1. 1.
  sistematik bir şekilde yıllarca geri bırakılmış bölgemizdir. üstelik hala içme suyu olmayan köyler var, yazık.
  1 -2 ... darah hitam
 2. 2.
  sıcaktır.
  -1 ... starvingstar
 3. 3.
  sikik bir yerdir.
  1 -2 ... sosyalist alman panzeri
 4. 4.
  gelinip görülmediği sürece entry sıçmalara neden olabilecek yerlerdir.
  ... koli basili
 5. 5.
  çoğu yerde hala aşiret sistemi vardır. elektrik genel olarak kaçak kullanılmaktadır. şahsen gördüm; adamın evinde 6 tane klima var elektrik kaçak binlerce lira ceza kesilmesi gerekli ama görmezden geliniyor. urfa için böyle en azından. toprakları tarım için çok verimli. hayvancılık gelişmiş. köy yolları kötü. sınır boylarında işler saman altından şu misali yürüyor. kaçak sigaradan telefona kadar birçok şey mevcut ve görmezden geliniyor. insanlar misavirperverler fakat kendi aralarında sürekli çatışmalar oluyor, kardeş kardeşi kıçı kırık bir tarla için vurabiliyor. en fakir ailenin bile en az 5 çocuğu var. sürekli yeni yatırımlar yapılıyor ama iş işletmeye ve sürekliliğe gelince devamlılık sağlanamıyor. ayrıca yazlar sıcak ve kurak kışlar soğuk ve yağışlı geçiyor.
  1 ... pureink
 6. 6.
  türklerin, kürtlerin, arapların, zazaların, lazların, gürcülerin, ermenilerin ve rumların yaşadığı, doğu karadeniz, doğu anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerinden müteşekkil bir coğrafya'dır.

  doğu dendiğinde akla hemen kürtlerin gelmesi bir önyargıdır. türkiye'nin doğusunda da en büyük etnik unsur türklerdir.
  4 ... ateistvaiz
 7. 7.
  şahsi gözlemlerime göre batısından daha namuslu ve ahlaklıdır.
  -2 ... anambunelan
 8. 8.
  kirlenmemiş azınlık insanlar batı kesimine göre ne kadar hor görülsede hala komşusuyla ekmek bölecek kadar sıcaktırlar dır hep böyle kalın.
  ... hayatatepki
 9. 9.
  batısına yük olan bölgedir.
  (bkz: kaçak elektirik)
  (bkz: terör)
  ayrıca çay,gaz,tütün mamülleri kaçakçılığı, v.s.
  -1 ... yine mi
 10. 10.
  sözlükteki yazarlardan kaçının gitmeyi kabul edeceğini merak ettiğim bölge. ulan hem ülkenin sınırları içinde olan bölgeye hizmet etmeye gitmiyorsun hem de devlet bölünemez hebele hübele. sen boş bırakırsan elbet birisi sahip çıkar arkadaş.
  1 ... nick kafali japon askeri