1. 1.
  yozlaşan türkiyenin yozlaşmaya mecbur bırakılmış olması ile yok olan ve unutturulan dilin ana vatanlarından birisi.
  4 ... trda
 2. 2.
  oguz lehçesinin son hali de denebilecek olan sadece türkiye cumhuriyeti ile sınırlanmayan gagauz türkçesini,balkan agızlarını da içine alan genel türk dilinin en batı kanadı.kimilerine göre osmanlıca da bu kanat içinde yer alır!
  4 ... waldorf
 3. 3.
  türk dili ve edebiyatı bölümü derslerinden biridir.bu derslerde türkiye türkçesiyle karşılaştırmalı olarak moğolcadan tutun yakutçaya kadar bir çok dilin özellikleri öğretilir.türk dilinin en eski örnekleri olan kelimeler tahlil edilir.
  3 ... irishstorm
 4. 4.
  türkilizce olarak da bilinir .
  1 -1 ... gerko
 5. 5.
  (bkz: istanbul türkçesi)
  -1 ... yasak merve
 6. 6.
  türk dili edebiyatı bölümlerinde 4 dönem okutulan ders.
  -1 ... eagle is free
 7. 7.
  türkiye, kktc, balkanlar ve avrupa'da yaşayan türkiye türklerinin konuştuğu lehçeye verilen ad. yazılı ürünlerinin geçmişine baktığımızda çok da eskiye dayanmamaktadır (13. yüzyıl). ilk dönemlerinden 1928'e değin arap dili etkisi altında kalmıştır. bu tarihten sonra kamâl atatürk'ün gerçekleştirdiği harf devrimiyle birlikte latin alfabesine geçmiştir. oğuz grubu türk dili lehçelerinden sayılır.
  1 -1 ... dumlu
 8. 8.
  ders olan her ne kadar gerekli olsa bile bayar adamı. aslında düşünüyorum gerekli dahi değil lan. valla. napcan** de'yi, da'yı, ki'yi, mi'yi, imek'i falan. oturup şiir falan okuyuveeeesek daha iyi değül mü?***
  1 -1 ... maniachocuq
 9. 9.
  sanırım kendisinden bir süre uzak kalmalıyım.
  kendi şivemi bile yitirmeye başladım. vay anasını.
  ... useless
 10. 10.
  aksanına hayran olduğum türkçedir. ağzı dolduran bir şekilde hassiktir lan derler ki inanılmaz.
  2 -1 ... ee ya sonra