1. 1.
  aydınlanmak? kime göre neye göre. çölde yaşayan bir ar*p bedevisine göre pilavı kaşıkla yemek aydınlanmaktır,avr*palı bir insana göre tesla aracının uzaya fırlatılabileceğini keşfetmekte aydınlanmaktır. biz nasıl bir aydınlanmadan söz ediyoruz ?
  1 -6 ... sisman
 2. 2.
  Chp ve hdp kitlesi yok olduğunda herşey güzel olur. Aydınlanma değil yeni bir çağ başlar.
  4 -6 ... karniyarik ici
 3. 3.
  Nazım Hikmet'in haklı çıkacağı gündür.
  "Güzel günler göreceğiz çocuklar,
  Güneşli günler göreceğiz.
  Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar,
  Işıklı maviliklere süreceğiz…"
  4 -4 ... erkehan
 4. 4.
  din illetinden kurtulmadan mümkün değildir. bugün türkiye birazcık yobazlığı üzerinden attıysa bu cumhuriyetle gelen bazı kesimlerin dine karşı giriştiği mücadeledir. sorunu tamamen din görüyorum yani, bugün laik yapıyı kırıp bizi iran, arabistan yapmaya çalışanlar da dindarlardır. laik yapıyı yıkmak için gece gündüz çarpışan da dindarlardır. sokakta açık kadın görünce tekmeleyen, tacizle tecavüzle susturmaya çalışan da dindarlardır, çocukları din altında alıp onlara tecavüz edenler de dindarlardır. bilimsel gelişmeleri dinine uymuyor diye okuldan kaldıran da dindarlardır. rahibe gibi giyinip ortaokula bile türbanı sokan da dindarlardır. oruç tutmadı diye sokakta adam döven de dindarlardır. namus adı altında sokakta kadınları katleden de dindarlardırr. her bok bunlardan çıkıyor yani.
  3 -6 ... crux ansata
 5. 5.
  tüm fabrikaların, kurumların, kaynakların, rezervlerin satılması ve bir kısmının çomarlara dağıtıldıktan sonra yabancılara peşkeş çekilmesi ile mümkün olacaktır, hamdolsun akp bunu başarmıştır.
  4 -1 ... kavunvebira
 6. 6.
  bu saatten sonra bir devrim olmadıktan sonra mümkün değil o gün gelmez. halkın uykudan uyanıp dur sen kimsin demeli artık.
  -1 ... napakyanii
 7. 7.
  devrim?
  vay orospu çocuğuna bak!
  1 -2 ... iyyneci
 8. 8.
  Şu dönemde, sadece ve sadece meteoroloji marifetiyle aydınlanabilecek ülkedir.
  Bulutlar dağılır, yağmur durur, güneş parlarsa...

  ilimin, bilimin, sanatın bitirilip, hiçe sayîldığı, eğitimin içinin boşaltıldığı, cahilinn cühelanın, şeyhin, itibar gördüğü topraklarda aydınlanma filan olmaz efenim.
  6 -1 ... zeytinyagli dolma kalem
 9. 9.
  (bkz: milletin kendine gelmesinin emareleri)
  ... teflon