1. 1.
    geçtiğimiz gün bir haber çıktı, "kırgızistan'da 35 milyon dolara cami yapılmış..."

bir camiye 35 milyon dolar harcanıyor, ama tank palet fabrikası 50 milyon dolara ihtiyaç olduğu için katarlılara satılıyor...

dile kolay, 35 milyon dolar.
    ne için? bir cami için...üstelik yurtdışında...

ama 35 milyon dolar buzdağının görünen yüzü.

son dönemde diyanet ve diyanet vakfı'nın yurtdışında yaptırdığı camilere harcanan para 1 milyar doları buluyor.
    son dönemde akp döneminde yurtdışında yaptırılan camiler şöyle;
    türkiye nin yurtdışında yaptırdığı camiler

ve bu camilerin maliyet tablosu;
    türkiye nin yurtdışında yaptırdığı camiler

kırgızistan'daki cami 35 milyon dolardı.
    moskova merkez camisine harcanan para 170 milyon dolar...
    abd'deki diyanet merkezi 100 milyon dolar, arnavutluk'taki cami ise 56 milyon dolar...

paraya bak...!!!

bu camilerin yapımını üstlenen şirket ise diyanet vakfı'nın sahibi olduğu komaş adlı şirket.
    komaş şirketinin yönetim kurulunda diyanet işleri'nin üst düzey yöneticileri var. neyse, bu komaş başka bir yazı konusu olsun...

diyanet vakfı bu camileri diyanet işleri başkanlığı işbirliği ile yapıyor. zaten diyanet vakfı'nın diyanet işlerinden ayrı potada eritilmesi imkansız. yukarıda da bahsettiğim üzre diyanet vakfı ve sahip olduğu şirketlerin yönetiminde hep diyanet işleri bürokratları var.
    sayın cumhurbaşkanımızın da dediği gibi "çift dikiş" maaş alıyorlar yani, ama bunlarınki allah rızası için tabi yersen...

yeniden "neyse" diyorum.
    diyanet vakfının senelik geliri de 1 milyar liranın üzerinde.
    ve diyanet vakfının raporlarına göz atıldığında, gelir olarak kaydedilen bağışların neredeyse tamamı harcanıyor her sene.

bizim ülke olarak böyle para saçacak durumumuz var mı pardon?
    kimin parasıyla kime hava atmaya, şekil yapmaya çalışıyorsunuz?
    şu harcanan paraları tarıma hayvancılığa ayırsak, şu israfları kendi ülkemizin kalkınması için değerlendirsek yeniden dünyanın kendi kendine yeten 7 ülkesinden biri olabiliriz.

ama cami önemli tabi, çünkü cami yapıp oy devşirmek çok kolay değil mi?
    eh, cami yapımı için de beton lazım, beton demek yandaş demek, müteahhit demek, para demek...
    17 -5 ... tengir budun
  2. 2.
    Birileri fena zengin olmuş..
    2 -2 ... gezdimgordumyenildim
  3. 3.
    bu hafta biri gaziantep' te, diğeri istanbul' da iki kişi işsiz oldukları için intihar etti. ana akım medya tabi ki bu haberleri vermedi. genç işsizliği tavan yapmış durumda. çoğu insan yaşam mücadelesi veriyor. özellikle gençlerin geleceğe dair umutları yok. ama ağalar beyler orda burda camii yapıyor. buralara saçtıkları paralarla binlerce gencin hayatı kurtulurdu. kimsenin halkı düşündüğü yok. camii daha mühim.
    6 ... nadia nadia
  4. 4.
    yapan inşaat şirketlerini inceleyin, arkasından kimler çıkacak iyi biliyoruz.

abd ye, avrupa ya cami yapılmasını anlayabilir de müslümanlar tarafından yönetilen ülkelere niye cami yaptırdınız yahu?

filistin de, arnavutluk da, makedonya da, filipinler de, bosna hersek de cami kıtlığı mı varmış?

kuzey kıbrıs a yapılması ise ayrı bir komedi. tc nin parasıyla kktc ye cami. onlar yapamıyor muymuş kendi camilerini?
    3 ... uzakyolun yolcusu
  5. 5.
    Kırım iki kere yazılmış, algı oyunlarınız çok acizce.

bugün cami yaparsın yarın vilayetin yaparsın,
    horasan erenlerinin gönül fetihleri olmasaydı osmanlı'nın toprak fetihleri 600 yıl ayakta kalır mıydı?

bugünü düşünen aciz ve kıt zekalar anlayamaz.

Islam dünyasının reisi erdoğan'ın ayaklarının ulaştığı yere sizin taptıklarınızın hayali ulaşamadı!

kudurun!
    3 -7 ... telefoncu ekrem
  6. 6.
    türkiye diyanet vakfının yüzde doksandokuz küsür hissesine sahip olduğu komaş müteahhitliğinde yapılan camilerdir.

ilk önceleri ben de kızıyordum fakat neden oraya buraya cami yapıyoruz diye ama bu işin gerisinde çok başka amaçlar var. türkiye tarafından yapılan bu camilerde namaz kılan, bu camilerin tesislerinde kültürel faaliyetlere katılan müslümanlarla türkiye arasında bir gönül köprüsü kurulmasına vesile oluyor. bakın ramazan nedeniyle kelimeleri çok özenli seçiyorum. burası çok önemli dikkat. bu bağları küçük görmek, önemsememek aptallık olur. bugün sınırımızın üç adım ötesinde konsolosluğumuz basıldığında, ülkemize sınır ötesinden terör saldırıları gerçekleştirildiğinde ne sağlam istihbarat alabildik ne o bölgelerde yeterince etkin olabildik. çünkü gönül bağımız kopmuştu.

her şeyi para dağıtarak çözemiyorsunuz. bugün balkanlarda restore edilen osmanlı yapıları, sırplar tarafından yıkıldıktan sonra tika tarafından daha güzeli saha sağlamı * inşa edilen mostar köprüsü eminim türkiye algısını, ortak tarihi değerlere sahip olduğumuz bölge halkı üzerinde çok değiştiriyor. olumlu yönde. bugün afrikada su kuyuları açıyoruz, güney amerikada sağlık ocakları okullar inşa ediyoruz. bunlara da para harcanıyor. gerçekten çok para harcanıyor. bunların büyük kısmı bağışlarla bir kısmı da vergilerimizle yapılıyor.

altıyüz yıllık bir imöparatorluğun varisi bir devlet olarak kendimizi çok küçük görmeyelim. geçenlerde ilk defa duyduğum şebeş savaşı beni çok şaşırttı. tarihimizde bilmediğimiz çok şey var. şebeş savaşında avusturya ordusundaki asker sayısı yüz bin. evet yüz bin asker. ve bu avusturya ordusu askerleri içerisinde hırvatlar, sırplar, italyanlar, almanlar da var. düşünsenize. avrupanın en kelli felli ülkeleri toplanıp bir ordu kuruyor sizinle savaşması için. bunun gibi nice örnekler mevcut. yüzlerce yıl hükmettiğimiz ya da bir şekilde etkin olduğumuz topraklardaki tüm etkimizi kaybetmek çok acı değil mi? bu etkiyi tekrar canlandırmanın yolu cami yapmaktan, restorasyondan, okul, sağlık ocağı yaptırmaktan geçiyor. afrikada su kuyusu açmaktan geçiyor. belki meyvesini elli yıl sonra yeriz ama mutlaka maddi ya da manevi bir getirisi olacak bunlar. amerikanın marshall yardımlarını unutmamak lazım. ki bizim yaptığımız yardım faaliyetlerinin altında böyle sinsi hesaplar da yok.

yaşadığımız semtten, şehirden ülkeden çıkıp şöyle bir etrafa bakmamız lazım. bugün sudanda türkiyenin inşa ettiği ve işletmesini üstlendiği hastanelerde hristiyanların yüzlerce yıl sömürüp açlığa mahkum ettiği insanların tedavilerini biz yapıyoruz. somalide durum farklı değil. evet maliyet büyük. ama öyle türkiye ekonomisini alt üst edecek ölçüde rakamlar değil. tamam yine de paralar ama büyük hesaplar büyük maliyetler getiriyor.

ben bu atılan adımların hükümet icraatı, hükümet politikası olmasından rahatsızım. bunlar devlet politikası olmalı. şu türkiyenin beş yıllık dahi planı yok sözüne cevap olarak bizim yüz yıllık planlarımızın bir parçası olmalı bu camiler, okullar, kuyular.

derseniz ki ekonomi battı memleket krizde. çok haklıyız. evet ekonomi yanlış politikalar yüzünden çok kötü durumda. bunun sorumlusu olan bakan hala koltukta oturuyor. hem de cumhurbaşkanının damadı olduğu için.

suriyelilerin türkiyede ikamesi ve onlara harcanan milyar dolarlar mevzusu. evet benim de hiç desteklemediğim, ülkenin gerek demografik yapısına, gerek milli güvenliğine, gerekse ekonomisine külliyen zarar bir adım.

bunların da müsebbibi hükümet ve hükümetin başıdır. bu yönetimin değişmesi, yenilerin gelmesi, sorumluların hesap vermesi gerekir.

velhasılı kelam devlet politikası olarak desteklediğim bir adım bu camilerin inşası. ama bu icraatlerin hükümet politikası olarak sahiplenilmesi ve karşı cephede de bunların hükümete yarar işler olarak görülmesi çok yanlış.

okuyan olursa okudum diye bir mesaj atsın allasen. bu kadar şeyi boşa yazmış olmak istemiyorum.
    3 ... bruno fernando cortaza
  7. 7.
    Onlarda yozgata ayasofya yapsınlar
    Şaka bi yana über saçma bi durumdur.
    Rusya ya yapılan caminin açılışını tv den izlemistim
    Ve neden demistim
    Yine soruyorum neden.
    2 -1 ... gargamelinkizi
  8. 8.
    yani islam ümmeti türklere muhtaç. iyi olmuş.
    ... selia
  9. 9.
    demek ki yandaş inşaat firmalarının karı güvenliğimizin sağlanmasından daha değerli. mevzunun dinle bir ilgisi yok.
    (bkz: ahbap çavuş kapitalizmi)
    ... ozgur demirtas in robotu
  10. 10.
    80 milyondan vergi topla, keyfince dağıt, olmaz.

herkes kendi ibadethanesini yaptırsın.
    ... ulkemikiskanancok