1. 1.
  bir süredir düşündüğüm, acaba dediğim, inanmak istemediğim ama bu kadar benzerliğin beni tedirgin ettiği bir düşünce. fikirlere açığım.

  bir örnek üzerinden yola çıkacağım.

  2 sene önce adana'da gittiğim özel bir dil okulunda suriyeli bir hocamız vardı. konuşma sınıflarına giriyordu. suriyeli dediğime bakmayın; akademik kariyeri sağlam, aşırı modern ve entellektüel bir kadındı. genel olarak kafamızda ezbere canlandırdığımız suriyeli kadın imajından çok farklıydı.

  her neyse; bir sohbet esnasında savaş mağduru suriyelilerin avrupa'ya ve türkiye'ye alınmasına dair yorumu: "ben zaten yıllar önce bu yobazlardan, kendileri haricinde herkesten nefret eden düşünce yapılarından artık usanıp avrupa'ya gittim. suriye'yi bunlar mahvettiler. baskıdan ve şiddetten dolayı ülkemi terketmek zorunda kaldım. şimdi savaşı bahane edip başka ülkelere yapışıyorlar. eğitimli ve nitelik sahibi olanlar zaten savaş yokken bile kendi ülkelerinde durmuyorlardı. çünkü önemsizmiş ve değersizmiş gibi hissettiriliyor. ülkede kalanlar ise cehaletten beslenip çoğunluk olanlar. çoğunluk oldukları için her konuda kendileri haklı görmeleri. şimdi onlar da kendi ülkelerinde işleri bitince ve emecek kan bulamayınca sağa sola kaçıyorlar. kene gibiler bunlar. allah yardımcınız olsun." demişti.

  bugünü düşünüyorum da şu güzel ülkemde; kıyaslayacak olursak eğer cehaletten beslenen çoğunluk desen var, bu çoğunluk olmalarının güç olarak kullanılması desen var, kadına şiddet veya kadını itibarsızlaştırma desen var, aynı fikirde olunmayan her düşüncenin ötekileştirilmesi desen var, üretmek için çalışmak yerine tüketmek için çalışmak desen var, yoksulla zengin arasındaki uçurumun iyice artmışlığı var, zeki insanların en kısa süre içerisinde ülkeden kaçmak istemesi var.

  var oğlu var yani.

  şaka bir yana allah korusun ya suriye gibi olursak?

  işbu yazı herhangi bir parti lehine ya da aleyhine yazılmamıştır. sonuçta bu sözlükte binlerce farklı düşünceden binlerce farklı insan var. düşünceleri merak ediyorum gerçekten.
  39 -2 ... passenger in flames
  #37958091 :)
 2. 2.
  çok üzücü, ama olmaması için mutlaka üzerine kafa yorulması ve ciddi tedbirler alınması gereken bir ihtimal.
  6 ... usualsuspects
  #37958097 :)
 3. 3.
  daha kötü olur, çünkü türkiye kendi diktatörünü kendi seçti. ayrıca türkiye de doğal gaz ya da petrol reservleri yok.
  3 ... paganviodio
  #37958102 :)
 4. 4.
  bizim gibi gençlerin sonu bize satılan hayallerdeki gibi olmayacak o az çok belli oldu. Ne dendi.Oku iyi bir işe gir aile kur. Kaynaklar kıttı iyice dibi gördü.içerden ve dışardan sağlam bir şekilde gondiklicekler bizi.
  4 ... above and beyond
  #37958104 :)
 5. 5.
  2019'a kadar bir fevkaladelik olmaz ise, yanıtı o tarihlerde verilecek soru.

  bana göre ülke arap hayranı gösterişçi çomar post-burjuvanın ve bunların odaklarındaki un akıtan sith lordlarının elinden kurtulmaz ise daha da acıklı olacak.

  neyse.
  3 -1 ... shreddinger
  #37958107 :)
 6. 6.
  ne olduğu belirsiz, ne kadar saçma sapan tip varsa ülkeye doldurulmuş durumda. bir kadın olarak her zamankinden daha tedirgin ve huzursuz bir şekilde yaşıyorum artık bu ülkede. eğitimsizlik, cahillik ve sığ düşünceler almış başını gidiyor. yeterince geç oldu artık ama ciddi şekilde toparlanılması gerek. yoksa sonumuz tahmin ettiğimizden de kötü olacak gibi görünüyor.
  ... bir mucize olsun
  #37958134 :)
 7. 7.
  Eğer suriye bir parça bile bütünlüğünü koruyabildiyse, bunu başta rusya olmak üzere destekçisi 1-2 ülke sayesinde sağladı. Bizim yanımızda -arkamızda o destekte yok. Dünya liderimiz daha 3 gün evel götünde kurt varmış gibi yok yere kırımın işgalini tanımıyoruz deyip zaten bombok olan türk-rus ilişkilerini gene gerdi.ulan adam, sana giren çıkan mı var? Sen önce götünü topla, sonra tanımazsın kırımın işgalini...
  Bu gidişle değil destek olacak, bizden nefret edip saldırmayacak ülke kalmayacak.
  6 -1 ... dinsiz kitapsiz kafir
  #37958151 :)
 8. 8.
  suriye gibi olabilmemiz için daeş gibi bir terör örgütünün yaratılması gerekiyor ki emperyalist ülkelerin işin içine girebilsin..

  Bunun Türkiye'de olabileceğini sanmıyorum.

  Yani istanbul'un uçaklar ile bombalanacak bir duruma gelmesi çok zor. Ama doğu sınırlarına dikkat etmek gerekiyor.
  ... dedeninkeli
  #37958646 :)
 9. 9.
  kafa yormayın, özellikle ordumuz fetö hainlerinden temizlendiği için daha millileşti, artık böyle bir ihtimal kalmadı.
  Not: ne var şu yorumda eksiliyorsunuz, akla zararsınız valla.
  1 -6 ... hunter08
  #37958685 :)
 10. 10.
  Devlet geleneği,ordu geleneği,az çok demokrasi geleneği olanla olmayan bir olur mu?kimisinin sınırını cetvelle çizen,kafasına göre siler.kanla çizilen vatan yapılan toprak,vatan geleneği.
  1 ... manuelman
  #37958689 :)