1. 16777215.
  (bkz: turkiye sosyalist isci partisi)
  ... orloff
 2. 0.
  (bkz: kızıl bayrak)
  1 ... a la folie
 3. 1.
  (bkz: bdsp)
  ... kisil
 4. 2.
  (bkz: kızıl bayrak)
  ... a la folie
 5. 3.
  bir dönem tdkp içerisinde yer alan örgüt. ayrılma nedenleri tdkp'nin yasal düzene geçmesiydi.şimdi ise bdsp'yi destekleyen siyasi örgüt.*
  2 ... harbi mi
 6. 4.
  kurulduğunda tdkp/leninist adını kullanan, tdkp'den ayrılma gerekçesi partinin yasala geçmesi değil-zaten o sıralarda gündemde değildir-, türkiye'nin geldiği evreye ve 70li yıllara farklı bakmaları ve bunun sonucunda sosyalist devrimi savunması olan parti. bu yönüyle türkiye solunun een tarihsel ve gerçek ayrışmasıdır.
  1 ... anne ben gruppie oldum
 7. 5.
  Bir gelenek falan değildir. Kendilerini geleneğiz şeklinde kandırırlar ancak tdkp içerisinden ayrılmışlardır ve varlıklarını tdkp'ye düşmanlık ederek sürdürmüşlerdir. etki alanları yoktur, kısıtlıdır. legali yerden yere vuruyorken, legal alanda çalışma yürütürler.
  -2 ... i belong to che
 8. 6.
  Habip Gül , Ümit Altıntaş ,Hatice Yürekli.
  2 ... gaste
 9. 7.
  tdkp'de yaşanan ayrışmalar nedeniyle 1987 sonunda partiden koparak [tdkp-leninist kanat'ın devamı olan] ekim isimli yayın organını çıkarmaya başlayan siyasi hareket, 1988 yaz aylarında merkez komitesi'ni oluşturdu. 1998 yılı sonunda düzenlenen kongreyle partileşme süreci tamamlanarak tkip adını aldı. sosyalist devrim taraftarı olan örgüt, işçi sınıfı örgütlenmesi vurgusuyla faaliyet göstermektedir.
  1 ... epileptik
 10. 8.
  1978 lerin demokratik devrim ufkunu aşamayan sol hareketlere inat, sosyalist devrimi savunarak TDKP'den ayrılmışlar ve siyasal yaşamlarına başlamışlardır. ilk zamanlardında birçok hareket tarafından ''troçkist kırması'',''gizli troçkist'' gibi isimler ile anılmışlar, bundan kaynaklı devrimci olarak görülmemişlerdir. Ancak polis operasyonlarındaki tutumları ve cezaevleri direnişlerindeki uzlaşmaz tavırlarından kaynaklı sol cenaha kendilerini kabul ettirmişlerdir.

  90 larda yayınladıkları ve bir kitap boyutunda çıkardıkları ''ekimler'' isimli dergileri, içerik açısından oldukça doludur ve boş ajitasyonun ötesinde sosyalizmin temel sorunlarına dair o güne kadar söylenmemiş birçok şeyi söylemiştir. ancak, ideolojik olarak, ''ne sakal yansın ne de bıyık'' misali, troçki ve stalin üzerine gelince, tartışmayı taa bugüne kadar hasır altı etmişlerdir. En nihayetinde durum böyle olunca, gerçek komünistler tarafından, ''iyi hoş adamlar ama, şu merkezci tavırlarını bir aşsalar'' eleştirileri ile karşılaşmışlardır pek çok kere. ancak, inatla ''troçkide iyi adamdı stalinde'' diyecek kadar bu ülkenin troçkistlerini hafife almışlardır. Ayrıca, illegal parti çalışmasını örgütsel olarak merkezlerine almaları ve buna rağmen hala kadro sorunlarından kaynaklı dert yanmaları, birşeyler artık yanlışmı gidiyor acaba, denilmesi gereken bir durumdur. Demokratik devrimin dar ufkunu aşamayan pek çok siyasal harekete nazaran daha dikkate değerdir bu arkadaşlar. Ancak, sınıfla birleşmedikleri taktirde ya reformizme kayacaklardır ya da illegal dar bir çevre olacaklardır. Kendileri açısından ilk elden bunun farkına varmaları gerekiyor. ESP, Alınteri ve daha niceleri buna en güzel örnektir.
  ... selamsiz koylu