1. 1.
  Koronavirüs salgını sonrasında ABD Merkez Bankası (Fed), artan küresel dolar talebini karşılamak üzere 14 ülke ile takas hattı (swap line) kurarken, Türkiye’nin de hatta dahil olmak için resmi başvuru yaptığı öne sürüldü.

  Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) da takas hattına dahil edilmesi resmi olarak Ankara tarafından talep edildi. Ancak Fed henüz Türkiye’yi hatta dahil etmedi.

  türkiye nin dolar ihtiyacı için fed e başvurması

  TCMB’nin brüt rezervlerinin yıl başından bu yana 11 milyar dolar azaldığına dikkat çeken Bloomberg, Türkiye’nin döviz ihtiyacı duyduğuna dikkat çekti.

  Türkiye, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) başvuran 90 ülke arasında yer almamıştı.

  Fed ilk olarak Avrupa, Japonya, Kanada, isviçre ve ingiltere merkez bankarıyla swap hattı kurmuş, daha sonra Singapur, Güney Kore, Brezilya, isveç, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika, Norveç ve Danimarka merkez bankalarını da hatta dahil etmişti.

  Fed daha sonra takas hattında olmayan ülkeler için bir adım daha atmış, yabancı merkez bankalarının ellerindeki ABD Hazine tahvilleri karşılığında dolar alabilmesine imkan tanımıştı.

  Türkiye elindeki ABD tahvili miktarını Washington ile ilişkilerin gerilmesi üzerine 77 milyar dolar seviyesinden 2,8 milyar dolara kadar düşürdüğü için bu imkandan sınırlı şekilde yararlanabiliyor.

  https://www.google.com/am...in-kapisini-caldi-1732118
  2 -1 ... traveler of secret moments
 2. 2.
  ne olmuş kardeşim yani alla alla....onların doları varsaaaaaa…….... kur şu an 6,73 yani bilgileri olsun. forward yapabilirler bence. saygılar, hörmetler... swh.
  ... berserk