1. 1.
    ülkenin buhranlı bir sürece girme durumudur.
    yavaştan kafama dank eden hadisedir.
    5 -2 ... aconitium
  2. 2.
    can sikıcı diyen akşam haberlere baksın siyasi kavgalara bence oldukça eğlenceli özellikle batan ekonomiye rağmen hükümetin ısrarla ekonomi çok eyi demesine katula katula gülüyorym.

böyle görüntüleri başka ülkede goremezsiniz
    https://youtu.be/tRp4NQBR_OI
    5 -1 ... yazar cizer34
  3. 3.
    Devlet kurumları can sıkıntıları ile ilgilenmez, herkesin kendi canının derdine düşmesini izlerse ülke de böyle hal alır.
    2 ... billur tuz
  4. 4.
    Normal tanımı içerisinde sosyal devlet, vatandaşlarının yaşam kalitelerinin arttırılmasını ve gelir eşitsizliğini vergilendirmelerle beraber en alt seviyede tutmayı hedefler. Türkiye'de devlet, vatandaşın sırtına yük olmanın dışında herhangi bir işleve sahip olmadığı için ülkenin de can sıkıcı olması normal.

Mesela şöyle bir şey olsa, vatandaştan aldığın telsiz vergileriyle devlete ait bir operatör var etsen paranı ordan kazansan vatandaştan da bu vergiyi almadığın gibi ona iş alanı yaratmış olsan. Alkolden, sigaradan aldığın vergilerle aynısını yapsan. Yani devlet olarak sen de herkes gibi üretime katılsan, hem vatandaşına iş olanağı sağlar hem vergilerle insanlara hayatı dar etmezsin. Fakat hazır yemeye alışıldığı için böyle bir ekonomik modelin desteklenmesi yerine tabi varolan kamu kurumlarını satmak daha kolay geldi hükümete.

Ne bilim, olmaz burdan, olamıyor. Bazen olacak gibi olduğunda da ülke karışıyor zaten.

Ayasofya vatana millete, ekonomiye hayırlı olsun.

edit: yarın öbür gün bu kadar da konuşamayız belki, konuşabiliyorken konuşayım dedim, haydin karanlık günlere türkiye.
    4 -2 ... akheramosis
  5. 5.
    2007 sonrası bu ülkeden hiçbir verim alamadım şahsen.

Birbirimize birkaç aşk kadar geç kaldık canım ülkemle..
    3 -1 ... rockonbaby
  6. 6.
    Toplumsal, ekonomik, kültürel.. daha birçok alanda uzun zamandır süregelen büyüyerek toplumda yara açmış o kadar çok problem var ki çok eğlenceli bir arkadaş ortamında bile kendimizi bunları konuşurken, ülke için geleceğimiz için bir çözüm yolu ararken en sonunda da çaresizliğimize yakınırken buluyoruz.
    5 -1 ... beyond birthday
  7. 7.
    2.5- 3 yıl civari bir zaman geçti şu gerekçelere dayanarak öğrenebildiğim, anlayabildiğim kadarıyla bir garip olan halimizin adı psikolojik buhranmış ve bir sonraki evrenin adı psikolojik cinnetmiş. Teyide ya da redde ihtiyacım var çünkü ehliyet sahibi değilim. Bu halimizin adı nedir? Hiç alâkam olmadığı halde sade, gariban bir vatandaş olarak yaşadığım ülkenin ve insanların garip hali beni rahatsız ediyorken sizlerin bu rahatlığının, vurdumduymaz halinizin sebebi nedir? Niye kimse cevap dahi vermiyor gibi gibi sorular sorduğum ve kimseden tek kelime bile cevap alamadığım zamanın üzerinden geçeli. Ülkemizde isminin önüne koyulan ünvanların, sıfatların hakkını veren kaç kişi vardır? Hava atması ve kişiye sağladığı imkânlar, ayrıcalıklar çok keyifli olsa gerek. Sadece siyasilere laf ediliyor ama bu sözüm ona ehliyet sahibi olan türlü türlü alanlardaki insanlar, bu milletin ve devletinin verdiği ünvanlarla hava atmaktan başka ne işe yarıyor? Kimse bunları konuşmuyor. Neden?? Hakkını verip, mesuliyetlerini layığıyla yerine getirmiş olsalardı bugün bir çok prolemi yaşamazdık diye düşünüyorum. Ünvanlar güzel, imkânlar şekil garibanın derdi kimin umurunda olsun ki? Memleketin ehliyet sahipleri, ünvan sahipleri bile bana birşey olmaz sanacak kadar cahil olabilir mi? Fakir, zengin, ünvanlı, ünvansız, ehliyetli, ehliyetsiz herkes aynı şeylerle karşı karşıya kalmayacak mı? Bunu bilmeyecek kadar cahil olamazlar. Memlekete ve millete dair tek kelime etmemelerinin sebebi ve ya sebepleri ne olabilir acaba? Bu acabanın cevabını bulmak zorunda olduğumuzu gerçeğini unutmasak bari? Pek sanmıyorum ya neyse artık. Umut umuttur.

Edit; bu güne kadar tek bir yetkili, etkili, ehliyet sahibi olan birinin dahi dile getirmediği bir konu var. Bu ehliyet sahibi yetkili kişilerden tek kelime cevap bile alamadığım bir sorum daha var. Gelde bu iklimde burada sor ve normal şekilde tartışıp çözüm bulmaya uğraş? Mümkün değil. Merakla ve umutla konunun dile gerireleceği, soruların sorulacağı ve cevaplara dair cümlelerin kurulacağı günü bekliyorum. Pek umudum yok ama hiç olmamasından iyidir. O gün geldiği taktirde taşımak zorunda kaldığım tonlarca cümle olacak. Altında ezileceklerine neredeyse emin olduğum kadar ağır tonajda cümleler. Hayırlısı artık.
    2 ... huzursuz adam
  8. 8.
    Gericilerin hükümdarlığında eğlence beklemek hayalperestlik olur.
    1 -1 ... portatif
  9. 9.
    Çünkü çomar çok.
    -1 ... karton toplayan cocuk
  10. 10.
    Sadece Mali olarak kötü durumda olsak neyse. Sonuçta para bir şekilde düzgün politika ve yönetimle halledilir ama toplum ahlâkı ve psikolojik olarak çökmüş.

Işte bu durum daha kötü çünkü dediğim gibi para elbet bir şekilde bulunur ama o ahlak ( sadece cinsellik olarak düşünmeyin. Saygı, hak yememek vs.. gibi kavramlar da var içinde) gitmiş ve bunları düzeltmek ve toplumun eski haline dönmesi çok zor.

Anca 15,16 yy. Daki reform rönesans gibi bir radikal değişim yaşanması lazım toplumun normale dönmesi için.
    2 ... scratch