1. 1.
  cumhuriyet var oldukca ki hep var olucak bu soz daha cok soylenecektir.daha cok kafasızın kafasına yerlestirilecektir bu soz!
  20 -11 ... ümit
 2. 2.
  (bkz: doğru söze ne hacet)
  8 -2 ... armi
 3. 3.
  Atatürk'ün gençliğe hitabesi okunmalıdır kimi bünyelerce.
  10 ... ya bir sus
 4. 4.
  en azından, bazı yobazlara laikliğin kelime anlamını, işleyişini ve faydalarını öğretene kadar laik kalacağı kesin. onlar da öğrendikten sonra zaten böyle bir slogana gerek kalmayacak..
  çünkü "haaaa faydalıymış meğersem" diyecek yurdum insanı..
  6 -3 ... trablus
 5. 5.
  "... Türkler Araplarin dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra bu din... Türk milletinin millî rabitalarini (baglarini) gevsetti millî hislerini, millî heyecanini uyusturdu. Bu pek tabi idi, cünkü Muhammed'in kurdugu dinin gayesi bütün milliyetlerin fevkinde samil, bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu. Bu Arap fikri "ümmet" kelimesi ile ifade olundu. Muhammed'in dinini kabul edenler, kendilerini unutmaga, hayatlarini Allah (sözcügünün) her yerde yükselmesine hasretmege mecburdurlar. Bununla beraber Allah'a, kendi lisaninda degil, Allah'in Arap kavmine gönderdigi Arapca kitapla ibadet ve münacatta (Tanri'ya yalvarida) bulunacakti. Arapca ögrenmedikce, Allah'a ne dedigini bilemeyecekti. Bu (durum) karsisinda Türk milleti bir cok asirlar ne yaptigini, ne yapacagini bilmeksizin, adeta bir (sözcügünün anlamini) bilmedigi halde Kur'ân'i ezberlemekten beyni sulanmis hafizlara döndüler..."

  (Bu satirlar Atatürk'ün kendi el yazisiyle kaleme alinmis olup "Türk Tarihinin Ana Hatlari" adli kitab'da yer almistir. Özgün belgesi "Anitkabir Kütüphanesinde, ve Fotokopisi" Türk Tarih Kurumu"nda ve ayrica "Genel Kurmay Baskanligina Bagli Askeri Tarih ve Stratejik Etüdler Baskanligi'nda" bulunmakta. Bu belgeler ve fotokopiler icin Kemalist Devrim, 2. Din ve Allah (Kaynak Yayinlari 19953cü Baski. sh. 239. Ayrica Prof. Dr. Afet inan "Medenî Bilgiler ve M. Kemal Atatürk'ün El Yazilari" (Türk Tarih Kurumu Basimevi, Ankara 1938.sh. 366 ve d.)

  Dikkat edilecegi gibi Atatürk, islâm seriâti'nin Türk'ün bünyesine yatkin düsmedigini, Türk milletini gerilettigini bildirmekte.
  8 -7 ... witch is back
 6. 6.
  Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz. (1926)
  (bkz: atatürk)
  5 -1 ... witch is back
 7. 7.
  Demokrasi isteyenlerin bar bar meydanlarda hedef göstererek hukuka ve düşünceye yaptıkları karalamar sonucu türkiye'de görülmesi zorlaşan fikir ve inanç hürriyetine ulaşmış türkiye için istenen düşüncenin haykırılması.
  2 -1 ... sex pistols
 8. 8.
  herkesin savunması gereken düşüncedir. fakat genelde "yaşasın halkların kardeşliği" sloganlarıyla pkk yı meşru kılmaya çalışan insanların aynı mitinglerde günahlarını örtmek için savurduğu slogan olması tesadüf de değildir.

  (bkz: bir sömürü unsuru olarak laiklik)
  4 -2 ... palta
 9. 9.
  türkiye laiktir aksini iddia eden ebesinin hamını görür şeklinde değiştirilmesi gereken cümle.
  5 -1 ... kemalettin şentürk
 10. 9.
  düşüncenin ifade özgürlüğü vardır ama demokraside kurtuluş savaşında yaptıgını yeniden yapmaktan geri kalmayacaktır.
  şiddeti içimize yerleştirmeye çalışanlara karşı söylememiz gereken ve her türk gencinin savunması gereken düşünce.
  (bkz: istiklal mahkemeleri)
  4 -2 ... sex pistols