1. 1.
  türkiyedeki gerikalmışlığın ana sebebi başta menderes olmak üzere toprak reformunun bizzat sağ iktidarlar tarafından engellenmesidir.
  topraksız köylü yerini yurdunu terketmiş ve kent nufusu patlamıştır. alt yapısı ve sanayisi olmayan aşırı nufüs yoğunluğuna sahip kentler bunların eseridir.
  5 ... eratosthenes
 2. 2.
  Toprağın fakir olan çiftçilere küçük parçalar halinde dağıtılması tarımı bitirmiş ve bir tarım endüstrisinin gelişmesini engellemiştir. Çiftçinin ne teknolojik yatırım yapacak gücü ne de uzman istihdam etme imkanı vardı. Ayrıca Anadolu köylüsü yerleşik hayata halen uyum sağlayabilmiş değildi. Tarımı bilmeyen Anadolu köylüsünü rumeli'den mübadele ile gelen insanlar bir miktar takviye etmişse de bu yeterli olmamıştır. Nitekim sanayi ve hizmet sektörünün insanları büyük şehirlere çekmesiyle tarım sektörü iş gücünü de kaybetmiştir.

  Elbette feodal sistemin yıkılması gerekiyordu. Halk ağalara ezdirilemezdi. Ayrıca feodaller devlet otoritesini de tehdit ediyordu. Bu sistem yıkılmalıydı ama tarımın teminat altına alınması için de bir şeyler düşünülmelidir.

  Şahsi fikrimce Sovyetlerin uyguladığı kolhoz sisteminin uygulanması gerekirdi. Vatandaş toprağın sahibi olmalı ama toprak bir bütün halinde devletin sağladığı uzman desteği ve teknolojik destekle işlemeliydi. Tek bir farkla, çiftçi ürününden adil bir gelir de almalıydı. Bu sayede hem tarımsal üretim optimize edilir hem de feodalite yıkılıp halk mülkiyet haklarına kavuşurdu. Topraktan para kazanan köylü toprağında kalır, şehirlerdeki düzensizlik önlenirdi. Sanayi genele yayılırdı.

  Fakat alınan pek çok karar gibi bu da alelacele ve gelişi güzel alınmış bir karardı ve kaş yaparken göz çıkardı.

  Ek: iki ayrı dönemde köylü ve muhacirlere toprak dağıtılmıştır. Bu toprakların işletilmesi için de bir şeyler yapılmalıydı dedim.

  Ek: bunca hakareti hak edecek bir şey yazmadım. Yanlış bildiğim, yanlış okuduğum bir şey yok. Toprak reformu olsun diye 1925 ve 1946'da toprak dağıtılmış ancak bu tarımı ilerlemeye yaramamıştır. Evet bu bir devrim olmamış, evet engellenmiş ama yapılanlar da etkisiz ve yersiz olmuştur.
  -3 ... karacaoglan
 3. 3.
  türkiye'deki çöküşün sebebi sarayın kendisidir, israfın merkezi orasıdır. çiftçinin ekmekten vazgeçmesinin sebebi tarım ürünlerine sahip çıkılmaması ve değeri, piyasa karşılığı olmamasıdır. her ota boka para bulan devletimiz ziraat fakültesi mensubu kişilerden oluşan geniş bir ekip ile çiftçiyi eğitseydi toksinli olmayan ürünler yurt dışı pazarına açılabilirdi. aracılar kaldırılsa, kartel marketler hizaya çekilse ve çiftçi para kazansaydı üretim asla daralmazdı.
  çiftçiyi bankaların eline teslim etmek yerine kooperatif kurmalarına destek olunsaydı tarım arazileri küçülmezdi. 15 sene öncesine kadar tarım ülkesi iken şimdi suçlu toprak reformu mu oldu? hahaha
  ... kavunvebira
 4. 4.
  Menderes'in 1950lerde traktörlesme makinelesme vs ile yaptığı yenilikler dönemin toprak veriminin inönü'deki tek partili zamana göre hayli fazla olduğu dönemler. Menderes gelirini topraktan sağlayan bir aileden geliyor. Tepeden siyaset yapan inönü'nün yapamadığını toprağa veren de Menderes dönemidir.
  -2 ... irradiance
 5. 4.
  #39032868

  başlık altında yazanların bu entry'i okumasını isterim tabi tam yeterli bir yazı değil ama fikir verir.

  tamda şu anda daha evvel de önerdiğim damnation adlı dizinin son üç bölümünü izlemeye devam ediyorum.(dizipub)
  abd'de 1930'lu yılldarda ki toprak düzeni ile ilgili bir dizi.

  türkiye'deki toprak reformu niye tutmadı çünkü devlet dağıttı ağa yeniden aldı yada çiftçi ve hayvancı yeterli eğitimi ve imkanı olmadığı için batırdı. abd bunu devlet desteğiyle hala devam ettiriyor.

  avrupa ve avustralya 'da ise devletin denetimi ve götürdüğü hizmetler sayesinde tarım ve hayvancılık ayakta duruyor büyük işletmeler ise çiftçileri bulduğu yerde yok ediyor.

  abd'de bu 1930larda başladı küçük çiftçiler ve hayvancılar adeta ezildi yok edildi. sokaklarda öldürüldü asıldı. evleri yakıldı hemde kendileri o evlerin içinde iken.
  bizdeki çarpık ilişkiler olduğundan anlatmak bile zor.

  hep eleştiririm ...yalçın küçük'le olan konuşmaları sonrası abdullah öcalan'da aynı düşünmeye başladı o da komünal ekonomi diye saçma sapan bir sistem uydurdu hatta güneydoğu'da birkaç komün bile açıldı hala çalışıyor ve sonuç kürtler için sğa kaynakatan başak bir sonuç getirmedi. aynı türkiye geneli gibi.
  bugün kürt hareketi içinde sol ve sosyalistler yok oldu hdp aşiret ve kürt burjıuvazisine teslim oldu. solcular sosyalistler atıldı. yakın zaman da ve açılım süreci de bitti.
  bu kemalizmin ekonomik bir temeli olmamasından kaynaklanıyor ve anadolu coğrafyasında ki feodalizmin tasfiye edilememesinden. propaganda olarak algılanmasın kürtlerde öcalan'ın bu saçma sapan ekonomik duruşundan etkilenip her şeylerini yitirdiler abd'ye teslim oldular.

  aynı tc. gibi.

  karacaoğlan güzel tespit yapmış güzel gözlemlemiş ama yalnızca israil'i eklemeyi unutmuş. bugün tarım ülkesi türkiye'nin tohum aldığı israil.

  bütün çiftliklerinde kolhoz sistemini uyguladı ve şimdi o çölden tarım ürünleri ihracatı yapan bir ülke oldu.tabi israil'in avantajı sovyetlerden gelen işi bilen yahudiler ve onları dinleyen yönetim . bizde ise komünist ülkelerden göçen türkler ve müslümanlar bırak yapmayı olanı yıktılar.
  maalesef her zaman mücadelesini taktir ettiğim mustafa kemal ve ekibi kırda başarılı olamadı . modernizmi uyguladı sanayi atılımı yaptı fakat feodalizmi tasfiye edemedi bence bunda kemalistlerin hatası yok gibi halk istemedi .
  bakın daha bugün 500 bin insan parasını tıfılın birine kaptırdı. kolaycılık batmayı getirir .

  maalesef olan bu.

  not: bu yazı aslında çok uzun olmalı idi ama aklımda olanı yazdım .
  1 -1 ... baris hemen simdi