1. 1.
    Ülkeyi kuran da selanik göçmenidir. Şimdi bakıyorsun nerde popi biri var ya sekanik ya balkan göçmeni çıkıyor. Bu tesadüf olamaz bit yeniği var.
    2 -6 ... tenete
  2. 2.
    Çünkü göçmen adam vatanından kopmanın nasıl boktan bir his olduğunu biliyor ve bir daha böyle bir sıkıntı yaşamamak için elinden geleni yapıyor.
    2 -1 ... super helix
  3. 3.
    Ulkeyi kuran adam selanik'ten gocmedi, ataturk dogdugunda Selanik de bu ulkenin bir parcasiydi. Selanik 1912'de kaybedildi.
    Ne cahil embesiller var, sasiriyorum yeminle.
    6 ... 81tw15e
  4. 4.
    sen keçi sikerken, köyünden ötesini bilmezken o adamlar okudu, subay oldu, hekim oldu. ülkesi için çalıştı ama boyuna dinsiz olmakla suçladın onları. osmanlı da hep balkanlılar tarafından yönetilmiştir.
    -3 ... cenkiss
  5. 5.
    fatih sultan mehmet ve sonradan gelen padişahlar marifeti ile imparatorluk döneminde 1453-1918 anadolu'nun tamamen cahil bırakılma okur yazar bile olmayan ezberci din hocalarına ve ağa-şeyh ve müstemleke tip valilere teslim edilmesi sonucudur.

bundan en çok etkilenen de türkler ve rumlardır.
    göçmen ve muhacirler bir yerlere geldi mi geldiler tabi ırk kollama ve tamamen kendi çıkarlarını koruma iç güdüsü ile . ülkenin haline bakın anlarsınız.

anadolu'da nasıl ki türkler eğitim yoksunluğundan cahil kaldı ise rumlar da kendi kültürleri doğrultusunda olması gereken okul ve kilise öğretisinden uzak kaldıklarından 1800 falan anadolu'da rumca bilen okuyan elle gösterilirdi . buna rahipler dahildir. anadolu papazlarının büyük çoğunluğu rumca dua okuyamazdı.

balkanlar niye gelişti. osmanlı'da zaten gelişen başka bir yer yok. bir bursa o da fatih'e rağmen.
    okul eğitim ve san'at osmanlı'da balkanlarda çok ileri idi. çünkü sarayın tamamına yakını balkan devşirmesi idi. adamlar kendi vatanlarını kollamışlar. olay bu.

yani ortada olan şey garabetlik.

ekleyelim yinede bunların içinden fazla bir kalburüstü sıra dışı insan çıktığı da yok.memlekete bakıp anlıyoruz.
    3 -1 ... baris hemen simdi