1. 1.
  belki daha fazlaya...
  sözlük içindeki siyasi tartışmalardan da görüldüğü üzere nefret söylemleri artık normalleşti. peki bu sorun sadece sözlüklerdemi? Elbetteki değil. köşe yazarları, öğrenciler, aileler, kısacası halk artık karşı görüşü aşağılamadan hakaret etmeden kendi görüşlerini aktaramıyor.
  sonra insanın aklına bir soru geliyor. "tüm bunların sebebi ne?"
  hakaret etmeden veya karşı görüşü aşşağılamadan, hedef göstermeden neden düşüncemizi aktaramıyoruz. eğitimsizlik mi, gereksiz fanatiklik mi?
  orasını bilmem fakat gelişmiş ülkelerde bu durum nasıl merak etmiyor değilim. avrupa, amerika bu tartışmaları nasıl yapıyor merak ediyorum. Millete hizmet için kurulmuş olan partileri gerçekten koşulsuz şartsız sevip ölümüne savunuyorlar mı yoksa bu bize verilen bir lütuf mu?!
  aşırı taraftarlığımızın sonucunda birbirinden şiddetli bir şekilde nefret eden ve birbirini dışlayıp aşağılayan iki grup oluştu. kimin tarafından bakarsan o haklı ama bu nefretin bizi bir gün öldüresiye bir iç savaşa sürüklemeyeceğinin garantisini kim verebilir?
  tehlikeyi dışarıda ararken yoksa asıl tehlike kendimizmiyiz?
  tüm bunları düşünürken sonra aklıma bir komplo teorisi geliyor.
  ülkeleri bölmenin tek yolu o ülkeyi fiilen asker çıkartmak mı? aynı ülkeyi kendi vatandaşları bölemezmi...
  yok canım sende iyice abarttın bırakayım bu düşünceleride "bir sözlük kızına aşık olmak" diye bir başlık açayım. bende bazen iyice saçmalıyorum.
  ... heimlich