1. 1.
  türkiye'de 2007 yılı sonundan itibaren bir ekonomik kriz olacağı yada yaşananın bir ekonomik kriz olduğu şeklinde söylentiler üzerine ekonomik verilere bakıldığı zaman yanlış olduğu görülen durum.

  2007 yılı sonundan itibaren bir ekonomik kriz olacağı söylenmektedir ancak yılın ilk üç aylık ekonomik büyüme rakamalarına bakıldığında yüzde 6,6 büyüme gerçekleşmiştir. yani ekonomi büyümeye devam etmiştir.

  ayrıca sanayi üretim rakamları'da yüksek çıkmaktadır. ocak ayında yüzde 11,4 , şubat ayında 7,5 , mart ayında yüzde 2,4 , nisan ayında da yüzde 6,3 çıkmıştır. yani sanayi üretimini artırmaya devam etmiş.

  ihracat rakamları ilk altı ayda yüzde 36 artış göstermiş.

  yatırım malları ithalatında yüzde 25'e yaklaşan bir artış ( ki insanlar yatırım yapmayı düşünüyorlar )

  otomobil satışlarında yüzde 17,5'a yaklaşan bir artış var.( ki kriz var ise yüzde 20'ye yaklaşan artış olması mümkün olmayabilirdi.)

  nihayetinde ekonomik kriz söylentisinin kendisi ekonomiye zarar veriyor ve yaklaşık 8 aydır bu durum konuşuluyor.

  8 aydır ekonomik kriz konuşulan bir ülke'de ekonominin zarar görmemesi imkansızdır.

  söylentiler yerine çalışıp üretmeye devam etmek en iyisidir.
  1 -5 ... rosava
 2. 2.
  2007 yılının son 3 aylık döneminden 2008 yılının ilk yarısındaki döneme bakıldığında yanlışlığı anlaşılabilecek tespittir. Buna göre geçtiğimiz 2008 mayıs ayında Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) bir önceki aya göre yüzde 2.12 yükselirken, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) de yüzde 1.49 oranında artmıştır. Yıllık bazda ise, ÜFE 2007 yılının mayıs ayı sonuna göre yüzde 16.53 seviyesine tırmanırken, TÜFE yüzde 10.74 seviyesindedir. 5 aylık kümülatif rakamlara göre de ÜFE yüzde 13.39 ,TÜFE yüzde 6.38 olmuştur. On iki aylık ortalamalara göre artış ÜFE'de yüzde 7,20;TÜFE'de yüzde 8,47 olarak hesaplanmıştır. ekonomik krizin varlığı illa ki dövizin fırlaması olarak algılanmamalıdır. kriz akpden ihale kapanlar için yok elbet; ancak son 2 aydır pirinç bile alamayanlar için bir kriz olduğu ortada.
  2 ... rakimalboga
 3. 3.
  sadece rakamlar ve istatistiksel tablolarda geçerli olan ve halka kesinlikle yansımayan bir durumdur ki aslı var mı yok mu muammadadır.

  devlet tarafından yapılan her araştırma ve hesaplanan yıl sonu bütçeleri her daim türkiye'nin ekonomik yönden büyüdüğünü göstermektedir. bir diğer taraftan da mualefet tarafından yapılan araştırma ve hesaplanan bütçeler türkiye ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğini göstermektedir.

  en çok ezilen halk'a ise ekonomik büyüme yansımamaktadır. akaryakıta gelen feci zamlar, elektriğe gelen akıl almaz zamlar, temel tüketim mallarına gelen ucuk zamanlar her geçen gün halkın belini bükmeye devam etmektedir.

  evet türkiye ekonomik krizde değil doğrudur. ama rakamsal verilerde krizde değildir.

  sokağa çıkalım ve hakla soralım.
  2 ... sokaklambasi
 4. 4.
  2007 yılının son üç aylık ekonomik büyüme rakamı yüzde 3,4'tür. 2008'in ilk üç aylık ekonomik büyüme rakamı yüzde 6,6'dır. yani ekonomi büyümeye devam ettiğinin göstergesi olan durumdur.
  -2 ... rosava
 5. 5.
  nihayetinde devletin açıkladığı verilere güvenilmek zorunda.

  ayrıca açıklanan bütün veriler devlet tarafından açıklanmamaktadır.

  örneğin otomobil satışlarında ilk 5 aydaki yüzde 17,5'lik artış otomobil distributörleri derneği ( odd ) tarafından açıklanmakta.
  -4 ... rosava
 6. 6.
  Ekonomik kriz kavraminin ne oldugu ile ilgili bir tespittir, sadece makro gostergelere ve doviz kuruna bakarak ekonomik kriz tanimlaniyorsa ekonomik kriz yoktur, ama borsa son 6 ayda yuzde 40 civari bir deger kaybetmistir, borsadaki sirketlerinin degeri bu parlak ekonomiye ragmen niye dusuyor ? sorusu sorulabilir. diger yandan gida enflasyonu ve enerji fiyatlarindaki artis siradan vatandasin butcesini sarsmakta, artik kronik sorun haline gelen issizlik'e cozum bulunamamaktadir, bunun yanisira en temel sektorlerden biri olan ve yaklasik 3000 sektorde is hacmi yaratan insaat piyasasinda ise ciddi bir durgunluk vardir. netice itibariyle herkesin ekonomik krizi kendi cephesinden degerlendirmesi daha iyi olur. nasil holdingler kar patlamasi yasarken is arayan kisi is bulamiyorsa, borsa dususude ayni kisi icin bir sey ifade etmemektedir veyada pazar artiklarini toplayan biri icin ihracat rakamlari anlamsiz olabilir .
  2 ... zirvato
 7. 7.
  borsa'yı spekülatif bir şekilde aşağı ve yukarı yönlendirmek kolaydır. zira elinde ciddi miktarda para bulunduran uluslarası yatırımcının borsayı aşağı veya yukarı yönlendirmesi kolaydır. tabii uluslararası borsalarda yaşanan bir sıkıntı veya hareketlenme bu kişilere yardımcı olup yüzde 40'a varan düşüş veya yükseliş gösterebilmektedirler.

  bu kişiler için ekonomide en ufak bir yavaşlama , spekülasyon yaratıp para kazanabilecekleri bir ortam olabilmektedir.
  -2 ... rosava
 8. 8.
  (bkz: dusunmezsen ekonomik kriz yoktur)
  (bkz: dusunmezsen kurt sorunu yoktur)
  2 ... zapatista
 9. 9.
  eylul-ekim aylarina kadar dogru olan durumdur.

  amerika'da petrol fiyatlarindaki artistan kaynaklanan kriz daha ulkemize birebir olarak ulasmadi. bekleyin gorun.
  ... limon cicegi kolonyasi
 10. 10.
  krizde olanin turkiye degil dunya ekonomisi olmasi ve turkiye'ye yansimasindan dolayi akillari karistiran durumdur. artik nerelere varacagi bilinemeyen basta petrol ve gida olmak uzere emtia fiyatlarindaki artis ve enflasyonist etkisi, dolarin degerindeki dusus, amerikan finans piyasalarinin her an yeni bir kotu haberle d-harfli seye girebilecek olmasi, vb derken bir de bakmisiz krizdeyiz.
  -1 ... krasnayapolyana