1. 1.
  Nerede çökmekte olan ve kendisinden bir iş çıkmayacağı belli olan tarafları desteklememizi sağlayarak dış politikada tüm dünya önünde sürekli başarısız olmamızı sağlayan tüm dış politika yetkililerine helal olsun.

  Bilerek veya bilmeyerek bence ikisi birden Türkiye'nin yanlış ata oynaması sağlanıyor.
  Suriye, Irak, Mısır, Libya ve Sudan'da aleyhimize gerçekleşen olaylarda belki de en büyük pay buralar için oynanmaya çalışılan politikaların gerçeklikten uzak olması veya dengesiz şekilde yönetilmesinden dolayı başarısız oldu ve olmaya da devam ediyor.
  Devletin parası ile derin analiz kasan, mantıksal düşünmeden uzak kesimler ve Türk medyası yok şunu kazanacağız yok Osmanlı deyip anca milleti uyutmayı kendilerine vazife gördü.

  Şimdi ise her başarısızlığı büyük oyun Amerikan tuzağı vs. diyerek başarısızlıkları gizliyor ve kimsenin haberdar olmamasını sağlıyor.
  Evet her ülke ve her süper güç kendi planlarını uyguluyor, en iyi avantajı elde etmeye çalışıyor ancak buna karşı en basit tedbirler bile göz göre göre alınmazsa sonuç hep başarısızlık olacaktır.
  1990'larda çekiç güç ile Barzani'nin tehlikeden, düşmandan zaman içerisinde ticari ve stratejik ortağa adım adım dönüşmesini izledik.
  Suriye'de 2012 ve 2013'te en iyi günlerini yaşarken pkk terör örgütünün üzerine yöneltilmemesi en büyük hatalardan biriydi.
  Senelerdir pkkya yönelik fırtına gibi bir harekat hala gelmedi. 2014'te on binlerde yaşam savaşı vereken Suriye ypg-pkksının 2019 itibariyle 90 bin adamı, en az 500 MRAP'ı, binlerle ifade edilmeye başlanan ABD hibesi çeşitli zırhlı araçları, on bini aşan ATGM miktarı, yavaş yavaş ABD hibesi ile kurulmaya başlanan zırhlı ve topçu birlikleri ile şimdilik MANPADS'ler ve Zu-23'ler ile oluşan uçaksavar birlikleri var.
  Filistin, Gazze denip duruyor sadece iç politikada esip gürlemek battaniye, gıda malzemesi yollamaktan bölgede askeri ve siyasi etki oluşturmak için hiçbir şey yapılmıyor. Bütün Gazze içerisinde en etkili olan devlet iran.

  Libya'da kendi içerisinde siyasi askeri 50 parçaya bölünmüş Trablus Hükümetine destek veriliyor. Misrata'ya Trablus'a giden Türkiye'den geldiği söylenen çok sayıda silah ve araç yüklü gemiler ele geçirilmesi. Trablus'un başı bozuk yapısı ile seneler içerisinde ülkenin yüzde 90'ını kaybetmesi.
  Sudan meselesinde Sevakin adasına üs kurulacağı adanın imar edilip turizm merkezi yapılacağı lafları ile Osmanlı gibi oluyoruz eski topraklara geri dönüyoruz, askeri üslerle kilit yerleri tutuyoruz dendi duruldu. Beşir artık nasıl sıkıntılı bir duruma girdiyse Beşir'e yardımcı olmak üzere Hartum'a gelen Vagner Rus paralı askerleri bile ne onu korumayı ne de ülke dışına çıkartabilmeyi başardı.
  Türkiye uluslararası alanda hep başarısızlığa oynuyor. Bunu sağlayanlar ve bunun sağlanmasını mazur görenler ise siyaseti, iş dünyasını, medyayı her yeri ele geçirmiş halde.

  Her yerde başarısız olduk, en azından varsa bir devlet aklı üst akıl vs Suriye kuzeyi için harekete geçsin. Suriye kuzeyinde pkk terör örgütü resmiyet kazanmadan öncedeki sayılı günler içerisindeyiz. Terör örgütü pkk resmileşmeden gemiler yakılmalı ve harekete geçilmeli.
  2 ... prince of mirkwood