1. 1.
  bu vatana zarar vermek isteyen herkesin sığındığı şey demokrasidir. insanlar olmayacak işleri yaparlar ve tepkiyi görünce demokratik bir ülkede bunlar olur mu şunlar olur mu diye sorarlar.. sen eğer adamın meclis çatısı altında kürtçe açıklama yapmasına izin verirsen demokrasi adına, işte bugün dağdan gelir bayrağını indirmek isteyen karşılanır kahramanlar gibi..
  10 -6 ... oqan
 2. 2.
  neyin ülkeye zarar verdiğini neyin zarar vermediğini tek tip düşünce ve dar görüşle açıklamaya çalışan bünyenin tespiti.

  (bkz: sen öyle san)

  editjivet: 25 yıldır dağdaki üç beş çapulcuyu bitiremeyen, devlet içinde çete kuran o o silahlı kuvvetlerin başındaki genel kurmayı da eleştirebilme nezaketinde bulunmazlar o malum bünyeler. işine gelince demokrasi şaşaşaaa işine gelmeyince demokrasi tukakakaaa.

  ikinci tanım: demokrasiyi halen bir sınıf ideolojinin çıkarlarına çalışan bir araç olarak gören bünyelerin yakınması.
  2 -4 ... morjivet
 3. 3.
  (bkz: türkiye ye en çok zararı imla hatalarının vermesi)
  ... damned ghost in the machine
 4. 4.
  teoride demokrasi, pratikte oportünizmdir. demokrasinin türkiyedeki şekli.. asıl lügat anlamında, demokrasiyle sorunum yok.. türkiyede ki demokrasi şeklinden bahsediyorum
  1 -1 ... oqan
 5. 5.
  yıllar yıllar evvel, daha bu sevmediğiniz ak parti piyasada yokken bu memleket o kadar darbe yaşadı. hee o zamanlar demokrasi var, şimdi yok diyorsanız ohhh yeaa man* derim.
  2 -2 ... owwz
 6. 6.
  postal yalayıcısı, fikir ve projelerini halka anlatamayan ultra kemalist yazarın açtığı ibret dolu entydir. bu gizli militarist tiplerin geldikleri son noktayı özetleyen durumdur.
  1 -3 ... pirifani
 7. 7.
  demokrasi hakettiğimizden daha iyi yönetilemeyeceğimizi garanti eden sistemdir.
  (bkz: bernard shaw)
  ... thelma
 8. 8.
  doğru önermedir. demokrasi demokrasi deyip ebesini bellediler ülkenin.
  ... mashadov
 9. 9.
  Zararı demokrasinin değil demokrasi kılıfı giydirilmiş dayatmaların yaptığı gerçeği.Ayrıca kime göre demokrasi malum bu ülkede demokrasi hep araç oldu.Her kesimin kendi demokrasisi var artık.
  ... coffeemate
 10. 10.
  şu an türkiye'de düşünülmesi en tehlikeli olan şeydir. evet türkiye'nin bağımsızlığı ve cumhuriyetimizin geleceği tehlikededir. emperyalizm her yanından ülkeyi işgal etmiştir. türk milleti'nin sabrı taşma noktasına gelmiştir. toplumsal bölünme çok tehlikeli noktalara gelmiştir. ekonomimiz çökmüştür. hepsi tamam ancak bu düşünce bütün bunları çözmeyecektir. birileri demokrasiyi kendi alçak amaçları için kullanmışsa bunun sorumlusu demokrasi olamaz. bütün bunların sebebi halkımızın demokrasiyi bir seyirlik maç olarak görmesidir. (bu sözleri bülent ecevit 12 eylül'den bir hafta önce söylemiştir) halkımız bu tatsız tuzsuz bu maça tribünlerden ancak küfrediyor, taşkınlık yapıyor. demokrasi bir seyirlik maç değildir. demokrasi, oyunu bizzat halkın oynadığı bir rejimdir. türkiye'ye en büyük zararı demokrasi değil, demokrasiyi bir seyirlik oyun sananlar ve böyle sanılmasını isteyenler verdiler.

  ne yapalım? bu demokrasi kötüdür deyip idareyi bir defa daha türk silahlı kuvvetleri'ne mi ihale edelim? daha önce de edildi ne oldu? cumhuriyet düşmanı, türk milleti'nin düşmanı emperyalist işbirlikçisi iktidarlar her darbeden sonra daha da güçlenerek gelmediler mi? hatta bu darbelerden bir kısmı bizzat emperyalizmin maşası değil miydi? sorun şu ki taa 1920'li yıllardan bugüne devam eden bir husumet ve kin cephesi demokrasiyi kendi alçakça emelleri için kullanmaktadır. bu ülkeyi son 60 yıldır kim yönetti ve neyle yönetti bakınız. insanı öldüren silah değil tetiği çeken eldir. türkiye'de bir demokrasi hiç bir zaman var olmadı ki. var olan bir seyirlik maçtı, tatsız tuzsuz kavgalı dövüşlü bir maç.
  1 ... volkan2386