1. 1.
  kemalistlerin ve acayip milliyetçi organizmaların , sonrasında ama bu akp olmasaydı birleşik devletler kadar bile olabilirdik diye devam ettirdikleri söz öbeği, laf salatası. sanarsın ki akp 100 yıldan beri buraları yönetiyor. hayır bi de olmayana ergi metodu uygulayarak daha ne kadar sevindirik olunabilir ben onu merak ediyorum.
  4 -3 ... abi deme lazim olur
 2. 2.
  yabancı devletler tarafından doğru olsa bile kendi vatandaşlarının bir kısmının farkında olmadığı durum.
  2 -2 ... rosava
 3. 3.
  üzülerek söylesem de yanlış bir önermedir..
  -1 ... harry
 4. 4.
  (bkz: age of empires)
  1 ... brian o conner
 5. 5.
  Dışarıdan satın aldığı ile güçlü olan ülke, yani bir hiç. %99 askeri yatırım yapınca tabiki olur.
  1 ... cahilbisikletci
 6. 6.
  türkiye gücünü ne kemalistlerden nede tayyipistlerden alır, orta doğunun göbeğinde bulunan türkiye konum itibariyle çok stratejik bir ülkedir. bu konumun sağladığı avantajları kullanıldığında her ülkenin türkiye ile iyi geçinmesi gerektiği aşikardır. cumhuriyet den önce sultan abdülhamit in uyguladığı uluslararası politikalarla çökmeye ramak kalan koca imparatorluğu senelerce ayakta tutmuş. ve yeni bir devlet küllerinden doğmuştur. türkiye güçlü bir devlettir, sadece dirayetli ve feraset sahibi yöneticilerin seçilmesi kaydıyla..
  2 ... kanuni sultan sinan
 7. 7.
  türkiye ile aynı gruba düşen san marino ile ermenistanın yorumudur.
  3 ... mudahil
 8. 8.
  (bkz: herkesin götünden bişeyler uydurması)
  (bkz: feraset ne ulen)
  -3 ... mucbir sebep
 9. 9.
  doğru bir tespittir. devletleri güçlü kılan asıl şey ne ekonomisidir, ne ordusudur. devletleri güçlü kılan millet ile olan bağları ve "devlet geleneğidir". insanları birbirine yapıştıran kavramın ne kadar manevi ne kadar maddi olduğudur. bugün, avrupa ve amerika ne kadar manevi bağını kuvvetlendirmeye çalışsa da halkı/milleti arasında bu bağ aslında yapaydır ve maddi ilişkilere dayanır. ortak bir çıkar etrafında toplanmış bir topluluk zor bir zamanda ürken balıklar gibi dağılırlar. ancak türk devleti gibi devletlerde bu böyle değildir. bunun en büyük kanıtı "vatan sağolsun" diyen eli öpülesi, yüce türk analarıdır.bugün amerikan halkı az bir kayıp verildiğinde dahi sokağa dökülüyorsa bu , bunun kanıtıdır. ülkeyi , vatanı ve devleti çok kutsal görmeyen zihniyetin kanıtıdır. eh, bayraklarını donlarına koyan milletlerden fazlasını beklememek lazım. ancak türk milleti yukarıda belirttiğim birçok örneği bize sunmaktadır. hangi ülkede askerin eline kına yakılır? hangi gelin şehadet makamına çok yakın olduğu halde eşini gururla uğurlar askere? güç budur, güç tam da budur! siyasilerin yanlış politikaları, bürokratların yanlış uygulamaları ne olursa olsun Türkiye güçlü bir devlettir. Ordu-millet, millet-ordu anlayışıyla ve Türk analarının doğurduğu çocuklarla sallansa da yıkılmayacaktır.
  3 ... fityan
 10. 10.
  evet çok güçlü bir ülkedir de!! ... * *
  1 -1 ... delikeredeli