktadır. Gelgelelim Türkiye ekonomisi 2016'dan 2017'ye küçülmüş GSYH 862 milyondan 851 milyona gerilemiştir. 2017'nin 3. döneminde %11, 4. döneminde %7'lik büyüme iç tüketime dayalı olduğu için bu gerilemeyi durdurmaya yetmemiştir. Bazı ekonomistler Türkiye'nin 2018 GSYH beklentisinin 650 milyon civarlarına gerilediğini söylemektedir. Ne kadar doğrudur bilinmez ancak doğru ise dünya ekonomi sıralamasında 1 basamak daha gerileyerek 19. sıraya yerleşebiliriz.

  Yakın vadede(önümüzdeki 50-60 yıl) türkiye'nin ne süper güç olma imkanı ne de iddiası vardır. Sayın akçomarlar istediği kadar osmanlıcılık masturbasyonu yapsın ancak kendilerini kandırırlar.
  -1 ... yapma niyazi
 6. 6.
  Yuzuklerin efendisinin guc yuzugunu sikine taktigi ulkenin super guc olmasi utopiktir.
  ... aleyna kirpi
 7. 7.
  Önce güç olalım sonra bakarız süperine müperine.
  ... nasreddin hodja