1. 1.
    Evvela ABD ve AB olmaksızın ne Arap Birliği, ne de Körfez ülkeleri yüzümüze bakar ve herhangi bir ambargoyu delebilir. Çünkü petrol deryasına konan insanlar tek ürünlü, dolayısıyla her açıdan dışa bağımlı ekonomilere sahip.

ABD ile papaz olursak ırak ya da Suudi Arabistan ve Katar bize petrol satamaz, sattırmazlar. Peki, Türk halkı petrolden vazgeçse n'olur? işte işin rengi bu noktada değişiyor. Ben de sizin yerinize bunu düşündüm, düşündüm ve düşündüm... Yaptığım tek şey dakikalarca düşünmekti.

Türkiye, stokları bitene dek ilk birkaç yıl ambargolara göğüs gerecekti. Tabii ki bu esnada arz kıtlığı olduğu için benzin, mazot, motorin, jet yakıtı v.s. fiyatları hızla artacaktı. Bunu müteakiben vergiler de. otomobil firmaları iflas edecekti. otobanlar boşalacaktı. askeri helikopterleri içeren havayolu trafiği de. tren seferleri talep karşılanamayacak ölçüde artacaktı. zaman bir saatten gelen tik tok benzeri sesleri dinlemek kadar ağır akacaktı. Polisler Türk halkının can güvenliğini tehdit eden azılı suçluları yakalamak isterken sınırlı sayıda araç ve insanla baskına gidebilecekti, bazen yarı yolda kalacaklardı, her yerde depoyu doldurma imkanları bulunmayacaktı. Bu problemin yoğun yaşandığı semtlerde hırsızlık, cinayet, gasp gibi suçlar daha yoğun yaşanırken teröristler de dilediği gibi at koşturabilecekti. Çünkü zamanında müdahale kavramı saatlere ve belki de günlere tekabül edecekti. Avukatlar, hakimler, savcılar adliye sarayına istenilen vakitte yetişemeyecekti. Devlet adamlarını koruyan araç sayısında azalma yaşanacak ve bu da suikast eğiliminin önünü açacaktı. Polis ve asker yaya olarak, veya elektrikle çalışan ulaşım araçlarından istifade ederek ihbarlara yanıt verdiği için birçok mahalle sokak serserisi dediğimiz grupların kontrolüne girecekti. Bu da merkezi otoriteyi zayıflatacak, kanunlara saygıyı azaltacak, ülkücü, komünist, kürtçü örgütlerin insanları istediği gibi yargıladığı ve cezalandırdığı bir ortamı doğuracaktır. Her kafadan ayrı bir ses çıkacaktır.

Semtler ve şehirler arası seyahat günlerle ölçülecekti. büyükşehirlerde karayolu ağrılıklı altyapıya bağlı olarak Yalnızca belirli haftalarda, ağzına kadar tıka basa dolu, nadiren görülen otobüslerle, tren ya da metroyla istediğiniz yere ulaşabilecektiniz. Mevsimlik meyve ve sebzenin, giyim eşyalarının fiyatları yerine göre dudak uçuklatacaktı. Okula, çalıştığınız iş yerine istediğiniz vakitte ulaşamayacaktınız. elektrik fiyatları devletin giderleriyle her gün katlanacaktı ve vergi yükümlülerine yansıtılacaktı. trafik yoğunluğuna, polislere, askeri hareketliliğe bağlı olarak bölgesel kesintiler yaşanacaktı. gsm ve internet şebekesi sık sık çökecekti, hele ki kırsalda ve kasabalarda. vatandaşlar olarak ilk kez elektrik kotasıyla tanışacaktık. meclis bunun için derhal harekete geçecekti. hatta bazı illerimiz 17.yy karanlığına mahkum olacaktı.

Bu sorunu çözmek için iran ve Rusya'dan yardım isteseydik, önümüze ağır bir şartname konulacaktı, çünkü çaresiz bir durumda olacaktık. Doğu illerimizde Hizbullah cirit atabilecekti, istediği insanları infaz edebilecekti, propoganda yapacaktı. insanları yerel yönetimlere karşı örgütleyecekti.

Ben Türkiye'nin siyasete değil, düşünmeye ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Umarım anlatabilmişimdir. yukarıdaki kurguyu dilediğiniz gibi genişletebilirsiniz. Ama her halükarda elimizdeki seçenek sayısı geleceğe dair senaryolarımızın içeriğini de kısıtlıyor. Ay'da temiz hava soluyamamak gibi bir şey bu! Bingo, Nedensellik! Gazali'nin inkar ettiği hakikat!
    1 -1 ... uc boyutlu dusunen kare
  2. 2.
    Tutarız mikirifonu gibime geliyor.
    türkiye nato dan çıksa ve abd ile papaz olsa nolur
    3 ... 1974197819741978
  3. 3.
    Sıfır dayanak, bol fantazi, natodan çıkaramazlar bu kadar basit. Imkansız.
    1 ... huzursuz adam
  4. 4.
    dedi, benzin istasyonlarının olmadığı bir ekosistemde hiç yaşamamış, sıfır dayanaklı insan. çünkü onun için sadece akılla ulaşılan bir dünya olamazdı, mümkünatı yoktu ve her şeyi eliyle tutabildiklerinden ibaretti.

atladığınız ufak ayrıntı, iyi bir kurguyla gerçeklik arasındaki geçiş çizgisinin nerede başladığına ve bittiğine de sıfır dayanakla karşı çıkamazsınız. kurgu öyle geniş ve renkli bir yelpaze ki içinde tek boynuzlu attan ve sizi bir kediye dönüştüren büyüden yıldızlar arası seyahate değin ne ararsanız var. bilim kurguyla fantastik kurgu külliyatını, yani fanteziyi birmiş gibi ifade etmeniz sizin ayıbınız. kara deliklere ulaşmaktan daha fazla mümkün olmasına rağmen günlük hayata gayet uygun bir kurguya fantezi demeniz de çok daha büyük bir ayıp.

öngörüler ve beklentiler sıfır dayanaklı olmaz, enerji kaynaklarının hangisinin daha yoğun tüketildiği ve kıt olduğuna dair onlarca senelik tüketici ve vatandaş tecrübelerini de baz alır. daima gerçeklik payı taşır. bu yeti her şeyin sırrına vakıf olmadığı ve süper bilgisayar veritabanıyla donatılmadığı halde risk almayı seçen bazı insanlara sıfır maliyetle milyonlarca dolar kazandırıyor.

ilaveten insanoğlunu kainatla sıfır irtibatı olan bir varlıkmış gibi tahayyül etmek, en uçuk kaçık, idealist, mesnetsiz düşüncedir.

benim için idealizm yüzeyi olan bir deniz, istediğim taktirde dibe dalarım ve nefes almak için yukarı çıkarım. halbuki siz hadiseleri basit mantık oyunlarıyla "a" ve "a olmayan " mış gibi hayal ediyorsunuz. diptesiniz, yüzeye nasıl çıkacağınızı dahi bilmediğiniz için öyle olmadığını görmenize rağmen işinize gelmeyen her şeyi kurgu, daha da kötüsü fantezi yaftasıyla geçiştiriyorsunuz.

inanın ki hayatın zannettiğiniz gibi her ayrıntıyı bilerek, mükemmeliyetçi yaşamayı ödüllendiren ve daha bilgece yapan bir yanı da yok.
    ... uc boyutlu dusunen kare
  5. 5.
    Çok fazla bir şey olmaz. Şu an natodayız da ne oluyor? Dost mu yani bize nato? Abd ile zaten papazız. Çıkarlarına dokununca hepsi bir ise ne farkeder ki? Öyle kuzu gibi ol istersen ne etliye karış ne sütlüye. Yine de yaranamazsın bunlara. Değil mi ki türksün. Sen onların ezeli düşmanısın dostum yok yere kendini kandırma. Zira onlar hâlâ atillayı unutamadı. Nasıl koyduysa artık iyi koymuş olmalı.
    2 -1 ... gazeloglu
  6. 6.
    ABD G8 gitmeyelim diye seve seve anlaşmak zorunda. Ayrıca NATO dayizda ne oluyor. Çıkalım daha iyi gördüğümüz okuduğumuz kadarı ile zaten bize karşı olarak tutum alıyorlar. Verilen sözler tutulmuyor neden kalalimki ozaman.
    ... sualci
  7. 7.
    1 ... flat head