1. 1.
    akp döneminde gerçekleşmiştir.
    türkiye nin en mutsuz beşinci ülke olması

bizi mutsuz eden tabi ki cehape, cehape yüzünden bu kadar mutsuzuz, çünkü kılışdar ssk'yı batırdı.
    14 -4 ... tengir budun
  2. 2.
    ilk üçe girmemiz gerekirdi. hedef 2023 hedef ilk 3.
    4 ... abd abd
  3. 3.
    "ülke olarak pepeye bağlamışız nıç nıç nıçççç" dedirtmiştir.

(bkz: pepe çok üzülüyor)

başımızdakiler sağ olsun 1. yapmadan bırakmazlar. isyeeeaaaannnn.
    5 ... mel mel bakan gibson
  4. 4.
    Birinci olmasını beklerdim şahsen, beşinci olması bile şaşırtıcı.
    1 ... expandera
  5. 5.
    Doğrudur. Ülke ortalamasını dibe çeken sürüngen benim. Tüm türkiye’den özür diliyorum.
    3 ... alos04
  6. 6.
    Nijerya' dan daha mı mutsusuz diye şaşırtır.
    Nikaragua'dan da mı?!
    Honduras' tan da mı?!

Eeee biz ölmüşüz, gömmeyi unutmuşlar Azizim!
    Vay halimize!
    Ayyy damdan düşmüş gibiyim yeminle! Kıyamam bize!
    6 ... zeytinyagli dolma kalem
  7. 7.
    Miserable kelimesi mutsuz değil “kaybeden, umutsuz” demektir ve 3. Kişiler tarafından öngörülür.

Ha biz mutsuzuz o ayrı ama dışardan bakınca da kaybedeniz...
    1 ... flat head
  8. 8.
    burada kullanılan ölçekler önemli.
    kullanılan değişkenler şöyle sıralanabilir:
    işsizlik
    enflasyon
    indani gelişim endeksi (beklenen yaşam süresi, okur yazarlık oranı, eğitim düzeyi, gayri safi milli hasıla).

bu değişkenler kullanılarak misery index oluşturulmuştur.
    bu indeksler ile oluşturulan ölçek mutludan mutsuza bir ölçüm yapmaktadır.
    her ne kadar gelişim ve mutluluk arası çoğu çalışma anlamlı bir ilişki tespit etse de sosyolojinin sevmediğim yanı burada kendini gösteriyor.
    amishler mutsuz mu?
    ya da sütçüler köyünde elma bahçesi olan memed dayı mutsuz mu?
    bu ölçek belki bir insani iyi olma ölçeği ya da ekonomik bir ölçek olabilir ama mutluluk ölçeği olduğundan şüpheliyim.
    istatistikleşmeye çalışan sosyolojinin aptal yönü bir yana dursun özellikle böyle bir çalışmada unhappy joyless vs gibi kavram yerine misery kavramını kullanan bir araştırmacının neye hizmet ettiği ayrı bir konu.
    daha önce devletsiz parasız bir yaşam için yazdığım düşünülürse mutlak mafya olan devletin ve bu mafyanın patronu olan global çapta ekonomiye devletlere savaşlara yön veren örgütler ve kuruluşlar, bu şekilde yaklaşımlar ile daha çok üret daha çok ilerle daha çok çıktı üret daha çok tüket sistemin parçası ol mottosunun ölmemesi devletin dolayısı ile kapitalist kapışmanın bekasını pekiştirmektedirler.
    yani düşünsene miserable kavramı sersefil durumda demek. hem maddi hem manevi. genel olarak aşağılayıcı bir kavramdır. bir bilim insani neden toplumları aşağılayan bir ölçek geliştirsin?
    düşünmek gerek bunları.
    1 ... saraswati
  9. 9.
    .mısır bile bizden mutlu. Ülkelerinin belası sikildi ama adamlar bizden mutlu
    1 ... dehumanized
  10. 10.
    Her gün şiddetin olduğu Nijerya bizden daha mı mutlu şimdi?
    1 ... talihsiz sokak kedisi