1. 1.
  kimilerine göre onur verici, kimilerine göre günü kurtarmaya yönelik ve etkisiz, kimilerine göre hiç olmayan politikadır.

  maillerde dolaşan esprili bir yaklaşım için buyrun aşağıya geçelim :

  Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturan yeni bakan, bürokratları çağırmış ve "Bana, ülkelerin dış politika anlayışları hakkında bir rapor hazırlayın" demiş.

  iki gün sonra bir dosya getirmişler önüne. Bakmış, içinde tek bir yaprak ve üzerinde 10-15 satır yazı. Şaşırmış önce ve "Bu ne?" der gibi dudaklarını büzmüş, sonra okumuş.

  "Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde, farklı ülkelerden
  gelen bir turist grubu, bir dinlenme yerine giderek buz gibi kola
  ısmarlamışlar. Kolalar gelince bardaklarında birer karasinek
  olduğunu farketmişler.

  iNGiLiZ, başka bir bardakta yeni bir kola istemiş.

  iSVEÇLi, aynı bardakta yeni bir kola istemiş.

  FiNLANDiYALI, sineği bardaktan çıkardıktan sonra kolayı
  içmiş.

  RUS, kolayı sinekle birlikte içmiş.

  ÇiNLi, sineği yemiş, kolayı içmemiş.

  YAHUDi, sineği yakalayıp Çinli'ye satmış.

  JAPON, değerlendirilmek üzere, sineği Tokyo'ya göndermiş.

  YUNANLI, kolanın yarısını içtikten sonra itiraz ederek yeni
  bir kola istemiş.

  NORVEÇLi, kolayı içtikten sonra bardaktaki sineği balık yemi
  olarak kullanmış.

  iRLANDALI, sineği ezip kolayla karıştırmış ve ingiliz'e
  içirmiş.

  AMERiKALI, 5 milyon dolarlık tazminat davası açmış. Arabistan
  hükümeti, özür dileyerek, 10 milyon dolar tazminat
  ödemiş."

  Bakan, bıyık altından gülerek rapordan hoşlandığını belirtmiş. "iyi,
  güzel de, bu turist grubunun içinde bizden biri yok muymuş?" diye
  sormadan edememiş.

  "Varmış efendim" diye cevaplandırmışlar.

  Bakan devam etmiş, "Peki, o zaman, O ne yapmış?".

  Bürokratlar birbirinin yüzlerine bakmışlar. içlerinde en tecrübeli olanı, bir adım öne çıkıp, cevap vermiş;

  "TÜRK, olayı şiddetle kınamış."
  12 ... blindguardian
 2. 2.
  dış mı, politika mı, hani nerede? diye şaşılası durumdur. farklı bir ülkeden mi bahsediyoruz acaba, eğer bahsettiğiniz ülke türkiye ise, neden imf, amerika ve israil üçlüsünün dediğinin aynen yapıldığı bir yerde dış siyasetten kim bahsedebiliyor. her gün yeni şehitler veriyorken, eli kolu bağlı oturanların dış politikalarını anlatmayın bana. yemem.
  ... fewzi1907
 3. 3.
  olmayan politikanın ismi.
  ... kirmizi baslikli istasyon sefi
 4. 4.
  türkiye'nin dış politikası herkese mavi boncuk dağıtmaktan ibarettir. gerçi bu herkes genelde batıdır ama az da olsa doğuya boncuk verilir. türkiye'nin dış poltikası abd ve israil ekseninden uzaklaşamaz. bunun birincil sebebi dünyada bir türk lobisi yoktur. türkiye bütün işlerini yahudi lobisi üzerinden çözmeye çalışmaktadır bu sebeple bütün ihaleler israil'e verilir, abd olur vermeden kapı dışarı çıkamaz. türkiye 1980'de veto hakkını saklı tutmadığı ve kullanmadığı için yunanistan nato'nun askeri kanadına tekrar girmiştir. ama yunanistan hala ve hala ab için veto hakkını korumaktadır. yani biz abd istediği için veto hakkımızı kullanmadık ulusal çıkarımız için değil. çünkü bizde önce abd çıkarı önemlidir. kıbrıs'ın ab üyesi olması da tamamen bir hukuksuzluk örneğidir çünkü anlaşmalarla sabittir ki; garantör devletlerin üye olmadığı bir kuruluşa hem kktc hem de gkry katılamazlar. Türkiye ab üyesi değildir yani güney kıbrıs ab üyesi olamaz ama bize susun size de tarih vericez dendi ve biz sustuk. kktc'ye ambargolar kalkacaktı hala kalkmadı öten siyasetçilerimiz dut yemiş bülbül gibi hani kıbrıs'ta zafer kazanmıştık, hani ab bizi destekliyordu? fransa'daki şu yasa olayı geçen hafta salı günü herkes bağırıyordu "ey fransa" diye 1 hafta geçti, yasa da geçti ne oldu? hani nerede o "ey fransa" diyenler, fransa çok şey kaybedecek diyen dışişleri bakanomız nerede? fransa ne kaybedecek? lobiniz olmazsa, biz türküz bize bi şey olmaz derseniz, biz "osmanlı torunuyuz heyttt" demeye devam ederseniz bir arpa boyu yol kat edemezsiniz. bm yani o zamanki adıyla milletler meclisi tüzüğünü değiştirerek türkiye'yi üyeliğe davewt etmiştir ve tarihte davet edilen ilk ülke de türkiye'dir tabi o dönemde atatürk vardı. şimdi bi tarafımızı yırtıyoruz kendimizi oraya buraya yamamak için.

  daha fazla bilgi almak için : http://www.ait.hacettepe....egitim/ait203204/II12.pdf
  2 ... paleface
 5. 5.
  1938 yılından sonra artık olmayan politika..dış politika da esas olan dik durabilmektir. oysa bir kaç örnek hariç (KIbrıs barış harekatı vb..)dış politikasızlık ülke yönetiminde süreklilik arz etmiştir.
  ... bohemian rhapsody
 6. 6.
  çok ağır yaptırımları içerir. (bkz: şiddetli boykot)
  ... lusi
 7. 7.
  ismail cem'den sonraki dönemde yoktur.
  1 ... ucuncayir666
 8. 8.
  kısaca bekle ve gör politikasıdır. bekleyip gelişmeleri gördükten sonra hareket tarzı belirleyen politikadır.
  ... gwaihiri
 9. 9.
  mustafa kemal atatürk'ten sonra uygulanmamış bir politikadır. akabinde, yurdumuz zamanının itilaf devletlerinin eline kayıtsız şartsız teslim edilmiştir. gittikleri gibi gelmişlerdir.

  (bkz: geldikleri gibi giderler) *
  1 ... cadu
 10. 10.
  bir devlet politikasi olmasi gerekliligine ragmen, iktidar olan her partinin kendi kadrosuyla kendi bildigini yapmaya calismasiyla iktidar partisi politikasi seklinde donemsel degisken bir politika haline gelmistir.
  ... hreisk