bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Dün itibariyle Konya'da başlamış olan " Anadolu Kartalları " adlı tatbikatın uluslararası kısmına israil'in katılmaması yönünde Başbakan R.T.E. vasıtası ile talimat verilmesi sonucu oluşan siyasi kriz durumudur.
  Söz konusu durum Dünya basınında geniş yer bulmuş ve bu tavıra anlam verilemediği manşetlerde yer almıştır.
  5 -1 ... betaesen
 2. 2.
  israil'in her istediğimi yaparım tarzındaki tavrına karşılıktır.
  1 -2 ... rosava
 3. 3.
  Önce van münit derler ertesi gün silah satın alırlar.
  5 -7 ... swertlov91
 4. 4.
  türkiye'Nin orta doğu stratejisi. ermenilerle, suriyelilerle, iranlılarla olan barış çalışmalarını orta doğu'daki israil egemenliğini yok etmek için yapıyoruz. davos krizi de bunun parçalarından biri. islam'ın hakim olduğu coğrafyada yaşanan yahudi-müslüman çatışmasının müslüman tarafını tüm dünya önünde savunmak bu stratejenin olaylarından biriydi. trt'de yayınlanan ayrılık dizisi, israil'le her sene yapılan tatbikatın iptali, yine arap krallıklarıyla yakınlaşma da orta doğu'da israil'i psikolojik olarak zayıflatma amaçlı. israil devletinin bölgedeki tek destekçisi türkiye, bunlarla kendi çapında bölgeye egemen olma amacında.
  tabii, tartışılır yürütülen yöntemler. bence de sert tavır alınıyor. diplomasiden fazla anlayan biri değilim ama ani ve sert tepkiler veriliyor. belki de devlet stratejisi çizme konusunda tecrübesiz olduğumuzdandır. bilmiyoruz.
  5 -1 ... grb 050904
 5. 5.
  israil'inde türki'ye ye nota gönderme hazırlığına başlayarak sert tavır almasını sağlayan durumdur. kanımca iki ülke arasındaki ticari anlaşmaları da olumsuz yönde etkilicektir
  ... price
 6. 6.
  şimdiki süreç türkiye'nin ortadoğudaki dış politikasını israil güdümünden uzak kalarak belirlediğini ve bunu yaparken de israil'in ulusal çıkarları ile kimi zaman kesiştiğini göstermektedir.
  türkiye maalesef 28 şubat'ın büyük bir yanlışı olarak o dönem ki antlaşmalarla ortadoğu'da israil'in peşine takılmıştı. sonrasında yaşanan gelişmeler türkiye'nin de aynı israil gibi ortadoğu'da önemli bir aktör olması gerekliliğini ortaya koydu. yani türkiye bu bölgede israil'in rakibiydi. neden rakibi ile demokratik ve uluslararası seviyede rekabet etmek varken peşine takılsın ki? aklın yolu birdir ve türk dış politikası* doğru olanı yapmıştır. şu an yaşananlar, peşine takıldığı israil'den kopmalar ve sonrasında bölgede iki ülkenin çıkarlarının çatışması şeklinde yorumlanmalıdır. tabi ki bu sorunlar asla askeri boyutlara getirilmeden demokratik iki ülkenin uluslararası arenada veya karşılıklı diplomasi ile çözmesi gereken sorunlar olarak kalmalıdır. öte taraftan türkiye bölgedeki çıkarları doğrultusunda optimum kar için çalışmaya devam etmelidir.

  dip*: bir ülkenin dış politikasını sadece hükümet belirlemez. hükümet, dışişleri bakanlığı bürokratları, büyükelçiler, askeriye, istihbarat örgütleri v.s. belirler. hatta çoğu zaman seçilmişlerin etkisi daha azdır, orta ve uzun vadeli planlarda özellikle.
  2 -1 ... alfa romeo
 7. 7.
  israil in uc yil once vermesi gereken insansiz ucaklari hala teslim etmemesi, suriye ve iran ile arabuluculuk teklifine sirtini cevirip, turkiye yi yok saymasi, pkk ya aciktan destek vermeye devam etmesi ve turkiye ile dostluguna karsilik dusman oldugu suriye ve iran a turkiye nin de dusman olmasini istemesi bu noktada onemli etkenlerdir.

  diger yandan son yirmi yildir aramizin kotu oldugu iran ve suriye siki baglar kurup, avrupa birligi ne birazcik ta olsun sirtimizi yan cevirip arka komsularimiza yonelmemiz de bir etkendir. suriye ve iran kendi ulkelerinde neredeyse pkk yi bitirdiler ve pkk nin tek yuvasi abd nin kontrolundeki kuzey irak kalmasi da turkiye nin dis politika konusunda bir kez daha dusunmeye itmistir.

  konya daki tatbikata israil in cok katilmak istemesinin nedeni konya daki arazi sartlarinin egitim icin cok daha elverisli olmasi ve arazi yapisinin alcak ucusa uygun olup suriye ve iran in cografyasina benzemesidir. komsulari ile yapilacak bir baska savasa ortak olmak istemeyen turkiye icin bu iptal cok dogru bir karardir, arkasinda durulmalidir.
  1 -2 ... fewzi1907
 8. 8.
  penis sertleştirmeye benzemez bu iş. akşam van minut deyip. sabah ihale vermesi hiç değil.
  tanımsız tanım: yok böyle bişi, yalan hatta hikaye.
  1 -3 ... braveheart
 9. 9.
  amerika ya karşı kuzu olduktan sonra bi boka yaramayacak tavır.
  2 -2 ... mzfcagri
 10. 10.
  halkın azerbaycan'a yapılanlar karşısındaki tepkilerini israil'e yalandan tavır koyarak azaltma çabasıdır. gündemi değiştirmedir bence. bu mesele de davos krizi gibi fos çıkacak. 24 nisan'da yahudi lobilerine gittiklerinde ya da başka bir olayda sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıldığında göreceğiz bunu.
  2 -2 ... darkness nights