1. ?.
  adını hatırlayamadığım bir islamcı yazar tarafından ortaya atılmış bir fikir*. türkiyenin önce suriye sonra da diğer müslüman ülkelerle birlik olması gerektiğini söylemiş. ayrıca arapların bizi birinci dünya savaşında satması ya da salt dine dayalı bir birliğin yürümeyeceği gibi karşı söylemlere de biz de örneğin israili ilk tanıyan devletlerden olarak onlara kazık atmışızdır diye cevap vermiştir. bu fikrin sahibinin atatürk'ün cenaze namazı kılınmadı dediğini ve yargılandığını da belirteyim. aslına bakarsanız belki şimdi değil ama ilerleyen zamanlarda amerika'nın bölgedeki hareketlerine göre suriye olmasa da iran ile çin ve rusya'nın desteğiyle bir birlik düşünülebilir.
  ... rommel
 2. 1.
  Bir Hakan Albayrak kitabı.

  Var olabilme mücadelemizi inançlarımıza, kültür ve tarihimize, asırlık bağlarımızın olduğu halklara -onlar bize ihanet etmişti bahanesine sığınıp- ihanet ederek, -kendi çıkarları uğruna bir arada yaşadığımız insanları bize düşman eden- güçlünün yanında yer alarak sürdürmeyi tercih eden, tarih cahili, düşünmekten korkan, sorumluluklarını hatırlamamak için bahaneler üretip, mazeretler sınırları içersinde yaşayan zihinlerimize tokat gibi inen gerçeklerin yer aldığı kitap....

  Bu topraklarda var olabilmenin iki yolu var: Ya değerlerimizi çiğnemeye devam ederek, mazlumun çığıklarına kulak tıkayarak zalime yamanmak -ki bu tercihin sonucunda aynı muameleye maruz kalmaya mahkum olmak vardır, Allah adildir.- ya mazlumlarla, kardeş halklarla el ele verip, bütün husumetleri unutarak ortak değerlerimizi hatırlayarak bir direniş başlatmak, köle olmaya karşı çıkmak.

  Bu çok zor değil, yeter ki şu aymazlıktan kurtulalım, yeter ki mevcut husumetlerimizin bizi birbirimize düşürerek istediği gibi at oynatabilmenin hesabını yapan asıl düşman tarafından suni olarak oluşturulduğunu bilelim.
  ... neretva
 3. 2.
  abd 'nin, bop kapsamında iran'a karşı bölgede güç oluşturma planının bir parçasıdır. eskiden (nato ve soğuk savaş zamanı) suriye'ye karşı bizi* kullanıyordu; zavallı göt kadar topraklarıyla fakir suriye de (ki rusya'nın müttefikidir en azından o zamanlar öyleydi) bizim topraklardan gelen kışkırtma ve destabilizasyon hamlelerine karşı bize tavır alarak pkk'yı falan destekledi, apo'yu besledi. apo da suriye'nin etkisine girdi mecburen, abd etkisinden çıktı, abd de kürtlerle malum planlarını devam ettirebilmek için apo'yu bize teslim etti. tabi o zamanlar dost olsaydık suriye ile keşke ya da sadece bizim çabamızla olsaydık şimdi dost (zaten bölge halkı da birbirine kız alıp damat veren cinsten akraba).

  malesef şimdiki dostluk da aynı eski düşmanlık gibi abd zoruyla ve bizi iran'a karşı gene ateşe atacak ve ikinci israil'in kuruluşu için atılmış bir adımdır. *
  2 -1 ... basri