1. 1.
  newsweek dergisinin, sözde egitim kalitesini ve prestiji ele alrak yaptigi degerlendirmesine göre bilkent, cukurova, sabanci, itü, iü.
  1 -1 ... juicy
 2. 2.
  benim listemde hava harp okulu birinci sıradadır. neye göre değerlendirdikleri de belli değil zaten.
  2 -2 ... collector
 3. 3.
  burada bir yanlış var biri bulup çıkarsın. bu adamlar herhalde google a turkey yazıp aratıyorlar. bi üniversiteyi iyi yapan kriterler nedir? öğrenci kalitesi? öğretim kadrosu kalitesi? bilimsel araştırmalar? mezunlarının şu an dünyanın hangi şirketlerinde hangi pozisyonlarda çalıştığı ve ne kadar arandığı? yerleşke güzelliği? e evetse bu araştırmayı kaale neden alalım.
  4 ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 4. 4.
  dallarına göre değişebilen sıralamadır, şöyle ki;
  teknik eğitim veren en iyi üniversitenin odtü olduğu su götürmez bir gerçektir... yada
  en iyi tıp fakültesi ise hacettepe üniversitesi'ne aittir, bunlar dışında sosyal bilimler de boğaziçi ve hukukta ise ankara üniversitesini unutmamak gerekir... fakat bilkent üniversitesi'nin verdiği eğitimleri de yabana atmamak gerekiyor onun dışında itü ve iü ise gayet kapsamlı üniversiteler ama türkiye'nin en iyisi olmaları zor...
  3 -2 ... lucky strike
 5. 5.
  bu sıralama muhakkak ki öss taban puanlarına göre belirlenmiş değildir. hakemli dergilerde yayınlanan makale sayısı, uluslararası tanınmışlık, mezunlarının iş alanlarında tercih edilme oranı, öğrencilere tanınan sosyal olanaklar vs vs gibi kriterlerdir. pek sevgili, adı marka olmuş üniversitelerimizin akademik kavgalardan bilimsel üretime vakit ayıramamaları doğal bir sonuçtur.
  1 ... uyuz
 6. 6.
  bu liste yıllardır böyledir ve hiç de ti'ye alınacak bir liste değildir. bu liste dünyanın önem verdiği bir listedir. buraya giremeyen üniversitelere mensup kişilerin * atması için değildir bu liste.

  3-4 sene önce o listede sadece istanbul üniversitesi vardı. neden mi? dünyanın en eski ikinci modern üniversitesidir siena'dan sonra. 554 yıllık köklü bir geçmişi vardır. tıp, eczacılık, hukuk vb. alanlarda dünyaya ders veren hocaları vardır. hala da ileri bir eğitime sahiptir. orada gezip tozmaktan başka bir şey yapmayanlar eğitim almadıklarını söylese de bunu dünya da bilir.

  herkesin bu ülkede pohpohladığı boğaziçi üniversitesi ve galatasaray üniversitesi gibi üniversiteler de özellikle eğitim kadrolarının yetersizliği yüzünden bu listeye girememiş olabilirler. normaldir. daha çok yeni üniversiteler sayılırlar. türkiye'nin %47'sinin akp'ye oy vermesi gibi bir çoğu da bu üniversiteleri çok önemli sanmaktadır. ancak dışarı çıkınca olayı göreceklerdir. boğaziçi üniversitesi rektörünün türkiye'deki rektörler arasında en az araştırma yapanlardan biri olduğunu biliyor muydunuz? bilimsel olarak çok eleştiri alıyor. ancak abd destekli olması yüzünden çok janti oluyor bu okul.

  sözün özü, bu listeye öznel değil, nesnel bakmayı öğrenmek gerekiyor. istanbul üniversitesi'ni içindeki 5-10 siyasi hareket mensubuyla değil, geriye kalan binlerce öğrencisiyle değerlendirmek lazım. medyanın gazı, dünyaya sökmüyor değil mi? ahaha, ne acı.

  çin de bu alanda kendi listesini yapmış. onda da türkiye'den sadece istanbul üniversitesi var. buyrun buradan yakın.
  14 -3 ... derberker
 7. 7.
  hımmm güzel hoş istanbul üniversitesi ne kaydımızı alsın yök, gidelim eylem yapalım artık istanbul üniversitesinin o meşhur kapısında. yüzde 47 oy veren kitle salak ilan edilmiş, aynen sizin gibi eeeeey öss de ilk 1 bine girip de derece yapıp da odtü yü, bilkent i, sabancıboğaziçi ni seçen gençler. ayrıca her gün gazete ilanlarında tercihen odtü itü boğaziçi mezunu yazan gazetecilerde yargılansın! tüm işverenler aslında istanbul üniversiteli arıyorda onlar bilerek değiştiriyor. istanbul üniversitesi evet çok saygın bir kurumumuzdur. dünyaca ünlü bir üniversitemizdir, ilim irfan yuvamızdır. o listeye türkiye den rahat 10 üniversite girer diyelim ama lütfen ulaşamadığımız ciğere mundar demiyelim.
  3 -4 ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 8. 8.
  (bkz: pamukkale üniversitesi) * *
  -5 ... paleface
 9. 9.
  bir odtülü olduğumdan demiyorum ama çukurova ve iü birleşse bi odtü olamaz dedirten sıralama. saçmalıktan ibarettir. sabancı'nın ne işi var demekten de kendimi alamıyorum.

  edit: bilkent'in de ne işi var?
  6 -11 ... rejected
 10. 10.
  anadolu üni.
  5 -2 ... fishandcips