1. 1.
  tei tarafından ateşlemesi başarıyla gerçekleştirilmiş. bu sayede ilerdeki savaş uçakları, iha'lar, helikopterlerin motorlarına da temel oluşturacak.

  https://www.superhaber.tv...-gerceklesti-haber-116455

  seçim meçim dönemini bilmem ama, selçuk bayraktar çok takdir ettiğim birisi, o da konuyla ilgili şöyle bir twit atmış

  https://twitter.com/Slck_...tatus/1005890491412512768
  1 ... daikokuten
 2. 2.
  savaş uçakların da turbosaft kullanilmaz turboprop motor kullanılır yolcu uçaklarınin çoğunda ise turbofan kullanılır.
  ... fasofiso
 3. 3.
  zaten temel oluşturacak diyor, kendi sitesinde de

  Türkiye’nin son dönemde başlattığı ve devam etmekte olan Özgün Hafif Genel Maksat, ATAK, Türk Genel Maksat Helikopteri gibi projelerde, itki sistemleri yurt dışı kaynaklardan tedarik edilmektedir. Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile bu projelerin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları arttırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 07 Şubat 2017 tarihinde resmi olarak başlatılmıştır.

  Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Alt Sistemler Daire’si önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve milli motor, TEI tarafından geliştirilecek.Turboşaft Motor Geliştirme projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanından oluşan ve TEI’nin Eskişehir, Ankara ve istanbul Mühendislik Ofislerinde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışacaktır.

  Tasarlanacak motorun ileride geliştirilecek türevleri, ATAK ve HÜRKUŞ gibi diğer milli platformlara güç verebilecektir. Ayrıca bu motorun çekirdek teknolojisi “Milli Eğitim/Savaş Uçağı – T/FX” için ihtiyaç duyulan motor için de temel oluşturacak ve Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kazanılan kabiliyetlerin üzerine gerekli teknolojik eklemeler yapılarak ihtiyaç duyulan sürelerde milli uçak motorunun geliştirilmesi sağlanacaktır.

  https://www.tei.com.tr/de...-motor-gelistirme-projesi
  -1 ... daikokuten
 4. 4.
  savaş uçaklarında turboşaft yada turboprop kullanılmazzzzzz.

  turbojet veya düşük bypasslı turbofan kullanılır.

  birde bu seçim geyiği. 10 senelik eski bir proje. bir 10 sene daha sürer.

  diyeceğimde davar ne anlar.
  1 ... sebbaha kadar mokoko