1. 1.
  saya saya bitiremeyeceğimiz nedenlerdir.
  2 -2 ... optio
 2. 2.
  (bkz: irtica)
  9 -12 ... gothic evil
 3. 3.
  osmanlı doneminden günümüze yansıyan nedendir. sanayi devrimini gerçekleştiremiyen osmanlı duraklama ve gerileme dönemine yasaması savaştan çıkan bir ülke olarak ilk zamanlarda gerekli ve hızlı çalışmaları yaparak kendimizi biraz olsun toplamamız fakat atatürk ve ismet inönü'nden sonra gelen devlet adamlarının başarılı olamaması, ve o zamanlardan şuan ki hükümetine gelene kadar baştakı yetkili kişilerin ülkeyi sömürmemsi gibi nedenler.
  -2 ... kirmizi baslikli istasyon sefi
 4. 4.
  (bkz: tarıma önem vermemek)
  (bkz: çiftçiye hiç önem vermemek)
  (bkz: günübirlik yaşamak yarını hiç ama hiç düşünmemek) *
  1 -1 ... volkanat
 5. 5.
  batıyı örnek almak değil direk özenmektir bunun nedeni.
  edit:bunu kötüleyen arkadaşa seslenmek istioyorum batının himayesi altında yaşamak çok mu hoşuna gidiyo??
  3 -1 ... anarion
 6. 6.
  eğitime bütçeden ayrılan payın afrika ülkelerinden daha az olması.
  üretim değil, tüketim ekonomisi olmamız.
  1 ... balsikeste baysungur
 7. 7.
  1938'den sonra gerekli atılımı yapamamak, 1946'dan sonra abd etkisinin altına girmek, 1950'den itibaren sıkı bir amerikancı olmak, sanayi ürünlerinin tamamına yakınını dışarıdan temin etmek, sanayileşmeyi geliştirememek, dış politikada istikrar sağlanamaması, güneydoğu'daki petrol ürünlerini çıkaramamak ve bu bölgedeki petrolün kontrolünü dış güçlere teslim etmek, dışa açılmayı sadece döviz yasağını kaldırmak zannetmek, ihraç edilen ürünlere imf tarafından getirilen kotalara boyun eğme (bkz: pamuk) (bkz: şeker) (bkz: tütün), %90'ının ürettiğimiz fındıkta fiyat belirleyen ülke olamamamız, abd'nin dümen suyundan çıkamamak, 1. körfez savaşında 3 koyup 1 almak (bkz: üçün birini almak), basiretsiz yöneticiler, rüşvet, torpil, pkk terörü ile mücadelede harcanan milyar dolarlar, eğitime yeterli miktar ödenek ayrılmaması, insanların her geçen gün ümitsizleşmesi, cari açığın her sene artması, enflasyonla mücadelede zayıf kalınması, milli bir ekonominin bulunmaması...

  gibi daha onalrca sebebin yazılabileceği listedir. allah kurtarsındır. osmanlı dönemi ile kıyaslamak biraz basittir, japonya ve almanya 1945 yılında bitmiş durumdalardı. hiçbir şeyleri yoktu, başlarını sokacak evleri yoktu bugün ne durumdalar? olay osmanlı değil; bizim kendi beceriksizliğimiz.
  2 ... paleface
 8. 8.
  atatürk gibi bi lideri kaybetmemiz ve yaptigi seylerin sadece "lafta" izinde olunmasi.
  1 ... kopush
 9. 9.
  çözümden çok "neden" aramamız.
  8 ... pulera
 10. 10.
  eski sevgilinin ta kendisidir.
  3 -3 ... kelebek etkisi