1. 1.
  Cevaba çok şaşıracaksınız ama söylüyorum Türkiye cevabı. Kendi ülkesinde ürettiği birayı kendi vatandaşına dışarıya sattığından daha pahalıya satıyor. Türkiye'de 9 liraya satılan Efes Kıbrıs'ta 3lira amk. Almanya'da 3-4 liraya denk geliyor ama türk vatandaşı isen Türkiye'de yaşıyorsan yarra yedin marketten ancak 8-9liraya alıyon. Mekanlardan bahsetmiyorum bile.
  3 ... nick burkhardt
 2. 2.
  Vergi rekortmeni canııım ülkemde buna mı şaşırcaz.
  ... feministmiyimneyim
 3. 3.
  bira degildir sadece mevzu. turkiye kendi urettigi her seye astronomik vergiler kitler. uretilip raflardaki haline vergi uygulamazsa uretim asamasindaki gerekli olan gereksinimleri vergi cehennemiyle mahfeder.
  en basit ornegiyle sen tarim ve hayvancilik yapacak olsan bunu o kadar guc hale getirir ki masraflardan belini dogrultamazsin. bunlar yetmiyormus gibi bir de disaridan ayni urunu daha ucuza mal eden ulkelerden ithal eder ve senin urunun rekabet edemez hale gelir.

  uretmeden tuketen toplum olmamizi yegane sebebi akp politikalaridir. e haliyle ayni tablo cari acik olarak geri doner. cari acik da ulkeye tuy diker.
  (bkz: akp döneminde olmuştur)
  2 ... pillars of creation
 4. 4.
  türkiye'dir.

  (bkz: vergi)
  ... merveyitavla11
 5. 5.
  ilginç bir şekilde yabancı bir ülke değil, türkiye'dir. normalde her zaman ürünler üretildiği ülkede ucuz olduğu halde türkiye'de üretilen efes pilsen bira vergilerden dolayı diğer ülkelere göre daha pahalıdır.
  4 ... merveyitavla11