1. 1.
    Şüphesiz ki artık ülkemizde de düşünsel, sanatsal, edebi ve entelektüel yenilenmenin başlaması gerekliliğidir. iç ve orta anadolu pilot bölgeler olabilir, bu bölgelere yeniden doğuşu empoze etmeye talibim. rönesans kıvılcımını uludağ sözlük'ten ateşliyor ve herkes işin bir ucundan tutarsa olur diyorum. yağlıboyamla, tuvalimle, kitaplarımla, gitarımla yollara düşüyorum. artık skolastik çağı kapatmamız, mantık ve diyalektiği sanat ve edebiyatla harmanlayarak toplumumuz nezdinde yüceltmemiz gerekiyor. bekle beni anadolu, geliyorum. beklemedi. evet.
    12 ... bigbangtheory deki ruh hastasi
  2. 2.
    Dünyanın en anlamlı ve mantıklı başlığı bence. Rönesansa çoktan ihtiyacımız var. Ama bunu tetiklemek için toplumsal bilince sahip olmak gerek. Oda ayrı bir sorun ve problem.
    3 ... iiiblacktoothiii
  3. 3.
    Iç ve orta anadoludan sonrasini okumadim.
    3 -2 ... karton toplayan cocuk
  4. 4.
    600 yıl önce kaçan tren için şu devirde başlık açmak gereksiz. zamanında yapılacaktı o. fatih sultan mehmet başlattı bu işi ama ondan sonra saray entrikaları ile başa geçirilen sofu bayezid yapılan herşeyi yoketti. belki cem sultan padişah olsa başka türlü olurdu.
    1 ... srhnbd
  5. 5.
    Sadece rönesansa değil reformada ihtiyacımız var. Hem de çoook.
    4 ... traveler of secret moments
  6. 6.
    bu coğrafyada olacak olsaydı zaten rönesanstan önce olurdu. rönesansı yapanların büyük bir kısmı bu taraflardan gitme zaten.

niyet güzel ama hayal kurmadan önce rönesansın tarihini bilseniz daha iyi olacak. gerçi siktiret, geri alıyorum; bilmeyin. insanı distopyaya sürüklüyor.
    1 ... boudoir
  7. 7.
    tüm devrimler, rönesans uzun ve yıkıcı savaşlar sonrası ortaya çıkmış. dünyanın bugünkü hali 1. ve 2.dünya savaşı öncesine benziyor. bence önce daha dibi yaşayıp sonra yükselişe geçeceğiz. tarih tekerrürden ibaretse böyle olması gerekiyor.
    3 -3 ... nadia nadia
  8. 8.
    bu yapılmaya çalışıldı zaten daha önce ama başarılı olmadı. tüm dönüşüm okullarının (meslek okulları, halk mektepleri denilen okullar) en kalitelileri konya, diyarbakır, erzurum gibi yerlere açılırdı. oralarda entellektüel seviye arttırılmaya çalışıldı ama geldiğimiz nokta belli.
    1 ... masklavi
  9. 9.
    Arınma gecesi tarzında bir şey olacak bu ülkede, sağlıklı beyin kalmadı.
    1 ... lucifers
  10. 10.
    gene aynı hata bak ya. tepeden inme reform.

olm toplum rönesans reform istiyorsa talep alttan gelecek, avrupa'da üst akıl halkın kafasına vura vura sanatta, edebiyatta dinin dogmalarını yok ediyoruz, mantığa bilime yelken açıyoruz mu dedi. hayır, halk geldi, sikerim yapacağınız işi dedi, kendi yaşamak istediği düzeni kendi yarattı. o yüzden o düzen, o reform kalıcı oldu.

bizde devrim yapıp, şapka kanunu çıkartıp, adama zorla şapka giydiriyorsun ama adamın şapka giyeyim medeni olayım diye bir derdi yok ki köyünde izbede eşek sikmek istiyor adam.

kısaca bu şekilde rönesans & reform olmaz güzel kardeşlerim. bu halkla geriye gitmemeye özen gösterelim, yerimizde kalabilirsek bizim devrimimizdir bu zaten.
    1 ... garantidendegisim