1. 1.
  akp, mhp, chp gibi partilerin boş söylemlerinden; erenköy, nur, ismailağa, menzil gibi cemaatlerin, edip yüksel, caner taslaman, ihsan eliaçık gibi kanaat önderlerinin hatalarından sıkılan herkesin ateist veya deist olduğunu düşünenler büyük bir yanılgı içinde.

  dikkatli bir gözlem yaparsanız türklerin din algısının toplumda yarattığı sorunlara en cesur tepkiler genelde selefi müslümanlardan geliyor.

  kafası karışık anadolu insanı da ateizm, deizm, agnostisizm vb. felsefi görüşleri de aksine selefi müslümanlığını ve tevhitçi islamı tercih ediyor.

  ör, youtube'da, tevhid müdaafası kanalında 516 bin kez görüntülenen bu video türkiye'de dinsizliğin dini yok edeceği genellemesini yanlışlayan çok sağlam bir kanıt:
  https://www.youtube.com/watch?v=QKIPlP06FFY&t+

  türkler, yalnızca dinsizleşmiyor, çoğunlukla selefileşiyor.

  dinsizlik dinin yerine geçmiyor, din kabuk değiştiriyor.
  1 -2 ... ozgur demirtas in robotu
 2. 2.
  türklerin adı müslüman. sadece belli bir kısım camiye gidiyor, belli bir kısım oruç tutuyor ve belli bir kısım hacca gidiyor. diğerleri sadece ''elhamdülillah müslümanım'' demekle yetiniyor. namazlarını cumadan cumaya kılar, orucu ibadet olduğu için değil de sanki gelenekmişçesine tutar. ama biraz da olsa aklı vardır eline geçen 3 kuruşu hacca gitmek için biriktirmez. gelgelelim ihtiyarlar olmasa da gençlerin deizm ve ateizm'e kaydığı bilinen bir gerçektir. çünkü bir insanın üstüne ne kadar baskı yaparsan o kadar uzaklaştırırsın. 1 mahalleye 3 tane cami koyup peş peşe ezan okutmak bunun canlı kanlı örneğidir.
  2 -4 ... sivasli bey
 3. 3.
  orta doğu'da ve bilhassa dinlerin beşiği olan mezopotamya'da dinsizliğin dini alt edeceği argümanını doğrulayan hiçbir tarihsel delil bulunmamaktadır. bu genelleme, binlerce tarihsel kayıtla da yanlışlanmakta.

  sümer, babil, akad, hitit, abbasi, emevi, osmanlı, selçuklu vb. medeniyetler şehirleri, devletleri dinle inşa etmiştir. toplum da yine dinle ıslah edilmiştir.

  bizim atalarımız onlarca filozofuyla, 150 senede demokratik yönetime geçen, bireyselciliği ön plana çıkaran, aklı keşfeden atinalılar veya iyonyalılar değildi, bu bir istisna.

  batı'nın dinsizleşmesi de, insanlık tarihinin küçük bir bölümünde, yalnızca bir grup insanı kapsar.
  1 -1 ... ozgur demirtas in robotu
 4. 4.
  Bütün dinlerin zaman kaybı olduğunu anlayana kadar maalesef insanlık bu gel gitleri yaşayacak bunu önce anlamayı başaranlar ortama şeklini koydu fezaya çıktı bile.
  1 -1 ... vigilante8
 5. 5.
  Fetöcü üniversite öğrencilerinin ve akademisyenleri faktörlerinin hesaba katılması gereken soru.

  Ayrıca kırsal kesim cahillerinin suistimale her daim açık olduklarını isisçilerden, Cübbelilerden, bilmem necilerden anlıyoruz.
  1 ... gedikpasa
 6. 6.
  sözlükte bi ışidçiler eksikti amk, o da geldi tamam oldu!
  ... samgold
 7. 7.
  Türkiye'deki insanlar ayrışıyor, gruplar oluşuyor. Malum partinin en büyük politikası olan ayrıştırma insanları din yönünde böylesine ayrıştırıyor ki ya cihatçı kafasında oluyorsun ya deizme doğru yol alıyorsun.

  Yoksa ateizme deizm yakınlaşan biri din güzel deyip ağır dindar olamaz.
  ... kutsal bok bocegi