1. 1.
    bir türlü anlasilamayan nedenlerdir. Çalışanına neden özen göstermez türkiye.
    2 ... rosava
  2. 2.
    işçileri daha iyi sömürmek ve onların kendi kurdukları düzene muhtaç kalmalarını sağlamak için. Sadece iş güvenliği için değil, çalışma şartları ve ücretler için de geçerli. Ve unutmayın alınacak her bir tedbir işletmeye dolayısıyla para baronlarına ekstra maliyet demektir. Oysa işçi önemli mi biri gider biri gelir! Yeter ki onlar maliyeti düşürüp, karlarını artırsınlar.

edit: delicious'a teşekkürler. baron yerine balon yazmışım. düzeltildi.
    3 ... ultraviyole
  3. 3.
    yasanın adında işçi güvenliği değil de iş güvenliği isminin tercih edilmesi bile manidardır.
    2 -1 ... usualsuspects
  4. 4.
    maden maliyetlerini 7 (yedi) kat azaltıp bununla övünebilmek içindir.

maden maliyetini nasıl azaltırsın mal bellidir; işçilere az para verir güvenlik önlemi almazsın, maliyet azalır. sizin fıtratınızı s*keyim.
    2 ... fafnir
  5. 5.
    işverenler bu konuyu önemsemiyor. Çıkan kanunları külfet gibi görüyor. Ayrıca işçilerde de bilinç tam sağlanmamış bana bişey olmaz mantığıyla koruyucu ekipmanlarını kullanmak olsun kurallara uymak olsun son derece rahat hareket ediyorlar.
    2 ... bik bik
  6. 6.
    iş güvenliği uzmanlarının sırtında olduğu sürece önemsiz bir nedendir.

patronların gözünde iş güvenliği sadece maliyettir ve işçi hayatını sadece kendi hayatları yada itibarları tehlikeye gireceği için önemsiyorlarmış gibi gözükürler. Aslolan para kazanmaya devam edebilmektir.
    2 ... neilknedesonsamuray
  7. 7.
    iş güvenliği uzmanı maaşını işverenden alıyor. Dolayısıyla işverene bağlı durumda. Nasıl işverene karşı çıkabilir? Bunun sorumlusu yasadaki eksiklikler. Şimdi bu işyerine güvenli diye onay verenler hapis cezası alacak diğerleri kurtulacak. Yasada şuan hastaneler ve madenler aynı statüde. Yani hastanede ölüm riski ile madendeki ölüm riski aynı oran olarak belirtilmiş. Böyle bir tutarsızlık olur mu?

Yasayı çıkarıyorsun ortada iş güvenliği eğitimi alan insan sayısı az. Ücretleri yüksek oluyor. işveren sana bu parayı ben veriyorum ona göre davran moduna giriyor. Sonra bakıyorsun ortada yeterince eleman yok uyduruk bir kurs ve sınavla binlerce iş güvenliği uzmanı çıkarıyorsun. Sorun hem hükümette hem de bunu bir fırsat bilip yeterince kalifiye olmamasına rağmen uzman olan vatandaşımızda.

eminim tüm bunlar yerine getirilse bu sefer çalışandan kaynaklı '' bir şey olmaz '' hataları olacak.

özetle sorun yine ben yaptım oldu yasası ve bundan faydalanmaya çalışan yurdum insanı. ( teşvik primi -özal : hatırlayın aynı şekilde olmuştu ).
    ... mkezer56
  8. 8.
    türkiye nin iş güvenliğinde direnmesinin nedeni
    1 ... basbakan olacak adam
  9. 9.
    kültürel uyuşmazlıktır. şöyle ki; iş güvenliğine yönelik herşeyin tıkır tıkır işlediği ülkeler geçmişlerinden ders alarak, yaşayarak öğrenenlerdir.

biz ders alamıyoruz. çünkü kültürümüzde yok. ab'ye uyum ayağına sadece yasalar değiştiriliyor. uymayana ceza deniyor. denetimler yapılıyor. iş güvenliği kültürünü oluşturmadan, bu direnci kaldıramazsınız. bu nasıl oluşturulur? asıl bunda kafa yorması gerekenler otursun bulsunlar. yaşam standartları, eğitim düzeyi, sosyal refah, resmi kurumlara duyulan güven düzeyi, ekonomi bu kültürle ilişkisi etmenler.

şu kadarını söyleyeyim; bir kültürü orta halli bir işletmede değiştirmek "yönetim" sahip çıkarsa üç yılı bulur.

ülkede bu kültürü oluşturmak için; yönetim sahip çıkıyor mu kısmını geçersek, on yılı bulur.
    1 ... bekire kiz ariyorum
  10. 10.
    PATRON KAZANSIN DiYEDiR.
    ... gamble