1. 1.
    son 70 bin senelik tarihinin tamamı sadece "mülteciler" veya göçler başlığı altında anlatılabilecek olan dünyanın belki de en çorba coğrafyası için yapılan tuhaf şikayet.

bu topraklarda mülteci ve göçmen akınlarının durmasını istemek ile "antalyada olalım ama ortam sibirya gibi olsun" demek aynı şeydir. bu isteğin en makul çözümü kalkıp sibiryaya gitmektir.

o zaman "türk" markasıyla bin senedir bu topraklarda dolanıyor olmakla övünen vatandaşlar eğer 'anadoluya göçler dursun' istiyorsa, bir zahmet göçün daha az yaşandığı altay steplerinde yaşamayı deneyebilir. bir dakika, zaten oralardan göç etmiştiniz değil mi? pardon...
    1 ... baftan
  2. 2.
    1. abd'nin suriye fırat'ın doğusunda kürdistan kurma planı var. ama bu bölgede kürt nüfusu çok az, %25.
    2. abd dünyanın bütün paralı askerlerini suriye'ye yığıyor. bunlar işid oluyor.
    3. işid abartılı vahset gösterileriyle milyonlarca suriyeliyi türkiye'ye sürüyor. (türkiye'ye gelen suriyeliler esad'dan kaçıp gelmedi. bu bir *yalan*)
    4. abd uyguladığı etnik temizlik sayesinde suriye fırat'ın doğusunda kürdistan'ı kurmayı başarıyor.

şimdi 1-2-3-4 bunların hangisini idrak edemiyorsunuz? tayyibin ülkeye yığdığı 6-7 milyon arabı normal bir şeymiş gibi göstermeye çalışıyorsunuz?
    2 ... ben de yazdim
  3. 3.
    Milyonlarca insan geldi. Halen daha geliyorlar. insan sayısı 82-83 milyon sütekli. Gelen yabancı insanlar dahil mi? Hariç mi? Kayıt dışı yabancı insan sayısı hakkında çok büyük rakamlar söyleniyor. Yol geçen hanı mı memleket? Girenden, çıkandan haberimiz olmuyor. Yaylada, çayırda yürür gibi rahat mı girilip, çıkılıyor ülkemize? Anlamış değilim. Sınırlar neden var? Haberimiz olmadan milyon rakamlarla ifade insanlar geziniyor olması normal değil. Kayıt dışı yani haberimiz olmadan. Milyonlarca insan hayatlarımızın tam orta yerine pat diye girdi zaten. En azından tam olarak ne girdiğini bilelim. Kayıtlü olanlar sayısı zaten korkunç rakamlarda. Daha önce örneği olmamış sığınmacı, göçmen durumunu bizler yaşamak zorunda değiliz. Yıllarca misafirlik olmaz. Kim evinde 8-10 yıl misafirler yaşamak ister. Uzun vadede zaten bir sürü soruna neden olacağı kesin. Bizde olmayan haklara sahip olmaları konusuna girmek bile istemiyorum. Tez vakitte şu suriye meselesinin çözümüne yönelik çareye katkı sağlar devletimiz umarım. Evli evine köylü köyüne sonuçta. Herkes kendi memleketinde kendi yağında kavrulur, yuvarlanıp gider. Sığınmacı, mülteci durumlarında hiçbir ülke hiç bir zaman bizdeki gibi yapmamış zaten. Şahsen çok rahatsızım karmakarışık olarak yaşıyor oluşumuzdan. Irkçı falan değilim. Bu şekilde olması çok yanlış. Bu rahatlıkta olması normal olsa canı isteyen istediği ülkeye gidip takılması lazım o zaman. Bir çok sebep yüzünden problem olduğu için sınırlar var. Sığınma, göç konularının bir sürü kanunları, kuralları var. Bir an evvel çözülse keşke. Bitse bu süreç.
    ... huzursuz adam
  4. 4.
    suriye'de gayet göstere göstere araplar/türkmenler aleyhine, pkk lehine etnik temizlik yapıldı.
    türkiye nin mülteci çöplüğüne dönmesi
    bir numaralı taşeronu da recep tayyip erdoğan'dır.
    1 ... ben de yazdim
  5. 5.
    türkiye nin mülteci çöplüğüne dönmesi
    6 ... serdarsl06
  6. 6.
    Özellikle istanbul'un batısı ne hâle gelmiş öyle iğrenç ya iğrenç. En son geçen Eylül'de gelmiştim 3 günlüğüne. Söylemek gerekirse Şirinevler Bahçelievler den ötesi yani istanbul'un batısı çöp olmuş. Ne kadar mülteci ne idüğü belirsiz güven vermeyen mülteci tipi varsa istanbul'un batısına yığmışlar.
    Bunlar hırsızlık da yapar, tecavüz de eder, hainlik de yapar. Hani hudut namustu? Hepsi bile bile mi alındı içeri? Eğer öyleyse daha kötü!!
    5 ... scrofa
  7. 7.
    Emeği geçenlerin.................
    .........
    ...................
    2 ... karton toplayan cocuk
  8. 8.
    aslında işin bir boyutu daha var...

bu mülteciler genelde beyoğlu, taksim gibi istanbul'un klasik semtlerine yığılıyor.. böylece bu semtlerin "güvensiz" olduğu algısı yaratılıyor.. insanlar ev alırken buraları tercih etmiyorlar.. buralardaki emlak değerleri düşüyor...

buna karşın rizeli müteahhitlerin yeni inşaa ettikleri semtler ve siteler çok güvenli.. millet artık klasik semtler yerine buraları tercih ediyor.. rizeli müteahhitler evleri yüksek fiyattan peynir ekmek gibi satıyorlar..
    7 ... arbutus unedo