1. 1.
  din "insan"ların sahip olduğu inançlar bütünüdür.

  ülkelerin, kültürü olur, tarihi olur, ekonomisi olur, amaçları olur, planları olur, politikaları olur, müttefikleri olur, borçları olur, düşmanları olur ama inançları ya da dinleri olmaz, olan ülke sayısı da bir elin 5 parmağını geçmez.

  dünya üzerinde biri gayrimeşru olmak üzere, toplamda 5 tane islam cumhuriyeti vardır:

  1. iran

  2. pakistan

  3. afganistan*

  4. moritanya*

  5. azavad***


  dünya üzerinde 1.5 milyardan fazla müslüman yaşamakta, fakat islam ülkelerinde 300 milyondan az insan yaşamaktadır. bu ülkelerde yaşayan insanların yüzde 100 ünün müslüman olduğu kabul edildiği takdirde dahi, müslüman ülke diye addedilen ülkeler, dünya üzerindeki müslümanların 5te 1inden azını barındırmaktadır.

  evet, "müslüman ülkeler" diye bir ülke kategorilendirmesi vardır, fakat bu ülkelerin statüsü türkiye ile, endonezya ile, malezya ile bir değildir. türkiye olsa olsa anca "çoğunluğu müslüman olan ülke" kategorisine konabilir.

  dolayısıyla zinanın suç sayılmadığı müslüman ülke gibi bir kategoriye türkiye konamaz. çünkü türkiye, iran islam cumhuriyeti* misali türkiye islam cumhuriyeti değildir. türkiye, türkiye cumhuriyeti' dir. anayasamız kutsal bir kitap* üzerine yazılmamıştır. din, meşru olan/ olmayan yollardan müesseselerde barınsa ve köklense de, henüz türkiye' ye "müslüman ülke" sıfatı kondurmak doğru olmaz.

  sonuç olarak türkiye, "çoğunluğu müslüman olan ülke" dir, "müslüman ülke" değildir.

  kaynak: wiki
  1 ... feniletilamin