1. 1.
  zamlardan anası skilmiş olan bu milletin neden ses çıkarmayıp sürekli sindiğine anlam verebilen var mı? avrupadaki gelir ortalamasının bizden kat kat iyi olduğu ülkelerde bile halk alınan kararlardan hoşnut olmadığı zaman protesto hakkını kullanırken bizde herkes korkakça kabuğuna çekiliyor. açlıktan öleceğiz hala şükür ediyoruz. ne zamana kadar sürecek bu düzen. ne zaman insanca yaşamaya başlayacağız. ne zaman ay sonunu nasıl getiririm diye düşünmeden uyuyacağız. sokayım böyle sisteme.
  2 -1 ... cilekli siirler anam
 2. 2.
  (bkz: Dayak korkusu)
  -1 ... judas
 3. 3.
  bilirmisin sen biber gazını?
  bilirmisin sen jopun tadını?
  -4 ... telefoncu ekrem ii
 4. 4.
  Elbette büyük resimi görmesidir.

  işine gelince o ülkeler cennet.

  işine gelmeyince sen niye sarı yelekli olmuyorsun?

  O zaman Bi salsan da senin ülken de Bi Fransa kadar etkili ve üretken olsun.

  Etini isterken katır kutur, üretime güce sıra gelince meeeeeeee!
  1 -1 ... tea man
 5. 5.
  Türkiyeden anca kürt milliyetçisi solcular çıkar onlarda kürdistan yeleklileri diye geçer.
  -1 ... tahir33
 6. 6.
  "...Bu durumun farkına, Fransa’yı allak bullak eden “Sarı Gömlekliler” meselesini düşünürken vardım. Nedense “Sarı Gömlekliler meselesini” sanki bir yerden hatırlıyormuşum hissine kapıldım. Yaptığım kısa bir araştırma yanılmadığımı gösterdi. Aradığım on seneler evvelinden, çok uzak bir memleketten, Tayland’dan çıktı . Şimdi hikâyeyi bir hatırlayalım…

  1992’de uzun sürmüş bir askerî idâreden kurtulan Tayland özgür seçimlere kavuştu. Taksin Şinavatra isimli bir lider seçildi. Arkasında hatırı sayılır bir halk desteği vardı. işbaşına geldikten sonra memleketinin demokratikleşmesini sağlayacak mühim adımlar attı. Dahası fakir kitlelerin hayatını iyileştiren ekonomik toplumsal reformları hayâta geçirdi. “Açık Toplum Vakfı”nda örgütlenen Taylandlı liberaller Şinavatra’yı destekliyorlardı. Ama sonra her ne olduysa, her cenahtan “liberal şikâyetler“ yükselmeye başladı. Taksin Şinavatra’nın başta umut veren liberal çizgisini kaybettiği, popülizmde karar kıldığı, Tayland’ı diktatörlükle idâre etmeye başladığı yazılır, söylenir oldu. Şinavatra’ya karşı çıkanlar Demokrat Parti’de örgütleniyordu. Eski oligarklar, aristokratlar, bürokratlar, askerler, Bangkok orta sınıfları, Güney Tayland muhalifleri biraraya geldiler. Kurtuluş için büyük gösteriler tertip edildi. Açık Toplum Vakfı, Friedrich Ebert Vakfı gibi NGO’lar başrolü oynuyordu. Askerî darbeyi arzulayan göstericilerin üzerinde Sarı Gömlekler vardı. Hareket Sarı Gömlekliler Hareketi olarak anılmaya başladı. 2006 senesinde göstericilerin istediği oldu. Askeri darbe yaşandı. Taksin Şinavatra iktidardan uzaklaştırıldı. 2010’da ise Şinavatra taraftarları, üzerlerinde “Kırmızı Gömleklerle” sokaklara döküldü. Sarı Gömlekliler durur mu? Onlar da sokaklara indi. Çok sayıda insanın öldüğü, yaralandığı olaylar yaşandı.

  Sarı Gömleklilerin seçimlerde başarı şansı yoktu. 2011 senesinde yapılan seçimleri yine ezici bir şekilde Kırmızı Gömlekliler kazandı. Kırmızı Gömlekliler, millî burjuvazi, yeni orta sınıflar ve memleketin Kuzey ve Doğu’sunda yaşayan kalabalık kitlelerden oluşuyordu. Taksin’in kızkardeşi Yingluck Şinavatra iktidâra geldi. Sarı Gömlekliler durmadı yeniden sokaklara döküldü.. Hâsılı Tayland, çoğunlukçu demokratlarla, çoğunluksuz çoğulcu demokratlar arasında bölündü.. Tayland’da şu aralar neler oluyor, bilmiyorum. Ama aşağı yukarı bu bölünmenin süregittiğini tahmin edebiliriz…

  Bu kurgu sizlere bir şeyleri hatırlatıyor mu? Bazı isimleri ve oluşumları x değişkenine oturtup, yerine bizden birilerini koyunca denklem işliyor değil mi? Tayland neresi, Türkiye neresi, dememek lâzım...

  Bense cânım renklerin mâkus tâlihine üzülüyorum. Meselâ, bilmem sizi de düşündürüyor mu: “sarı” bütün çeşitlemeleriyle Van Gogh’un paletine ve tablolarına ne kadar da yakışıyordu? Tıpkı hava ve su gibi, en nihâyet renkleri de kirlettik gâliba… Hayf…"
  Süleyman Seyfi Ögün
  3 ... imroz
 7. 7.
  ya fetöcü ya da pkkcı olursun da ondan. adamlardaki kafa kendi gibi olmayan, kendilerine karşı olan herkesi terörist ilan etmek üzerine.

  sözlükte de bolca var bu sperm israflarından.
  1 -1 ... adana 01
 8. 8.
  Sınıf bilincinin olmaması ayrıca diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye'de işçi sınıfının (aslında sınıf bilinci yoktur) eğitimSiz ve muhafazakar olması sebebiyle sağ partilere oy vermesidir.

  Oysa işçi sınıfı dediğimiz sınıfını siyaset bilimi çerçevesinde statükocu sağ partilere değil, değişim ve eşitlik yanlısı sol partilere oy vermesi gerekirdi.

  Dahası Türkiye'de eğitim ve gelir seviyesi arttıkça insanların muhafazakar partilere değil sol partilere oy verdiği görülmektedir.
  Bu da bir başka çelişkidir.

  bu çelişkiyi yaratan ise Türkiye'deki sağ ve sol ayrımın sakat bir biçimde doğrudan din unsuru ile yapılmış olmasıdır.
  ... da ta
 9. 9.
  Akp'ye yarayacağı içindir.

  Sarı yelekliler ve Fransız hükümeti birbirine yapmadığını bırakmadı. Ayrıca sarı yelekliler etrafı biraz kırdılar döktüler, hayatı aksattılar.

  Fakat ne Fransız hükümeti ne Fransız basını sarı yeleklileri vatan haini ilan etmedi. Kimse dış güçlerin oyuncağı olduklarını söylemedi. Kimse güvenlik kuvvetlerinin verdün'ü (Fransızların Çanakkalesi oluyor) hunlara (Almanlar oluyor) karşı savunan kahramanlardan farkları olmadığını söylemedi. Kimse sarı yeleklilere hun demedi.

  Bu işler bizde nasıl olur hepimiz biliyoruz. Neden böyle? Çünkü hükümetin ve yandaş medyanın yalanlarını yutmaya hazır geniş çomar kitleler var.

  Fransa'da grevler, iş yavaşlatmalar, gösteriler hayatın normal bir parçasıdır. Halk rahatsız olsa bile doğal karşılar. Çünkü bu hakların yarın öbür gün kendilerine de lazım olacağını bilir.
  2 -1 ... rumeli71
 10. 10.
  Kadim bir ses çıkarmama durumudur ...
  2 -2 ... traveler of secret moments