1. 1.
  friedman ın görüşü. bu adam kim denirse bir düşünce kuruluşunda çalışan önemli bir stratejist.
  jeopolitikten dem vurmuş adam. çinceyi falan bırakın türkçe öğrenin diye tavsiyede bulunmuş.

  not: kanal 24 haberidir başka yerde de vardır.
  1 -1 ... pilotmont
 2. 2.
  stratejiden anlayan her insan evladının öngörüsü... yanlız friedman'ın klası, japonya-türkiye ikilisinin ittifakını öngörebilmesinden kaynaklanmaktadır.
  1 ... kirezlerin silviya
 3. 3.
  rte ile mi rte'siz mi? deyü sorgulanması gereken kuramdır. eğer sayın stratejist rte ile diyor ise inanmayın zira o adam bir boktan çakmadığı gibi bizi gazlayıp daha çok boka batmamıza vesile oluyordur.

  geyiği şakayı bırakırsak aslında bunu görmek için büyük stratejist olmak gerekmediğini görürüz. bir kere jeopolitik konum ve askeri güç yanı sıra kenetlenmiş, bilinçli bir halk ile türkiye'nin ne denli büyük olduğunu görürüz. ancak bazen arabanızın olması yetmez ehliyet ve onu kullanmayı bilmek gerekir.
  4 -1 ... carmadon
 4. 4.
  (bkz: gazman da bizden çıktıydı)
  1 ... bard of hell
 5. 5.
  (bkz: nabucco projesi)
  1 ... tu kaka bana
 6. 6.
  ''bütün devletler aya çıkarsa evet'' şeklinde karşılık verilesi önerme.
  1 -1 ... ashaf
 7. 7.
  kendi kendine gelin güvey olan ülke yönetimimizce gerçekleşmesi imkansız hede.

  ulan kendi kendimizi her haltta ara bulucu ilan edip, malı avuçladığımızla, g.t olup kalmamızla sonuçlandırıyoruz, gürcistan'da olay çıkar pat atlarız "eheheh biz ara bulucuyuz" diye, sarkozy adam yerine konur sen telefonla arandığında ciddiye alındığını zannedersin, gazze'de olay çıkar "ben ara bulucuyum" dersin, yemek masalarına davet edilmezsin, sallanmazsın, kimse seni dinlemez üstüne ateşkes ilan edince adamlar kendi kendilerine, -ki, öngörülen tez de bush'un görevi bırakmasından hemen önce gazze saldırısının bitecği yönndeydi- bizim proaktif dış politikacılar(!) "ateşkes sayemizde oldu" der ezik bir sırıtma ile. -örnekler çok yakın tarih diye, hatırlanıyordur diye verildi, isterseniz 50 tane örnek veririm-

  bu ortamda mı süper güç olunacak? şu anki politikamızla mı, dışa bağımlı enerji politikamızla mı, dışa bağımlı ekonomik politikamızla mı, üretime vurduğumuz darbelerle mi süper güç olacağız? olsak olsak ılımlı islam projesinde başarılı oluruz, güldürmeyin adamı!
  1 ... paleface
 8. 8.
  bir zamanlar öyleydik ki bunun bugün gerçekleşmesi için büyük çaba ve özveri gerekir. hatta bu iki gereksinimden daha fazlası gerekir. ancak imkansız değildir.
  1 ... ortouch
 9. 9.
  türkiye'den kasıt türkiye'yi yöneten güçlerse, zaten süper güçtür türkiye şeklindeki yorumla anlamı kaybolan kehanet.
  1 -1 ... beitar jerusalem
 10. 10.
  (bkz;türkiye süper güç olunca tüm sözlüğe 1.5 adana ısmarlamak)
  1 ... eksi veren ibne